Facebook čeká až dvě miliardy zisku, do veřejně obchodovatelných akcií se nehrne

Jako je tomu u každé úspěšné velké společnosti, za kterou stojí početné investice kapitálových podnikatelů, i Facebook bude muset dříve či později přejít k modelu veřejně obchodovatelných akcií, stejně jako Microsoft, či v roce 2004 vyhledávací gigant Google. To ale neznamená, že by se jeho zakladatelům vyplatilo v tomto směru pospíchat. Právě naopak, jak totiž vyplývá z Zuckerbergova vyjádření na nedávné tiskové konferenci v New Yorku, Facebook se do veřejného obchodování nepohrne.

„Hodláme nakonec přejít k veřejnému obchodování, protože taková je dohoda jak s našimi investory, tak se zaměstnanci. Rozhodně ale nespěcháme.“

Kolik bude Facebook stát?

V současnosti se akcie Facebooku, který je zatím stále soukromou akciovou společností, prodávají na neveřejných trzích jako SecondMarket či SharesPost. Ceny za akcii se na těchto burzách v pohybují i přes 30 dolarů za kus.

Podle těchto neveřejných cen, a podle dalšího očekávaného růstu již nyní největší sociální sítě všech dob, většina profesionálů odhaduje cenu Facebooku na 35 až 40 miliard dolarů. To ovšem v případě, že by k nastartování veřejného obchodování došlo v roce 2011 (takový by ale podle zasvěcenějších měl být Zuckerbergův nynější plán). Jiní analytici, jako například Lou Kerner, dříve pracující pro Merrill Lynch a Goldman Sachs, očekávají cenu ještě výše, a to 59 miliard v roce 2011 a okolo 100 miliard do roku 2015.

Ať už tak nebo tak, vypadá to, že díky vyčkávací taktice vedení Facebooku by společnost mohla první den překonat magickou hranici 27 miliard dolarů. Proč zrovna 27 miliard? Taková totiž byla souhrná hodnota akcií Googlu po uzavření burz v první den jejich veřejného obchodování. A tohle sice bezcenné, ale o to symboličtější vítězství si lidé z Facebooku jistě nebudou chtít nechat ujít.

Via WallStreetJournal, BussinessInsider, AllFacebook