Facebook je stále dominantní sociální sítí v 127 ze 137 zemí světa

Vincenzo Cosenza, Ital provozující web Vincos Blog, již od poloviny roku 2009 pravidelně dvakrát ročně sleduje, jak si v různých zemích světa vedou sociální sítě. Podle dominantních sociálních sítí v celkem 137 zemích vytváří barevnou globální mapu, na jejíž proměnách během let je dobře vidět, jak Facebook dosahoval svého současného těžko zpochybnitelného prvenství.

Na blogu nedávno přibyla i verze za prosinec 2013, a oproti té z poloviny roku 2013 se na ní mnoho nezměnilo. Na mapě jsou jinak jen pouhá dvě políčka, znazorňující Sýrii a Kyrgyzstán. Zatímco v první jmenované zemi, sužované v současnosti občanskou válkou, Facebook vytlačil místní Maktoob a probojoval se na místo jedničky, v Kyrgyzstánu se propadl a zemi ztratil ve prospěch Odnoklassniki, východoevropské (a zároveň západoasijské) verze Spolužáků.

WMSN1213_1029

V Číně stále vede sociální síť QZone, její růst ale zpomaluje kvůli posilující pozici chatovacích aplikací QQ International a WeChat. V Íránu má dominantní pozici Cloob, především ale proto, že přístup k Facebooku je v zemi omezený kvůli jeho vládní blokaci. Draugiem je specialita Lotyšska, a vůbec poslední malá národní sociální síť, která se drží i bez státních zásahů proti Facebooku.

Většina území bývalého Sovětského svazu pak je dlouhodobě poznamenána přetlačováním VKontakte a Odnoklassniki. Druhá zmíněná síť je sice jednoznačně menší, v posledním roce ale po situaci, kdy to už už vypadalo, že definitivně prohrála, v několika zemích zase svou pozici vydobyla zpět.

Skvělá pro shrnutí situace je již tradičně i mapa animovaná. Ta  zobrazuje, jak se věci v oblasti sociálních sítí ve světě vyvíjely od poloviny roku 2009, tedy shodou okolností také od doby, kdy začínaly i TyInternety. Animace se rozjede po rozkliknutí obrázku.

wmsn_animated_dec013_690