Co s digitálními uživatelskými účty po smrti? Google nabízí řešení

Ačkoliv na smrt nikdo z nás příliš nemyslí, všechny nás jednou čeká. I když účet na Googlu či Facebooku možná není to, co člověka v takovém kontextu napadne jako první, otázka, co se stane s opuštěnými uživatelskými účty na digitálních službách, rozhodně není nepodstatná. Google s novou funkcí nabízí svým uživatelům možnost volby.

Nové možnosti v nastavení účtů na Googlu nejsou sice nazvány nijak originálně, důležité ale podle společnosti jsou v tomto případě možnosti, které přináší, nikoliv dokonalý marketingový název. Funkce se jmenuje Inactive Account Manager a najít ji nově lze v nastavení účtu.

Uživatelům nabízí vícero voleb, jak se se svými účty vypořádat. První z nich je nastavení doby, po kterou musí být Google účet neaktivní, aby s ním společnost začala podle instrukcí něco dělat. Tuto dobu lze nastavit na 3, 6, 9 nebo 12 měsíců. Nutností je nastavit si upozornění na blížící se konec lhůty na e-mail (negooglovský) či telefon, aby například v případě dlouhodobé dovolené či přestěhování se na druhý konec světa do úplně jiných životních podmínek nechtěně nevyústilo třeba ve zrušení účtu.

I po uplynutí nastavené doby existují různé možnosti, co se s účtem může stát. Tou nejzákladnější je, že Google všechna data z účtu nevratně smaže a účet zruší. Existuje ale i další varianta, a to že budou vyrozuměni lidé, na které Googlu dáte kontakty, a to buď pouze o vaší neaktivitě, nebo rovnou i s daty k vašemu účtu. Nastavit lze také automatickou odpověď na příchozí maily pro případ, že by se vás někdo snažil kontaktovat přes vaši schránku u Gmailu.

V případě, že se rozhodnete předat vloženým kontaktům rovnou i data z vašeho Google účtu, budete vyzváni k tomu, abyste zvolili služby, kterých se to bude týkat. Po označení vašeho účtu za neaktivní budou kontaktní osoby mít lhůtu několika měsíců na to, aby si data stáhly, poté se stanou nepřístupnými i pro ně.

Služby, které se snaží nějak pracovat s uživatelskými profily v případě, že jejich majitelé zemřou, nejsou už řadu let ničím neobvyklým. Možnost nastavit si přímo u každé služby co se s účtem stane, pokud bude uživatel dlouho neaktivní, ale zcela běžnou záležitostí není. Google jde v tomto směru rozhodně dobrým příkladem, který by měli následovat i ostatní – ostatně i Facebook toto téma aktivně řeší. Dát uživatelům samotným možnost volby, místo aby za ně až následně rozhodovali pozůstalí, se totiž jeví jako to nejsprávnější řešení.

Total
0
Shares
Další články