Facebook je stále dominantní sociální sítí v 127 ze 137 zemí světa

Za poslední půlrok sice Facebook získal v různých částech světa nové uživatele, na globální mapě se toho ale mnoho nezměnilo. Stále vévodí ve 127 světových zemích, pouze vyměnil Kyrgyzstán, kde prvenství ztratil, za Sýrii, kde ho získal.

Vincenzo Cosenza, Ital provozující web Vincos Blog, již od poloviny roku 2009 pravidelně dvakrát ročně sleduje, jak si v různých zemích světa vedou sociální sítě. Podle dominantních sociálních sítí v celkem 137 zemích vytváří barevnou globální mapu, na jejíž proměnách během let je dobře vidět, jak Facebook dosahoval svého současného těžko zpochybnitelného prvenství.

Na blogu nedávno přibyla i verze za prosinec 2013, a oproti té z poloviny roku 2013 se na ní mnoho nezměnilo. Na mapě jsou jinak jen pouhá dvě políčka, znazorňující Sýrii a Kyrgyzstán. Zatímco v první jmenované zemi, sužované v současnosti občanskou válkou, Facebook vytlačil místní Maktoob a probojoval se na místo jedničky, v Kyrgyzstánu se propadl a zemi ztratil ve prospěch Odnoklassniki, východoevropské (a zároveň západoasijské) verze Spolužáků.

WMSN1213_1029

V Číně stále vede sociální síť QZone, její růst ale zpomaluje kvůli posilující pozici chatovacích aplikací QQ International a WeChat. V Íránu má dominantní pozici Cloob, především ale proto, že přístup k Facebooku je v zemi omezený kvůli jeho vládní blokaci. Draugiem je specialita Lotyšska, a vůbec poslední malá národní sociální síť, která se drží i bez státních zásahů proti Facebooku.

Většina území bývalého Sovětského svazu pak je dlouhodobě poznamenána přetlačováním VKontakte a Odnoklassniki. Druhá zmíněná síť je sice jednoznačně menší, v posledním roce ale po situaci, kdy to už už vypadalo, že definitivně prohrála, v několika zemích zase svou pozici vydobyla zpět.

Skvělá pro shrnutí situace je již tradičně i mapa animovaná. Ta  zobrazuje, jak se věci v oblasti sociálních sítí ve světě vyvíjely od poloviny roku 2009, tedy shodou okolností také od doby, kdy začínaly i TyInternety. Animace se rozjede po rozkliknutí obrázku.

wmsn_animated_dec013_690

Total
0
Shares
Další články