Český a slovenský Twitter v číslech + 101 nejvlivnějších účtů

Vyhledávač tweetů Klábosení.cz vytvořený a poháněný Ataxo Interactive ode dneška nově obsahuje sekci Statistiky, která se jistě postará o malé Vánoce všem Twitter-pozitivním online specialistům, marketérům, měřičům, geekům i těm ostatním. A protože jsme dostali příležitost projít si všechna data jako první, prozkoumali jsme je opravdu zevrubně. Co jsme se dozvěděli?

100 tisíc lidí už příští rok?

Podle kritérií Klábosení.cz, která zahrnují ty české a slovenské uživatele, kteří mají alespoň 15 procent tweetů v domovském jazyce a nebo jsou přihlášení na území jednoho z těchto států, česko-slovenský Twitter ve druhé půlce roku překonal 60 tisíc uživatelů. To je o 24 tisíc víc než ve stejné době před rokem a tempo růstu navíc nijak neoslabuje. Všichni tito uživatelé už mají na svědomí přes 10 milionů tweetnutí.

„Počet českých a slovenských účtů stabilně stoupá a možná již na Silvestra oslavíme 100 tisíc účtů,“ říká k tomu chief technology strategist společnosti Ataxo Group Josef Šlerka. Navíc se ve druhém čtvrtletí znatelně zvýšila aktivita těchto účtů, když si lidé poslali o tři čtvrtě milionu tweetů více než za první tři měsíce, jak ukazuje následující graf. Podle Šlerky mohla být jedním z hlavním faktorů tohoto růstu stávka v dopravě.

Pokud je to skutečně tak, potvrzoval by se tím fakt, že v Česku stejně jako v zahraničí hraje Twitteru důležitou roli především při výjimečných událostech.

Klout začal měřit český Twitter

Kromě seznamu nejstarších účtů a celkově nejsledovanějších účtů přinášejí statistiky zejména jednu zajímavou novinku. Je jí seznam 101 nejvlivnějších účtů podle takzvaného Klout skóre. Pro čtenáře Těchinternetů jistě není služba Klout novinkou, představili jsme ji v článku před měsícem a dnes již měří vliv uživatelů na deseti sociálních sítích. Přímá spolupráce Kloutu s Klábosení.cz nyní vyústila v přehled nejvlivnějších účtů z Česka a Slovenska.

„Klout podpořil náš projekt i navýšením limitu volání API. Myslím, že Klout bere měření vlivu uživatelů vážně, snaží se kromě jednoho magického čísla, které tak milují marketéři, nabídnout podrobnější metriku jako třeba měření pravděpodobností sdílení či skutečný počet followerů bez různých botů,“ vysvětluje Šlerka. A jak vypadá TOP 10?

Žebříček 101 nejvlivnějších lze seřadit podle čtyř různých kategorií, kromě souhrnného KloutScore je zde ještě Network Influence (vliv účtů, které uživatelé sledují a reagují na něj), Amplification Probability (pravděpodobnost sdílení a komentování dalšími uživateli) a True Reach (počet skutečných lidí, kteří uživatele sledují, sdílejí a komentují). Výsledek se dle jednotlivých kritérií dost liší a kdo je silný v jednom, často zaostává jinde. Určitě doporučujeme se žebříčkem proklikat na vlastní pěst.

Nejpopulárnější Češi? Justin Bieber a brazilské modelky

Mimochodem, asi vám neuniklo, že mezi prvními deseti účty se hned dvakrát objevuje jméno Justina Biebera, kterého asi mnozí z vás považovali za mánii, která se českého Twitteru netýká. Pro vás máme špatnou zprávu – týká, a hodně. Původem český a čas od času i v češtině publikující účet @AwwBieber od uživatele „Belieber ♥“ má přes 100 tisíc followerů a v Česku je nejen nejvlivnější, ale i druhý největší.

Třetí místo známého a v Česku již dlouho aktivního ex-pata Roberta S. Morrisona (@PragueBob) až tak nepřekvapí, pozoruhodný je nicméně triumf původem českých modelek Michaely a Dominiky s účtem @weluvbrazil. Celé je to navíc poněkud peprné a pokud chcete vědět víc, mrkněte se na tenhle článek Fabiana Golga. První pětku pak uzavírá @avast_antivirus s téměř 23 tisíci fanoušky a účet @Roman86_K Romana Kreuzigera s necelými 16 tisíci.

Když se na žebříček 20 nejsledovanějších účtů podíváte, snadno také zjistíte, že odstup první trojky od zbytku pole je vskutku propastný. A je také jasné, že 101 nejvlivnějších (mimochodem s poměrně silným slovenským zastoupením), kteří mají většinou přes tisíc posluchačů a pocházejí z IT scény, rozhodně nereprezentuje běžného českého a slovenského uživatele. Ten má totiž nejčastěji do 30 followerů.

Každopádně přejeme hezkou zábavu, až se statistikami na Klábosení.cz budete probírat a přemýšlet o tom, kam vlastně český Twitter směřuje.