Chystá Facebook sociální telefon?

Kdo nemá vlastní telefon, ten v technologickém světě nic neznamená. Tak by se dalo shrnout pozadí aktuální zprávy z Ameriky o nejnovějších plánech Zuckerbergova Facebooku. Ta přichází necelý rok poté, co se začalo mluvit o telefonu od Googlu. Zástupci sociální sítě práci na vlastním smartphonu odmítají, přesto jsou ale o tomto neexistujícím přístroji k dispozici až překvapivě podrobné informace.

Nový telefon má hlouběji integrovat funkce Facebookuu přímo do operačního systému, což lze jen velmi komplikovaně zajistit u telefonů, jejichž software má pod kontrolou někdo jiný. Největší sociální síť již nyní obsahuje všechny pokročilé mobilní funkce včetně například geolokace, čerstvě spuštěné ve formě Facebook Places. Cílem je tyto funkce začlenit hlouběji a poskytnout tak uživatelům nefalšovaný „sociální telefon“.

Hewitt a Papakipos

Za tvorbou softwaru pro nový telefon údajně stojí dva vysoce postavení inženýři Facebooku, Joe Hewitt a Matthew Papakipos. Hewitt má za sebou práci na Firefoxu, nakonec nespuštěném web-based operačním systému Parakey a také všech nativních Facebook aplikacích pro iPhone. Papakipos přišel přímo od Googlu, kde až do června vedl projekt Chrome OS. Tvorba vlastního telefonu zní jako přesně ten typ nabídky, která by byla schopna jej dostat do Facebooku před dokončením Chromu.

Podle dalších zpráv, tentokrát od amerického Bussiness Insideru, má být nový operační systém založen na Androidu. To má mít několik důležitých výhod. Za prvé, jeho tvorba bude jednodušší. Za druhé, telefony budou moci využít širokou škálu aplikací vytvářených pro Androidy a nebudou tak zcela holou a na sebe odkázanou platformou. Otázkou je, co by z toho měl Google. Telefon z dílny Facebook totiž zní přesně jako zpráva, která mnoha lidem v téhle společnosti radost neudělá.

Facebook zprávy vyvrací. No a?

Ve vyjádření pro Mashable včera PR oddělení Facebooku zprávy o novém telefonu vyvrací. Jak ale poměrně správně reaguje TechCrunch – ani Apple ani Google v dotčené době zprávy o vlastním telefonu nepotvrdily, a přesto šlo o skutečné a probíhající projekty. Možná jen Facebook neříká celou pravdu. Nebo možná ano, a TechCrunch i Bussiness Insider jsou tentokrát vedle. To všechno ukáže až čas. Mezitím se určitě dočkáme celé řady vtipných odkazů na tohle téma, ty první už jsou ostatně na světě – Poke to unlock.