Facebook je poprvé v historii ve Fortune 500 a s nejmladším šéfem

Facebook už není jen největší sociální sítí světa a nejskloňovanějším médiem v oblasti sociálního marketingu. Společnost Marka Zuckerberga se letos také poprvé ve své historii propracovala do žebříčku Fortune 500, seznamu pěti set amerických společností s nejvyššími hrubými příjmy podle magazínu Fortune.

Žebříček Fortune 500 existuje od roku 1955, tedy již více než půlstoletí, a za tu dobu jím prošla celá řada společností. O to větším úspěchem pro Facebook je, že se stal společností, která se do žebříčku dostala historicky nejrychleji od svého vstupu na burzu. Fortune 500 vychází z hospodaření za předchozí rok, letošní žebříček tak reflektuje hospodářské výsledky z roku 2012. Facebooku trvalo dostat se do žebříčku necelých 8 měsíců z loňského účetního roku. Překonal tak dosavadního držitele rekordu, Google, který se poprvé ve Fortune 500 objevil po 16 účetních měsících od počátku veřejného obchodování svých akcií.

Facebook drží i další prvenství. Jeho šéf Mark Zuckerberg se ve věku 28 let stal nejmladším generálním ředitelem v žebříčku. Druhou nejmladší šéfkou se stala Marissa Mayer, nynější CEO Yahoo, ve věku 37 let. Nejstarším členem žebříčku je ve věku 90 let David Murdock, ředitel Dole Foods. Od roku 1955, kdy byl žebříček uveden, v jeho čele stanuly pouze tři společnosti, General Motors, Exxon Mobil a Walmart. Tato tradice nebyla porušena ani letos, za rok 2012 vykázal nejvyšší hrubé příjmy z amerických firem maloobchodní řetězec Walmart, Exxon Mobil skončil druhý. Více zajímavostí o letošním žebříčku najdete zde.