Co sledujete v TV nebo kdy zemřou vaši přátelé: 7 divných patentů z dílny Facebooku

To, že největší sociální síť světa s více než dvěma miliardami aktivních měsíčních uživatelů sbírá o svých uživatelích obrovské množství dat, už nikoho ani nemůže překvapit. Když si zažádáte o výpis, co všechno o vás ví, moc se toho nedovíte, ale existují nástroje, které se to pomocí umělé inteligence snaží napravit.

Co však o Facebooku překvapit může jsou jejich patenty. Deník The New York Times se nedávno prohrabal stovkami patentů, o které tato společnost požádala a vybral z nich sedm nejdivnějších – jde třeba o naslouchání tomu, na co se díváte v televizi nebo i predikování smrti vašich přátel.

Mnoho společností po celém světě si ovšem žádá o patenty jen „preventivně“, aby je měly pro případ potřeby, i když je neplánují využít v praxi. Jak ale deník upozorňuje, i skandály jako ty spojené s Cambridge Analytica ukazují, že Facebook nepracuje s osobními daty úplně optimálně (alespoň z pohledu uživatelů).

Facebook pro New York Times v reakci napsal, že jejich patenty nemohou sloužit jako indikace tomu, kam se společnost plánuje vybrat v rámci vývoje svého produktu. „Většina technologii popsaných v těchto patentech nebyla využita v žádném z našich produktů a nikdy ani nebude,“ uvedl Allen Lo, viceprezident Facebooku.

Jak však dále upozornil profesor práva na New York University Jason M. Schultz: „Portfolio patentů je mapou toho, jak společnost přemýšlí nad směřováním svých technologií.“ Jaké jsou tedy ty nejdivnější patenty?

1. Jaká je vaše budoucnost? Patent využívající vaše posty a zprávy v kombinací s informacemi o peněžních transakcích a lokacích na predikování velkých životních událostí – narození, smrt nebo třeba promoce.

2. Jste ve vztahu? Patent odhadující, jestli jste v romantickém vztahu na základě informací jako například jak často navštěvujete vzájemné profily, počet lidí v profilové fotce nebo procento kamarádů opačného pohlaví.

3. Jací vůbec jste? Patent určující osobnostní rysy (jestli jste extrovert, otevřený nebo emočně stabilní), na základě kterých pak vybírá příspěvky a reklamy, které vám zobrazí.

4. Co celý týden děláte? Patent sledující vaší týdenní rutinu. Pokud z ní vybočíte, pomocí notifikací na to upozorní vaše přátele. Díky sledování polohy kolem půlnoci navíc dokáže zjistit, kde bydlíte.

5. S kým se potkáváte? Patent navrhující využívání polohy vašeho telefonu s lokacemi telefonů vašich přátel na zjištění toho, s kým se potkáváte nejčastěji. Zároveň patent navrhuje sledování pohybu telefonu (respektive, kdy se nehýbe vůbec) na zjištění kolik času denně spíte.

6. Na co se díváte? Patent využívající mikrofon na identifikaci televizních pořadů, které sledujete nebo jestli během reklam vypínáte zvuk.

7. Je to váš foťák? Patent analyzující obrázky na vytvoření unikátního podpisu na základě chybných pixelů nebo škrábanců na objektivu. Tenhle podpis může být využit například na odhalení, že znáte někoho, kdo sdílí fotky z vašeho mobilu nebo odhalení blízkosti mezi vámi a kamarádem na základě toho, jak často používáte stejný fotoaparát.

Total
2
Shares
Další články
Přečtěte si více

V Praze se otevře první velká výstava fotek z Instagramu

Ve čtvrtek 28. listopadu bude v zahájena výstava deseti fotografů, kteří se seznámili na Instagramu, žijí v Česku a baví je tvůrčí potenciál chytrých telefonů ve spojení s jejich optickým omezením. Výstava čítající 140 různých děl bude přístupná až do 14. prosince a bezpochyby důkladně prověří osobní postoj k fotografii u každého návštěvníka.