Facebook čelí žalobě kvůli sledování soukromých zpráv uživatelů

Nový rok nezačal pro firmu Marka Zuckerberga úplně růžově. U soudu teď bude muset obhajovat svůj postup při kontrole odkazů používaných v chatech svých uživatalů. Podle žaloby totiž narušuje soukromí majitelů facebookových účtů.

Žaloba podle zpráv BBC tvrdí, že Facebook systematicky sledoval zprávy proto, aby získával data, která následně prodával agregátorům, marketérům a reklamním agenturám. Facebooku se celá akce samozřejmě nelíbí a považuje kauzu za neopodstatněnou. “Budeme se důrazně bránit,” dodává komentář sociální sítě.

Hromadná žaloba, za kterou původně stojí dva uživatelé arkansasský právník Matthew Campbell a politický blogger Michael Hurley, požaduje sto dolarů za každý den porušování pravidel nebo přibližně deset tisíc dolarů za jednoho uživatele. Pokud by se k žalobě přidalo hodně uživatelů, tak by to v případě vítězství u soudu mohlo Facebook, který ani letos nebude platit daně,  i třeba trochu zabolet.

“Tím, že Facebook prezentuje chat jako soukromé zprávy, otevírá se mu tady velmi lukrativní oblast,” tvrdí žalobci a dodávají, že v soukromí totiž uživatelé sdílí i jiné informace, které by si normálních okolností nechali třeba až na osobní setkání.

Facebook tak už dorostl do velikosti, kdy ho místo radostí z rychlého růstu budou čekat spíš jen starosti s udržením pozice a pověsti. Už loni v září čelil kritice kvůli změně bezpečnostní politiky. Dovolil totiž využívat jména a profilové fotky v reklamách. Není sám, Google je na tom podobně. V jeho případě šlo ale o narušování soukromí v e-mailových schránkách Gmailu.

Více informací pro pochopení celé zápletky poskytne možná následující infografika.

facebookmktg

via BBC

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

YouTube Style! Dva dny, 16 milionů zhlédnutí a virální orgie

Spousta internetových celebrit, desítky populárních memů, přes dvacet skrytých easter eggů a vzpomínka na virální rok 2012 jak se patří. Jestli milujete portál YouTube a jeho svébytnou a mnohdy překvapivou kulturu, teď ho budete milovat ještě o kus víc. Všem nám totiž nadělil příjemný vánoční dárek v podobě Rewind YouTube Style 2012. Usaďte se, osobnosti jako PSY, Felicia Day, Annoying Orange nebo "ten kluk z Shit Girls Say" právě přicházejí...