Co všechno představil první den konference Google I/O

V San Franciscu se včera rozeběhla letošní konference Google I/O, akce, kde společnost každoročně představuje spoustu novinek, aktuálních dat, zajímavostí a služeb. Za sebou máme sice teprve první den, nedozvěděli jsme se toho ale vůbec málo.

Jak je zvykem u příležitosti podobných konferencí, nejprve trochu statistik. Pokud jde o Android, Google do včerejška zaznamenal zhruba 400 milionů aktivací zařízení s tímto operačním systémem, přibližně milion denně. Uživatelé těchto přístrojů rozhodně mají o zábavu postaráno, když na ně v Google Play čeká nabídka přibližně 600 tisíc aplikací. Možností tohoto obchodu evidentně využívají, protože aplikace byly staženy celkem 20miliardkrát s aktuálním měsíčním objemem instalací na úrovni 1,5 miliardy.

Kromě toho se objevily i statistiky ke Google+, které přednesl Vic Gundotra, šéf sociální sekce Googlu. Podle něj na Google+ účet přešlo již 250 milionů lidí, z toho asi 150 milionů je měsíčně aktivních. Polovina uživatelů navštěvuje některý z produktů propojených s Google+ denně, ve streamu Google+ novinek pak uživatelé tráví denně v průměru 12 minut.

Novinky pro Android

Kolem operačního systému Android se objevilo novinek několik. Předně, Google představil jeho novou verzi Android 4.1 Jelly Bean. Pro nový systém využila společnost technologii z Project Butter, čímž by mělo dojít ke zlepšení výkonnosti a grafiky. Kromě toho je součástí Jelly Beanu také nové vyhledávání.

To se jmenuje Google Now a podle vaší lokace, historie jeho používání a používání dalších produktů (například vyhledávání) bude automaticky předvídat, co asi tak zrovna potřebujete vědět, a vyhledávat tyto informace s předstihem. Budete-li se například nacházet na zastávce metra, automaticky vyhledá, kdy jede nejbližší spoj, pokud budete v autě na dopravním tahu, který je kilometr před vámi ucpaný, upozorní vás a automaticky vyhledá nejrychlejší náhradní cestu. Sportovním fanouškům zase dokáže najít výsledky jejich oblíbených týmů či sportovců.

Něco pro vývojáře a nový obsah v Google Play

Nový Platform Development Kit pro Android Google vydá současně s vydáním nové verze systému Jelly Bean. Do budoucna ale společnost slibuje, že aktualizované PDK budou k dispozici dva měsíce před vydáním operačních systémů, aby si výrobci hardwaru mohli nové verze včas ozkoušet. Jedním z prvních zařízení s Jelly Beanem bude nový tablet Nexus 7, sedmipalcový tablet od Asusu s rozlišením 1280×800.

A novinky jsou i v Google Play. Kromě digitálních výpůjček filmů a seriálů bude nyní integrovaný obchod Googlu nabízet i jejich přímý nákup. K tomu přibude možnost pořídit si v digitální podobě i časopisy, mezi prvními partnery jsou Esquire, Wired a Family Circle. V souvislosti se čtením stojí na tomto místě za zmínku, že v rámci vylepšeného Google Currents, aplikace pro optimalizaci obsahu pro smartphony a tablety, budou uživatelé moci automaticky překládat texty do jazyka podle svého výběru.

Google+ pro tablety i telefony, nová funkce Události

Pokud jste hrdými majiteli androidího tabletu a nedovedete si svůj život představit bez Google+, určitě vás potěší zpráva, že Google včera představil ï novou aplikaci pro tablety s Androidem. Verze aplikace pro iPady je aktuálně ve schvalovací fázi v Apple App Store. Aplikace se inspirovala Flipboardem a některé její prvky brzy čekají i uživatele aplikace Google+ pro androidí chytré telefony.

Google+ sice příliš mnoho lidí stále nepoužívá, to ale Googlu nestojí v cestě, aby nepředstavoval stále nové funkce. Nejnovějším takovým vylepšením jsou Události (Events). Hlavní předností událostí je, že jsou plně integrovány s kalendářem, jednou z nejpoužívanějších aplikací v rámci Google Apps. Pokud tedy Google Kalendář pro organizaci svého času používáte, rozhodně jsou události vítaným rozšířením.

Fotografové si přijdou na své

Události se ale neomezují pouze na organizaci akcí, mají speciální funkce i v jejich průběhu a po jejich konci. Pokud v době, kdy ve svém kalendáři máte zaznamenanou účast na události, budete fotit, všechny fotografie se automaticky nahrají na stránku události. Pokud budou mít událost ve svém kalendáři zaznamenanou všichni její účastníci, bude to nejsnazší způsob, jak vytvořit všepokrývající fotogalerii z ní. Zajímavé by bylo například zobrazit stránku události na televizní obrazovce nebo promítat na zeď, všechny fotografie se totiž ve streamu objeví do několika desítek sekund po pořízení.

Automaticky budou mít ke streamu události přístup všichni pozvaní hosté, událost lze ale také nastavit jako veřejnou a v tom případě se bude moci podívat kdokoliv. Pokud se události bude účastnit někdo, kdo nemá zařízení s Androidem, které umí fotografie průběžně nahrávat na web, bude mu po skončení události automaticky zasláno e-mailem připomenutí, aby fotografie nezapomněl nahrát.

Kromě výše zmíněných novinek Google předvedl také pozoruhodné demo svých očekávaných brýlí, o kterém jsme psali samostatně – pokud jste snad video z této akce ještě neviděli, určitě to napravte.

Via TNW

Total
0
Shares
Další články