Chcete sdílet na Facebooku článek? A určitě jste si ho přečetli?

Facebook je stvořen k tomu, aby zde lidé vzájemně sdíleli obsah. Sdílení je čistá esence této sociální sítě. A samozřejmě, že se zde sdílí a šíří různý závadný obsahdezinformace, fakenews, hejty, šikana, QAnon nesmysly a další hnus. To je pochopitelně problém, kvůli kterému zaujímá většina uživatelů k nejpopulárnější sociální síti ambivalentní postoj, přičemž mnozí dali Facebooku už raději vale, aby se nemuseli v tomto marastu neustále brodit.

Facebook se však snaží brojit proti zmíněným nepříjemnostem mnoha způsoby, přičemž v pondělí se objevila zajímavá zpráva o nové „zbrani“ v tomto (marném) boji. Facebook oznámil, že začne testovat novou funkci, která bude uživatele nabádat, aby si článek opravdu přečetli předtím, než ho nasdílejí. Pokud se uživatel pokusí sdílet odkaz na zpravodajský článek, který neotevřel, Facebook zobrazí upozornění, které ho vyzve k jeho otevření a přečtení. 

„Chystáte se sdílet tento článek, aniž byste ho otevřeli,“ píše se ve výzvě. „Sdílení článků bez jejich přečtení může znamenat, že vám uniknou klíčová fakta.“

Samozřejmě Facebook nejde do extrému, aby vyloženě nutil uživatele číst, co sdílejí, protože i když si uživatel článek nepřečte, bude jej moci sdílet klepnutím na tlačítko „Pokračovat ve sdílení“. Nicméně ti citlivější se nad tím alespoň pozastaví a to je úspěch!

Facebook navazuje na podobnou funkci, kterou Twitter začal testovat zhruba před rokem. A nedopadlo to vůbec zle, tedy aspoň podle společnosti – uživatelé otevírali články o 40 % častěji poté, co byli upozorněni, a o 33 % častěji otevírali články před jejich retweetováním. A konečně někteří uživatelé poté, co si článek skutečně přečetli, raději upustili od jeho sdílení.

Jak vidno, někdy stačí uživatele jen trochu postrčit. Nechme se překvapit, jak dopadne iniciativa Facebooku.

Total
1
Shares
Další články
Přečtěte si více

Kudy dneska vede cesta k hudbě a co vypráví data z YouRadio

Moc zajímavé povídání jednoho datového geeka závislého na hudbě o tom, že časy se mění, o objevování služeb na objevování hudby, a taky o poznání, že tradiční rádia se toho můžou na internetu opravdu hodně naučit. A dokonce to i dělají. Na pondělní datový dvojblog Petra Šimečka z Kebooly u nás navazuje jeho kolega Vojta Roček.