Žaloba podle zpráv BBC tvrdí, že Facebook systematicky sledoval zprávy proto, aby získával data, která následně prodával agregátorům, marketérům a reklamním agenturám. Facebooku se celá akce samozřejmě nelíbí a považuje kauzu za neopodstatněnou. “Budeme se důrazně bránit,” dodává komentář sociální sítě.
Hromadná žaloba, za kterou původně stojí dva uživatelé arkansasský právník Matthew Campbell a politický blogger Michael Hurley, požaduje sto dolarů za každý den porušování pravidel nebo přibližně deset tisíc dolarů za jednoho uživatele. Pokud by se k žalobě přidalo hodně uživatelů, tak by to v případě vítězství u soudu mohlo Facebook, který ani letos nebude platit daně, i třeba trochu zabolet.
“Tím, že Facebook prezentuje chat jako soukromé zprávy, otevírá se mu tady velmi lukrativní oblast,” tvrdí žalobci a dodávají, že v soukromí totiž uživatelé sdílí i jiné informace, které by si normálních okolností nechali třeba až na osobní setkání.
Facebook tak už dorostl do velikosti, kdy ho místo radostí z rychlého růstu budou čekat spíš jen starosti s udržením pozice a pověsti. Už loni v září čelil kritice kvůli změně bezpečnostní politiky. Dovolil totiž využívat jména a profilové fotky v reklamách. Není sám, Google je na tom podobně. V jeho případě šlo ale o narušování soukromí v e-mailových schránkách Gmailu.
Více informací pro pochopení celé zápletky poskytne možná následující infografika.
via BBC