Evernote Devcup: Když vás vývojáři a uživatelé milují

Věděli jste, že Evernote dělá svojí vlastní konferenci? A že je vážně docela veliká? Na konci srpna proběhla v San Franciscu již druhá Evernote Trunk Conference, jejíž součástí bylo i vyhlášení nejlepších aplikací využívajících Evernote API. Jaké nápady zaujaly nejvíce a jaké to je, když se kolem jediné aplikace točí celá konference?

Druhý ročník Evernote Trunk Conference přinesl kromě ohlášení Evernote Business pro firmy, spojení digitálního zápisníku Evernote s papírovým Moleskinem a zajímavých vystoupení osobností z technologické scény také výsledky soutěže pro vývojáře na platformě Evernote. Devcupu se účastnily stovky projektů využívajících API Evernote a vybraná šestka nejlepších nápadů a projektů se prezentovala live před zaplněným konferenčním hledištěm.

Když nechcete zůstat ikonou jen na ploše

Na začátek bych ale možná měl uvést, proč jsem se na konferenci do dalekého San Francisca vydal. Byl jsem pozván přímo Evernotem jako zástupce střední a východní Evropy. Ano, já, běžný uživatel. Registrovaným uživatelem Evernotu jsem od roku 2008, tedy od prvopočátků, k vytvoření vlastního systému používání poznámkové aplikace jsem se ale dostal až letos. Pozvání jsem uvítal jako příležitost zúčastnit se zajímavé konference o zajímavých aplikacích a poslechnout si, jak je Evernote používán takzvanými hard users, tedy těmi, kteří jej používají prakticky ke všemu a bez ostatních produktů by se podle svých vlastních slov obešli.

Nejen pro publicistu jsou podobné akce zdrojem informací a inspirace. Společnost Evernote jsem vždycky z povzdálí sledoval jako štiku v oblasti práce s poznámkami a obsahem a obdivoval jsem, jak dokáže na projekt navázat vlastní nápady uživatelů a samozřejmě i nápady vývojářů. A právě Evernote Trunk Conference se stala již podruhé místem, kde se setkali novináři, obdivovatelé, vývojáři a hlavně samotní uživatelé, aby se navzájem naučili být lepší v užívání aplikací. Takovýhle přístup k marketingu se často nevidí.

Raketová cesta ke slávě

Největší prostor na konferenci dostal pochopitelně šéf Evernotu Phil Libin. Manažer (a původem vývojář), který během čtyř let dokázal ze svojí firmy za pomoci milionových investic udělat mezinárodního průkopníka v oblasti práce s poznámkami a obsahem. Stovky zaměstnanců, pobočky po celém světě, ale hlavně produkt s desítkami milionů uživatelů, z nich přes milion využívá placenou verzi. Phil prohlásil, že nové produkty vyvíjejí jeho lidé primárně pro sebe, protože jim pomáhají v práci a v životě. A vývojáři, kteří na platformě Evernote připravují svoje aplikace, jsou v podstatě externími členy týmu, kteří pro konečné uživatele zprostředkovávají všechno to, co Evernote umí a poskytuje (jestli pak to slyšel Twitter).

Z aplikace pro pořizování poznámek a skladování nejrůznějšího obsahu se pomalu ale jistě namísto “externí paměti” (jeden z claimů Evernotu je všeříkající Remember Everything) stává “externí mozek”, tedy pomocník, který pomáhá v přemýšlení a zpětném vyhodnocování a třídění informací. Business model freemium je postaven na tom, že uživatelé aplikaci milují, a proto platí. Evernote shromažďuje nepředstavitelné množství dat, ovšem tato data jsou soukromá a firma je nepodrobuje dataminingu, nevyhodnocuje je a už vůbec s nimi neobchoduje.

Evernote má na sebe navázáno 15 tisíc vývojářů, kteří pracují s jeho API. Tento počet se od první konference, tedy za necelý rok, ztrojnásobil. Jeden z vývojářů Evernotu ve své prezentaci tak trochu z legrace prozradil tajný tip, jak připravit úspěšnou aplikaci – důležité je, aby měla hezkou a vypovídající ikonku. No, to rozhodně neplatí jen pro Evernote. Kolik projektů už ztroskotalo na tom, že jejich ikonka byla hnusná a potenciální zákazník navíc nebyl schopen na první pohled identifikovat, o co se vlastně jedná.

