Facebook drasticky mění pravidla pro pořádání soutěží

Soutěže a různé další podoby téhož byly obvykle umísťovány buď na osobní profily, nebo ještě častěji na stránky daného produktu, firmy, televizního seriálu atd. Minulý týden, přesněji 4. listopadu, ale vstoupily v platnost nová pravidla pro pořádání soutěží na Facebooku. Týkají se především Facebook Fan pages – tedy na suverénně nejoblíbenější platformě pro jejich pořádání. Kompletní parvidla naleznete na stránce Promotion Guidelines na Facebooku.

Bez podpisu ani ránu

Základní kámen nových pravidel je velice překvapivý – od nynějška nemohou uživatelé Facebooku pořádat jakoukoliv „promotion“ na Facebook pages bez předchozího podepsaného souhlasu ze strany Facebooku. Čtete správně – bez PSANÉHO souhlasu.

Ten můžete obdržet na základě vyplnění formuláře (je, kupodivu, k dispozici online). Teprve posléze se s vámi bude bavit zástupce Facebooku a s ním dohodnete detaily dané soutěže.

Pokud se vám podaří podpis získat, můžete soutěž spustit přes cizí (third party) aplikaci v tabu na fan stránce nebo v boxu v levé liště dané stránky. Podtrženo, shrnuto: Facebook se evidentně chce zbavit jakékoliv případné právní zodpovědnosti, která by s libovolnou soutěží mohla souviset.

Jak z toho ven?

Jistou variantou k částečnému využití fan stránek je alespoň reklama na soutěž, která probíhá mimo Facebook. V takové reklamě ale Facebook nesmí být ani jednou zmíněn a soutěž samotná nesmí být na Facebook jakkoliv navázána, například nesmíte účast v ní podmínit přidáním se k dané fan stránce nebo podobnou aktivitou. Stručně řečeno, můžete na Facebooku propagovat soutěže, které nemají s Facebookem absolutně nic společného – nesmíte ji podmínit byť jen nahráním fotky k profilu uživatele, prostě ničím.

Změna bude požehnáním pro malé aplikace od firem jako Buddy Media, Wildfire, Involver a další, které zůstávají de iure jedinou možností, jak na Facebook Fan pages pořádat soutěže. Další soutěže pak můžete pořádat v rámci aplikací (resp. na profilových stránkách aplikací, což je ovšem jen malá útěcha). Otázkou je, kdo bude ochotný se aktuálním omezením přizpůsobit a zda se soutěže nezačnou přesouvat na jiné sociální sítě.

Nakonec poslední otázkou, která je obzvláště aktuální pro náš region, je reálný dopad nových pravidel. Budou je společnosti respektovat? Nebo se spíše spolehnout na to, že jednoduché soutěže formou „zareaguj na náš status“ bude Facebook jednoduše přehlížet?

Via Facebook, Inside Facebook, Why Facebook?