Co mají společné a jaké jsou trendy českého a světového Instagramu?

Instagram je sociální síť zaměřená převážně na sdílení fotografií. Uživatelé se zde často snaží ukázat svůj život v tom nejlepším světle a upravují si fotografie pomocí nejrůznějších filtrů a dalších vychytávek.

V porovnání se světem jsou při používání Instagramu stejně jako v mnoha dalších oblastech Češi lehce konzervativnější. Neznamená to ale, že bychom výrazně zaostávali. Čeští uživatelé se rychle učí, světovými profily se inspirují a mají velmi dobře našlápnuto.

Češi mají méně sledujících, ale nebojí se toho

Zásadním rozdílem mezi nejúspěšnějšími českými a světovými profily je pochopitelně počet sledujících. Aktuálně nejvíce sledujících na českém Instagramu má fotbalista Petr Čech, kterého nyní sleduje přes 1 milion a 600 tisíc uživatelů. Je tak jediný z české scény, kdo zatím překročil milionovou hranici. Další úspěšné české profily se pak pohybují v číslech přes půl milionu sledujících. Úspěšné jsou také například profily s krásnými fotografiemi krajiny a podobně, zde se ale nejedná o influencery v pravém slova smyslu.

Světově nejsledovanějším profilem na Instagramu je překvapivě profil samotného Instagramu, který má 233 milionů sledujících. Následuje zpěvačka a herečka Selena Gomez se 135 miliony sledujících, pak fotbalista Christiano Ronaldo a zpěvačky Ariana Grande a Beyoncé.

Od počtu sledujících se pak odvíjí placená spolupráce, která je u nás s ohledem na nižší počty sledujících samozřejmě méně výdělečná. V našem malém rybníčku najdeme jen pár lidí, kterým se takovým způsobem daří úspěšně vydělávat. Nemyslím si ale, že by se jen a pouze Instagramem u nás někdo živil. Je to vždy spíše doplněk k něčemu dalšímu, třeba jiné sociální síti nebo klasickému zaměstnání či jiné aktivitě. Šikovný člověk se tím, myslím, dokáže uživit. Stačí mít rozhled, umět prodat sebe a svůj obsah. Co se týče konkrétních čísel, tak ti s více než 100 tisíci sledujícími to mají zpravidla jednodušší. Někdy se ale stává, že člověk, který má Instagram s 10 tisíci sledujícími získá více like na fotce než ten, co má 100 tisíc, často je to o zajímavosti obsahu.

Nejúspěšnější instagrameři v Česku si mohou za jednu publikovanou fotku přijít až na desítky tisíc korun, průměrně si ale myslím, že jde o jednotky tisíc za fotku.

Nejlepší spolupráce je nenucená a oboustraně výhodná

Klasickou formou spolupráce značky a instagramera je product placement, kdy instagramer za jistou úplatu umisťuje produkty značky do svých příspěvků. Nemusí se však jednat o prvoplánovou reklamu. Ideální je, když je spolupráce nějakým způsobem výhodná (nejen finančně) pro obě strany, například, když se jedná o produkt, který instagramer běžně využíval i před začátkem spolupráce. Propracovanost těchto spoluprací je samozřejmě lepší ve světovém měřítku, i u nás však již spousta instagramerů a značek ví, jak na to.

Ze své zkušenosti bych uvedl kampaň Born to rfrsh, kterou jsme připravovali pro Coca-colu a jejich produkt Sprite. Využili jsme zde devět influencerů, mezi kterýmy byli například Sharlota, VladaVideos, Angeé Svobodová, Léna Brauner, Flexx nebo Dominika Resler a další. Pro komunikaci jsme využili hlavně Instagram a YouTube. Kampaň dosáhla 8840 tisíc shlédnutí. Externí průzkum Brand Love Score (měření BGS) potvrdil, že kampaň doručila výsledky a v meziměsíčním porovnání prokázala nárůst koeficientu „Brand I Love“ až o 14 procentních bodů. Šlo zde o typický příklad vzájemně výhodné spolupráce influencera a značky, kdy značka Sprite pomohla influencerům realizovat jejich zamýšlené projekty, na které jsme se předem zeptali. Úspěchem bylo také to, že se povedlo alespoň jeden brandovaný post dostat do top 10 postů celkově na Instagramu téměř všech zapojených influencerů.