Vývojáři až na prvním místě

Na konferenci nikdo moc nezastíral, že dost práce ze Evernote dělají externí vývojáři. Jsou za to hýčkáni a jedním z benefitů je soutěž se zajímavými finančními cenami. Finálová šestka vybraná z účastníků Devcupu si mohla na vlastní kůži vyzkoušet prezentaci před otevřeným publikem a vyhrazených 5 minut bylo pro některé z vystupujících časem vskutku nekonečným. Jak stručně a pochopitelně vysvětlit, co jejich aplikace umí? Nutno přiznat, že všech šest prezentujících ze sebe vydalo maximum v rámci svých možností. Ať už Brazilec nebo Egypťan, každý dokázal své nadšení přenést na publikum, které nápad a prezentaci ocenilo bez výjimky nadšeným potleskem. Jaké projekty se tedy utkaly o stupně vítězů?

První prezentovali brazilští EV. Jejich nápad byl superjednoduchý – přišli s řešením umožňujícím posílání poznámek do Evernotu přes SMS. Využití je jasné a ocení ho hlavně obyvatelé rozvojových zemí, ve kterých není vysoká penetrace chytrých telefonů. Následoval projekt KustomNote se stovkami předpřipravených a editovatelných šablon pro použití v nejrůznějších oborech. LiveMinutes nabízí možnost online spolupráce týmu na jednom dokumentu, samozřejmostí je možnost vracet se zpátky v historii dokumentu. Jednoduchostí se vyznačuje i projekt EverClip, který v mobilním telefonu zrychluje přesunování obsahu z prohlížeče do Evernotu a ušetří několik kliknutí. Takzvaní hard users aplikace Evernote museli být tímto řešením právem nadšeni, opravdu šetří čas.

Spotwish Go! je zase sociální platformou nad Evernotem, umožňuje sdílení aktivit například jen mezi dvojicí uživatelů, kteří plánují třeba zahrát si tenis. V propojení se všudypřítomnou geolokací je to zajímavé řešení, díky kterému může uživatel sledovat svoje minulé aktivity ve spojení s polohou. I poslední prezentovaný projekt sázel na geolokaci, Placeme umožňuje uživateli Evernotu automatické a soukromé ukládaní zajímavých míst. Historii pohybu je samozřejmě možné v případě potřeby sdílet na Twitteru nebo Facebooku, ale není to podmínkou. Velkou výhodou Placeme je šetření baterie, protože poloha je zaznamenávána bez použití GPS.

Dorazí Evernote efekt i do Česka?

O konečné pořadí finálové šestky rozhodli pomocí SMS a Twitter hlasování návštěvníci konference i další lidé, kteří se o hlasování dozvěděli na sociálních sítích. Vyhrálo řešení EverClip (hlavní cena 20 tisíc dolarů), na druhém místě skončil tým KustomNote a na třetím EV. Je zřejmé, že v této soutěži vítězila jednoduchost podporující úsporu času, což je ostatně i jeden z hlavních cílů samotného Evernotu. Zdálo se mi, že samotný projev prezentujících na jevišti neměl na výsledky vliv, i projekt popisovaný velmi jednoduchou angličtinou a stydlivým vývojářem nakonec stanul na stupních vítězů.

Do dalších ročníků soutěže jsou každopádně zváni i vývojáři z Česka, doposud byla totiž Česká republika na konferenci Evernotu vnímána jako exotická a zaostalá oblast. Nebylo by možná na škodu poprat se příště nejenom o peníze, ale i o nehynoucí slávu ve spojení s platformou, která má své vývojáře opravdu ráda. A oni zase ji.

 

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Vyzkoušejte Facebook ve verzi, která filtruje méně příspěvků

Protože Facebook rozhoduje o tom, které příspěvky přátel a značek jako uživatelé vidíme, hodně obsahu nás mine. Důvodem je snaha zobrazovat jen to nejzajímavější, abychom se dobře bavili a vydrželi na sociální síti co nejdéle. S odkazem, který objevil vývojář Tom Waddington, toho ale ve svém news feedu uvidíte mnohem víc.