Diskriminuje nevyhraněný YouTube LGBTQ+ i pravicové tvůrce?

Kalifornský soud smetl ze stolu žalobu na YouTube, která tvrdila, že platforma nespravedlivě diskriminuje LGBTQ+ tvůrce.

V roce 2019 podalo pět LGBTQ+ youtuberů společnou žalobu, v níž tvrdili, že byli nespravedlivě postihováni a znevýhodňováni. Podle žaloby podané u amerického okresního soudu pro severní oblast Kalifornie jsou videa obsahující klíčová slova jako „transgender“, „lesba“, „gay“ nebo „bisexuál“ často skryta nebo demonetizována poté, co jsou neoprávněně označeny jako obsah pro dospělé.

Chase Ross, jeden z žalujících, upozornil na údajný dvojí metr, kterému jsou LGBTQ+ tvůrci vystaveni, ve tweetu z roku 2017. Ross, který často tweetuje o svých zkušenostech s přechodem a na platformě moderuje seriál Trans 101, poznamenal, že když bylo v názvech jeho videí uvedeno slovo „trans“, byla považována za „nevhodná pro většinu inzerentů“. To znamenalo, že z těchto videí nemohl profitovat, což mělo vliv na případný příjem, který mu mohl kanál přinést.

„Udělal jsem několik testů, abych dokázal, že slovo transgender na mých kanálech demonetizovalo moje videa,“ řekl ve videu „Je to spouštěcí slovo. Spustí to algoritmus.“

Zatímco soudkyně Virginia K. DeMarchi nerozhodovala o legitimitě toho, čím LGBTQ+ tvůrci prošli, odmítla tvrzení, že YouTube porušil jejich práva na svobodu projevu. Podle zpravodajského serveru Law360 citovala DeMarchi nedávné rozhodnutí ve věci Prager University versus Google, podle něhož technologické společnosti „nejsou státními aktéry podléhajícími soudní kontrole podle prvního dodatku“.

Paragraf 230 jako společný nepřítel

DeMarchi rovněž odmítla tvrzení, že § 230 zákona o komunikační slušnosti, který chrání společnosti působící v oblasti sociálních médií před trestním stíháním na základě obsahu sdíleného na jejich stránkách, fakticky znamená, že YouTube a další subjekty jednají jménem vlády. V komentářích pro The Verge právní zástupci žalobců tvrdili, že YouTube „není chráněn paragrafem 230, protože zákon je protiústavní.“ Nezní vám to povědomě? V posledních měsících svého prezidentství se Donald Trump snažil tlačit na Kongres, aby zrušil paragraf 230 kvůli pochybným tvrzením, že konzervativci jsou neprávem cenzurováni velkými technologickými společnostmi.

Možná ale není toto „spojení“ tak zvláštní nebo neobvyklé – Browne George Ross, který zastupuje LGBTQ+ tvůrce , vede také soudní spor na straně pravicových youtuberů, kteří tvrdí, že jsou platformou marginalizováni.

YouTube nediskriminuje, jen občas a omylem

YouTube a jeho mateřská společnost Google často čelí obvinění, že záměrně diskriminují LGBTQ+ tvůrce.

„Veškerý obsah na našich stránkách podléhá stejným zásadám,“ řekl loni serveru BuzzFeed News zástupce společností. „Naše politiky nemají pojem o sexuální orientaci nebo genderové identitě a naše systémy neomezují nebo nedemonetizují videa na základě těchto faktorů nebo kvůli použití pojmů jako ‘gay’ nebo ‘transgender’. Navíc uplatňujeme silnou politiku zakazující nenávistné projevy a rychle odstraňujeme obsah, který porušuje naše politiky, a rušíme účty, které tak činí opakovaně.“

YouTube však uznal, že LGBTQ+ obsah je nevědomky označován jeho automatizovanými systémy, a za tuto záležitost se omluvil. Mea culpa nicméně nezabránila tomu, aby byla videa LGBTQ+ tvůrců nadále demonetizována, nebo aby na platformě vedle obsahu tvůrců běžely reklamy zaměřené proti LGBTQ+.

Zdroj: Them.us

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Nabitý Social Marketers Summit je tu, registrace končí zítra

Poslední dva dny zbývají na registraci na letošní Social Marketers Summit, který do Prahy opět přivede řadu zajímavých zahraničních hostů a zástupců velkých mezinárodních značek. Tématem pro tento rok je heslo Show me the money!, takže řeč bude o penězích a podle toho také celý Summit bude vypadat...
Přečtěte si více

1 000 000 000! Facebook má miliardu uživatelů

Mark Zuckerberg před pár minutami oznámil, že dnes ráno dosáhl Facebook poprvé v historii miliardy uživatelů, kteří největší sociální síť používají aktivně každý měsíc. A ať si o Facebooku myslíte cokoliv, je to vážně pecka.
Přečtěte si více

Studie: Jak být úspěšný v blogování

Speciální studie na téma úspěšnosti v blogování zkoumala, co ty, kteří se v psaní na internetu prosadili, odlišuje od těch neznámých. Ze studie konkrétně vyplynulo pět zásadních návyků, které měly společné úspěšné blogerky v oblasti módy. Řada z nich se nicméně dá zobecnit. Jaké návyky to byly?