Chcete lépe dosáhnout na fanoušky? Fotky už neletí, na Facebook teď sázejte jedině video

Jestli jste dosud spoléhali na to, že na Facebooku je sázka na jistotu vyvěšení fotografie, tuhle strategii byste měli opustit. A to čím rychleji, tím lépe. Podle všeho se totiž post s fotografií stal naopak nejméně výhodným způsobem prezentace.Teď je vhodné vyvěšovat videa.

Jestli jste dosud spoléhali na to, že postovat fotku na Facebooku je sázka na jistotu, měli byste tuhle strategii opustit. Čím rychleji, tím lépe. Podle všeho se totiž post s fotografií stal nejméně výhodným způsobem prezentace. Lepší je teď vyvěšovat videa.

Nový žebříček, který by se měl stát prioritou pro marketingové pracovníky, zveřejnila studie Socialbakers. Řeší organický dosah jednotlivých formátů. Podle ní fotky v porovnání s jinými příspěvky zasáhnou daleko méně fanoušků. Naopak videa jsou trend číslo jedna – průměrný nárůst organického dosahu je totiž u nich 135 procent. A to zní docela lákavě.

facebook foto organický zásah

“Samozřejmě to neznamená automatické navýšení – stále musíte mít jistotu, že váš obsah je kvalitní,” dodává Phillip Ross, analytik sociálních médií Socialbakers.

Vybledající sláva fotek

Ještě před nedávnem byly fotky ten nejlepší způsob, jak se dostat ke svým fanouškům. A značky se k nim přiklonily. Podle dat sesbíraných před rokem dvě třetiny obsahu, které firmy vyvěšovaly, doprovázela právě fotka. Doteď jsou takové posty nejpoužívanější a jejich obliba je jasná: značky je dokonce podporují penězi dvakrát častěji než na začátku roku. Jenže do efektivnosti už mají daleko.

Naopak video se Facebook rozhodl podporovat, co to jde. Ještě v říjnu loňského roku hlásil, že videa na Facebooku vidí denně miliarda lidí. Teď už se počet zhlédnutí zvýšil na tři miliardy. Sociální síť rozšiřuje možnosti videoreklam i jejich statistik a snaží se předstihnout YouTube. Zřejmě se jí to daří. A video konkrétně na Facebooku se má stát dokonce jedním z nevyhnutelných trendů tohoto roku.

share of number of video posts socialbakers

Videa na této sociální síti jsou dokonce ještě výhodnější, pokud řešíte jen vlastní fanoušky. Organický dosah těch, kteří lajkují stránky (tedy bez započtení “nefanoušků”, kterým se posty také zobrazují), u videí představují 148% nárůst.

facebook foto organický zásah fanoušků

Přehrání videa je pro markeťáky lepší důkaz

Trend je dokonce tak silný, že spoty svou oblíbenost posilují z obou stran – nejen díky tomu, co Facebook ukazuje ve výpisech příspěvků, ale i u marketérů.

Podle všeho se totiž marketingové rozpočty začínají přesouvat tam, kde se dá co nejlépe vykazovat dopad peněz – a místo prázdných počtů nových fanoušků stránek tak získávají větší pozornost počty kliknutí na web, stažení mobilních aplikací nebo právě zhlédnutí videa. To je teď dokonce nejrychleji rostoucí oblastí pro reklamní výdaje na síti.

facebook trends in share of ad spend

A podle toho, na co lidé klikají i na kolik pak jeden takový klik přijde, je reklama v news feedu výhodnější než kdekoliv jinde na Facebooku.

Teď nebo nikdy

Pokud vás všechna ta čísla ve prospěch videa přesvědčila o tom, že někdy by se s tím mělo něco dělat, takový přístup zřejmě nestačí.

“V roce 2015 získají reklamní kampaně s videi hlavně v news feedu Facebooku pro marketing na sociálních sítích novou hodnotu,” uvádí Evan James, který vede marketing Socialbakers ve Spojených státech. Podle něj se ze spotů stane hodnotná budoucnost reklamy na sociálních sítích.

“Ale jejich extrémně vysoká hodnota nemusí trvat věčně. Když se tímto trendem bude řídit víc značek, které budou publikovat řadu videí, jejich dosah klesne – takže je začněte vyvěšovat hned!” zdůrazňuje.

Řada marketingových pracovníků, která si statistiky přečetla, se přesto diví. Podle nich jimi spravované stránky stále nejlépe fungují s fotografiemi. Socialbakers teď na svém Facebooku musí stále dokolečka upozorňovat, že to je možné – nicméně statistiky dosahu jednotlivých postů vypočítala z tisíců stránek.

To tedy neznamená, že všechny stránky musejí mít nutně ten nejmenší dosah jedině v případě postování fotek. A zároveň dosah není stejná statistika, jakou udává zapojení (tedy engagement) fanoušků.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Facebook ocenil 20 nejlepších kampaní. Prohlédněte si je

Sedm bronzových, šest stříbrných, pět zlatých a dvě speciální modrá ocenění získali tvůrci kampaní v rámci nyní již tradiční soutěže pořádané stránkou Facebook Studio. Tu Facebook vytvořil skoro přesně před dvěma lety coby zdroj inspirace a novinek pro social media marketéry.