Co bude po (vaší) smrti? Facebook napoví…

Dříve nebo později to čeká každého z nás. Ale Facebook jde za nějaké teoretické filozofování o tom, jak to s námi bude po smrti. Vyzývá k akci. Chce informace, nastavení, relevantní dokumenty! Ale mezi čím volit? Jsou Dušičky, ideální čas zamyslet se nad tím, jak to (na Facebooku) bude, až my nebudeme.

Chcete, aby váš profil zešednul, překryl se stuhou „vzpomínáme“ a vaši přátelé vám mohli psát na zeď srdceryvné vzkazy? Posílat vám fotky svíček a dojemné citáty do virtuálního záhrobí? Aby mohli při výročích nebo právě na Dušičky polemizovat o tom, jaké by to bylo, kdybyste ještě byli tady? Nebo jste pragmatici a je vám milejší myšlenka, že se po smrti vymaže i vaše digitální stopa a zcela zmizíte z povrchu facebookového?

Digitální stopa nebo digitální smrt

Facebook dává na výběr ze dvou možností:

  • zvěčnění, přičemž můžete jmenovat pověřenou osobu, která se bude starat o váš „zvěčněný účet
  • si profil nechat trvale odstranit.

Ale pozor, pokud si nevyberete odstranění, přejde váš účet do stavu zvěčnění automaticky! A co přesně to znamená?

Zvěčněné účty na FB

K takovému účtu se už nedá klasicky přihlásit a většinou jej spravuje pověřená osoba. Typickým znakem zvěčněného účtu je, že přátelům nechodí upozorňování na narozeniny dotyčného (mohlo by to působit trochu morbidně); zvěčněný profil se nezobrazuje ani v návrzích na přátelství (komu by se ale přítel „na druhé straně“ občas nehodil?).

Pověřená osoba za vás může přijímat žádosti o přátelství, postovat památeční příspěvky, měnit profilové obrázky či úvodní fotku. Pokud to (ještě zaživa) povolíte, Facebook ji nechá stáhnout kopii všeho, co jste kdy sdíleli.

Co pověřená osoba nemůže? Číst vaše zprávy, přihlásit se k vašemu účtu, ani odebírat přátele nebo hledat nové vaším jménem (#thankgod).

Když profil odejde do věčných lovišť s vámi

A co se stane, když požádáte o odstranění účtu? Jakmile se Facebook dozví o vašem úmrtí, smaže veškeré vaše zprávy, fotky, příspěvky, komentáře, reakce i informace spojené s vaším účtem. To je nemilé… Ale hlavu vzhůru! Jak na to? Vpravo nahoře klikněte na Nastavení zvolte vlevo Obecné a zde najdete položku Nastavení zvěčnění, kde můžete o odstranění účtu požádat. A je hotovo. Zameteno a čisto.

Facebook myslí na všechny

Pokud chcete přece jen dopřát své rodině a přátelům místo, kde by na vás mohli v klidu zavzpomínat, Facebook doporučuje vytvořit pro takové příležitosti skupinu. Myslí opravdu na všechno!

Zvěčnění v době covidu

V současné době se Facebook omlouvá, že vyřízení žádosti o zvěčnění třetí stranou může trvat kvůli covidu déle, než je obvyklé (naštěstí ne kvůli vysokým počtům žádostí, ale naopak kvůli nízkému počtu zaměstnanců).

Facebook klade uživatelům na srdce, že zvěčnění je velké rozhodnutí a rozhodně by jej přátelé zesnulého měli projednat s rodinou zesnulého. Co je k žádosti o zvěčnění potřeba? Jméno, datum úmrtí a doklad o úmrtí (fotka nekrologu, úmrtního listu apod.) a e-mail člověka, který záležitost vyřizuje.

Závěrem

Rozhodně není důvod k panice, ale jak vidíte, Facebook přeje připraveným. Vyplňte příslušné formuláře ještě dnes, zítra může být pozdě! Zvěčnit, nebo odstranit?

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Facebook se vrací ke skutečným penězům, ruší virtuální měnu Credits

Není tomu tak dlouho, jen několik let nazpět, co největší sociální síť Facebook zahájila tažení, v jehož rámci tlačila developery aplikací na její platformě k používání virtuální měny Facebook Credits. Tažení bylo sice úspěšné, Facebook se jej ale nyní zříká, svou měnu opouští a přechází k placení v lokálních národních měnách.