Druhý pokus o nejdelší volný pád historie už dnes!

Jeden z nejdéle připravovaných a nejdražších virálních počinů všech dob, ne-li ten vůbec nejdražší, se opět blíží. Po úterním nezdaru můžete přípravy na druhý pokus Red Bullu a Felixe Baumgartnera o seskok z více než 36 kilometrů začít sledovat již během dnešního odpoledne. A my ze všech sil držíme palce, aby se tentokrát Rakousku již podařilo vstoupit do historie marketingu a kosmického programu.

Klasická ukázka marketingu v podání Red Bullu, byť v poněkud extrémní podobě a navíc zabalená do pokusu o překonání několika světových rekordů a pomoc vědě, se má odehrát již ve dvě hodiny odpoledne našeho času. Kdo stejně jako my strávil většinu úterý pomrkáváním na stránku akce, asi už počítá s tím, že plánovaný čas startu je jen velmi orientační. I dnes se totiž může stát, že kvůli případné nepřízni počasí bude start hodinu po hodině odkládán až do úplného odložení. Ale třeba taky ne…

Pokud stránka Red Bullu nebude nápor stejně jako na počátku týdne zvládat, doporučujeme naladit se přímo na YouTube, protože servery Googlu nárazové přívaly statisíců diváků ustály se stoickým klidem. A protože počasí v našich končinách dnes rozhodně nevypadá tak hezky jako včera, zdá se, že budeme mít o nedělní program postaráno.

Felix Baumgartner je nejen zkušeným pilotem, ale také za sebou má celou řadu skoků, mimo jiné z nejvyšší budovy světa Taipei Tower. Od počátku letošního roku se připravuje na dnešní rekord, za tuto dobu má za sebou dva dlouhé seskoky z 22 a 29 kilometrů, které oba proběhly bez problémů. Při druhém skoku navíc dosáhl neuvěřitelné rychlosti 864 kilometrů za hodinu, kterou běžně létají přepravní linková letadla.

Dnes se Felix pokusí vystoupat ve speciálním modulu do 120 tisíc stop, v našich mírách 36 576 metrů. Při následném seskoku by měl překonat všechny dosavadní rekordy i rychlost zvuku. Padák je v plánu otevřít ve zhruba třech kilometrech výšky po volném pádu delším než 32 kilometrů. Velkou posilou pro Felixe v jeho snažení je, že členem týmu Red Bull Stratos je i plukovník amerických vzdušných sil Joseph Kittinger, který v roce 1960 v rámci tehdejšího vesmírného programu dosáhl na nynější rekord 31,3 kilometru.

Stejně jako tehdy nebyl oficiálně hlavním cílem rekord, ale získaní vědeckých dat použitelných pro rozvoj vesmírného programu, i letos si tým od pokusu slibuje především získání nových poznatků, které dále posunou lidské vědomosti o přežití ve velkých výškách a rychlostech. Fakt, že o Red Bullu poslední dobou mluví celý svět, je ale jistě příjemný bonus. Že by Rakousko nakonec přeci jen byla cool země?

UPDATE: Gratulujeme!

 

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Vietnamská vláda ukazuje, jak jednoduše zkrotit internet

Blogy ani sociální sítě nesmí být využívány ke sdílení novinových článků a novinek. Slouží pouze pro předávání osobních informací. Zahraniční služby musí mít servery ve Vietnamu. Místní komunistická vláda si nic nedělá z protestů lidskoprávních organizací a prostě si internet upraví podle svého.