Dobrá i špatná nálada se šíří přes příspěvky na Facebooku

Nedávná studie amerických vědců z Cornell University a University of Carolina ve spolupráci s Facebookem ukazuje, že bychom možná měli přemýšlet, než na sociálních sítích publikujeme negativní příspěvky. Zatímco nám samotným může mírné upuštění páry pomoci, náladu našich přátel špatně naladěné příspěvky zhoršují.

Výzkumníci to usoudili ze zkoumání 3 milionů příspěvků obsahujících přes 120 milionů slov od 689 tisíc uživatelů. Kvůli ochraně soukromí (a také kvůli jejich množství) nečetli přímo příspěvky samotné, pouze pomocí algoritmu srovnávali, zda obsahují více výrazů vyjadřujících dobrou či špatnou náladu. Z celkového počtu bylo pozitivních výrazů napočítáno 4 miliony a negativních 1,8 milionu, ostatní byly emočně neutrální.

Náladu si umíme zkazit i online

Za účelem experimentu byl náhodně zvoleným zkoumaným uživatelům na týden upraven news feed tak, aby obsahoval více či méně pozitivních příspěvků než obvykle. Ukázalo se, že ti uživatelé, kteří v news feedu viděli více pozitivních slov, jich následně sami více používali a šířili tak dobrou náladu i mezi své přátele. Naopak uživatelé, kteří viděli méně pozitivních výrazů, sami v příspěvcích byli častěji negativní.

Studie navazuje na podobné experimenty provedené při reálných interakcích tváří v tvář, při nichž se dobrá i špatná nálada taktéž přenášela na komunikačního partnera. Bylo to nicméně vůbec poprvé, kdy výzkumníci prokázali, že nálada se takto přenáší i přes sociální média, a to i tehdy, pokud nejde o dvoustrannou interakci, ale lidé jsou pouze pasivně vystaveni emočně zabarveným příspěvkům ostatních.

Štěstí druhých nevadí

Nepotvrdilo se naopak, že by v lidech štěstí vyjadřované ostatními způsobovalo negativní nálady či deprese (např. kvůli srovnávání se s nimi). Rozhodně nebyl takový efekt zaznamenán v jejich příspěvcích, ty u uživatelů s pozitivním news feedem vždy byly také pozitivnější.

Až tedy příště budete mít chuť upustit na Facebooku páru, zastavte se na chvíli a zamyslete se, zda je to skutečně nutné. Pokud totiž raději napíšete něco pěkného, třeba tím vylepšíte den někomu ze svých přátel, komu se zrovna pozitivního myšlení nedostává.