Facebook chce dostat YouTube. Video bude v newsfeedu a nikde jinde

Facebook chce získat silnejší pozici v online video světě. Snaží se přesvědčit tvůrce, aby videa umísťovali přímo na sociální síť. Tedy aby vynechali všechny ostatní kanály, které uživatele přetahují jinam – a to především YouTube.

Vedle snahy udržet uživatele na sociální síti jde samozřejmě o to, kdo ukrojí víc z trhu videoreklamy. Podle zákulisních informací a více či méně tajných schůzek sociální sítě a tvůrců videa to uvedl list Wall Street Journal.

Video, na něm se dá ještě vydělat

Cesta Facebooku není překvapivá – to, jak nejlépe zveřejňovat video, testuje už delší dobu a v posledních měsících rozšířil třeba i možnosti videoreklam.

“Facebook si uvedomil svoju nevýhodu oproti iným platformám a postupne pridal lepšie analytické nástroje, reklamný formát určený pre zisk video views a poslednou zmenou je, že stránky a verejne publikované videa budú obsahovať informáciu o počte videní,” přibližuje Peter Mižík, media manager z agentury Zaraguza.

Disney a GoPro jen pro Facebook

S některými z nejvýznamnějších tvůrců videa už se sociální síť dohodla na tom, že budou testovat distribuci bez dalších prostředníků přímo na Facebooku. To už si vyzkoušelo například studio Walt Disney a dohody se mají připravovat třeba i se zástupci GoPro.

Všechna setkání a konkrétní plány jsou ale zatím neveřejné. “Náš tým má pravidelné schůzky s tvůrci obsahu o tom, jak nejlépe přizpůsobit všechny příspěvky na Facebooku, a to včetně videí,” souhlasí sice mluvčí sociální sítě, ale hned dodává: “Jinak k tomu momentálně nemáme co říct”.

Reklama až na prvním místě

Právě přesvědčit tvůrce a inzerenty je pro Facebook zásadní. Alespoň nějaký způsob, jak zapasovat reklamu do videa, má Facebook zveřejnit nejspíš už do konce roku.

“Facebook chce rozhodně monetarizovat obsah,” napovídá šéf programování GoPro Adam Dornbusch, který má se zástupci firmy pravidelné schůzky. Přesto uvedl, že co přesně se v síti chystá, sám neví. Celá iniciativa se připravuje už minimálně půl roku a zahrnuje i speciální tým v Los Angeles, kde působí i odborníci, kteří dřív pracovali třeba právě pro YouTube.

autoplay video fb

Nabídneme všechno. Hlavně nepřepínejte facebookové okno

Pokud Facebook opravdu uspěje, může ukrojit z dominantního postavení YouTube. “Návštěvnost je opravdu, opravdu slibná,” uvádí jeden ze zdrojů. Ti, kteří zatím mluví o úspěchu, ale stále peníze z reklam vydělávají na YouTube. Tato síť má Podle eMarketeru letos z inzerce vydělat 7,2 miliardy dolarů. Jen v červenci si zapsalo 100 nejvýznamnějších TouTube kanálů 9,46 miliardy zhlédnutých videí. Tedy meziročně skoro o 81 procent víc.

I když si zapojení tvůrci od kroků Facebooku hodně slibují, úspěch je otázkou budoucnosti. “Videoformát sám o sebe neudrží fanúšikov na stránke značky. K tomu je potrebná dobra obsahová stratégia a dlhodobá práca s komunitou,” dodává Mižík.

Kočky na skateboardu vs. původní obsah

YouTube se i přes záplavu reklam dokázal vyprofilovat jako stránka, kde “stejně nakonec dostanu svoje kočky jezdící na skateboardu,” říká analytik Gartneru Mike McGuire. “YouTube má obrovskú konkurenčnú výhodu v tom, že užívatelia k nemu pristupujú ako kanálu, kde sami aktívne videoobsah vyhľadávajú,” upřesňuje Peter Mižík s tím, že YouTube je zároveň druhý největší vyhledávač obsahu.

I tak se domnívá, že Facebook část budgetu z investic do videoreklamy ukrojit může. “Bude k tomu potrebovať pomoc mediálnych a reklamných agentúr, aby vysvetlili klientom prečo investovať do FB a nie iného media,” upozorňuje. Cena je totiž porovnatelná s formátem YouTube truview instream, síť nabízí výborné možnosti cílení a atraktivní umístění mezi příspěvky kamarádů. Každopádně má lepší reach než televize kromě těch nejlepších vysílacích časů a momentálně je jeden z nejefektivnějších kanálů k oslovení cílové skupiny do 40 let.

Tři vteřiny videa, tedy zhlédnuto

Nakonec ale změny taky musejí přijmout uživatelé, kterým by se najednou automaticky mohly přehrávat místo videí ještě reklamy – ať už jako úvod před žádaným videem, nebo kdekoliv jinde.

K tomu je podle Mižíka jen jedna cesta, a to videoobsah určený speciálně pro Facebook. “Inzerenti by mali využívať špecifiká formátu,” říká a dodává, že je třeba počítat třeba s tím, že v newsfeedu je automatické spuštění videa bez zvuku a většina přehrání se uskuteční na mobilních zařízeních. Jde si ale hrát třeba s náhledovým obrázkem, který však nesmí mít přes 20 procent textu.

Ne všechny videovteřiny se zlatem třpytí

Přes všechny sliby a informace od osob, které videa testují, je geniální zásah a počty zhlédnutí nad očekávání třeba brát s rezervou.

“Vzhľadom k výraznému zníženiu organického zásahu sú stránky nútené videá mediálne podporovať, aby sa dostali k väčšej cieľovej skupine. Tvorcovia videoobsahu na rozdiel od YouTube zatiaľ nemôžu získavať príjmy od inzerentov,” připomíná Mižík.

A před jásotem všech manažerů sociálních sítí ještě varuje: “Facebook za video view započítava už 3 sekundy, ktoré si užívateľ prehrá. U YouTube je to min. 30 sekúnd videa”. Pokud je tedy ve firmě třeba prezentovat pěkná čísla zhlédnutí, ideální situace. Pro ty, kteří se chtějí řídit reálnými metrikami, Mižík doporučuje ve FB insight sledovat počet a cenu za 25,50,75 nebo 95 procent přehrání videa.

Total
0
Shares
Další články