https://www.instagram.com/p/BYNtOZuAWEg/?tagged=spritecz

Zaměříme-li se obecně na obsah českého Instagramu, tak už je u nás velmi podobný tomu světovému. Jednoduše řečeno, každý se rád pochlubí. Stále jsou populární fotky jídla, lidé se chlubí zdravými pochoutkami, ale také velkými šťavnatými hamburgery. Neomrzí ani fashion fotky, kde lidé ukazují své módní kreace. Frčí také fotky z posiloven, kde si dámy i pánové zvěčňují svá vypracovaná těla. Lidé se rádi chlubí také cestováním a přidávají fotky z různých koutů světa.

Zajímavým trendem poslední doby je ukazování „nahé pravdy“, kde se holky fotí bez makeupu, videa jsou vkládána bez upraveného zvuku, fotografie jídla nejsou zásadně upravovány. Jde o jakousi snahu ukázat věci reálné, takové jaké opravdu jsou, bez filtrů a přikrášlování. Typickým příkladem je například projekt zanormalniholky, v rámci kterého se ženy ukazují takové, jaké skutečně jsou, a cílem je posílit jejich sebevědomí.

Trendu ukazování „nahé pravdy“ velmi pomohl vznik Instagram Stories v roce 2016. Stories podle loňských statistik nalákály více než polovinu všech uživatelů Instagramu. S číslem 250 milionů aktivních uživatelů tak Instagram hravě přidusil Snapchat, který se v roce 2017 vytáhl na zhruba 170 000 uživatelů. Čísla jsou o to zajímavější, když vezmeme v potaz, že oproti Snapchatu založenému v roce 2011 funguje funkce InstaStories pouze rok a půl.

Dlouhodobě jsou na Instagramu nejúspěšnější fotky ze života celebrit a hashtagy #love, #fashion, #art nebo #travel a to jak na českém, tak na světovém Instagramu. Obecně lze říci, že český Instagram se od toho světového zas tak moc neliší a do budoucna se bude lišit čím dál tím méně.

Total
14
Shares
Další články
Přečtěte si více

Jak by vypadaly změny na Facebooku ve skutečném životě

Parta stojící za YouTube kanálem Extremely Decent vytvořila povedenou parodii spadající do populární kategorie "kdyby Facebook byl skutečný svět...". I když se u nás obvykle na Facebook díváme spíše z marketingového pohledu a pro značnou část změn máme pochopení, otravnost neustálých úprav z pohledu běžného uživatele se v tomto případě povedlo zachytit takřka dokonale.
Přečtěte si více

Facebook nečekaně zrušil skoro všechna omezení pro úvodní fotky stránek

Upozornění na slevové akce, odkazy na webové stránky, šipky ukazující na tlačítko To se mi líbí hned pod úvodní fotkou. To všechno a ještě víc bylo ještě nedávno na facebookových stránkách zakázané a nyní už není. Speciálně pro úvodní fotky už platí v podstatě jediné pravidlo, podle kterého nesmí více než pětinu obrázku tvořit text.
Přečtěte si více

Další osobnost na Redditu. Uživatelům v pondělí odpovídal Bill Gates

Sbírka celebrit, které uživatelům sociální sítě Reddit odpovídaly ve speciálním formátu Ask Me Anything, se rozrostla o další celosvětově známé jméno. Po Baracku Obamovi či Arnoldu Schwarzeneggerovi odpovídal zakladatel Microsoftu a současný bojovník za lepší svět Bill Gates. Mluvil hlavně o svých současných aktivitách, jak už je ale v rámci AMA zvykem, ani humoru se rozhodně nevyhýbal.