Český a slovenský Twitter podrobně a v číslech

Twitter tento měsíc slaví pět let existence a tak se na mnoha webech včetně tohoto bilancovalo, odhadovalo a předpovídalo. Zejména ve světě, protože u nás žije Twitter komunita tak trochu vlastním životem a zdá se, že zajímá v podstatě jen sama sebe. Ataxo Interactive zároveň bude na konci dubna slavit první narozeniny svého projektu Klábosení.cz, což je vyhledavač v českém a slovenském Twitteru. Jak říká motto Klábosení: „Nemáme možná všechna pípnutní českých a slovenských uživatelů Twitteru, ale máme jich hodně.“ Konkrétně asi pět a půl milionu, díky čemuž jsme pro vás mohli připravit následující výběr z našich dat. Další dávku informací pak zveřejníme ještě při příležitosti narozeninové oslavy.

Kolik nás je a kdo nám vládne

Řada marketérů neustále mluví o Facebooku a jeho (Facebookem udávaných) třech milionech uživatelských účtech v České republice. A Twitter? Těch pár tisíc lidí přeci nestojí nikomu za pozornost. Vždyť je to stokrát míň lidí! Je to správný pohled? Nemyslíme si. Klábosení sleduje aktuálně něco přes 23 tisíc uživatelů na „českém“ Twitteru – započítáváme takové, kteří mají alespoň 15 % tweetů v češtině či slovenštině. Do budoucna ale plánujeme přidat i cizince – nebo samozřejmě i anglicky píšící Čechy a Slováky -, kteří mají v profilu Česko nebo Slovensko. Zajímavé je, že jediný, kdo má u nás verifikovaný účet (verified account), je Radek Hulán (odhaduji, že je to dáno jeho „fanclubem“, který dlouhodobě vytvářel falešné účty pod jeho jménem).

V naší databázi je uloženo přes pět a půl milionu tweetů. Asi není překvapivé, že nejaktivnější účty jsou „roboti“, tedy různé agregátory. @zpravy mají jednoznačně nejvíc, přes 170 tisíc tweetů. V TOP5 z hlediska kvantity pak následují: @bezprovize (přes 150 tisíc), @Cechy (přes 85 tisíc), @Dovoz (přes 74 tisíc) a @novinky_cz (přes 47 tisíc). Pokud zkusíme najít první „skutečné“ uživatele, i tam jsou rekordmani. Vede podle všeho @ert – za tři roky to dělá téměř 30 tisíc tweetů, což vychází na téměř 25 tweetů denně!

Kdo s Twitterem v Česku začal? Našli jsme pět veteránů, kteří jsou na Twitteru už od roku 2006: @kahi od října, @jankorbel od listopadu a od prosince @renekopcem, @ewinka (ta toho moc nenapsala a sleduje pouze @zollko, který je na Twitteru také od prosince 2006, ale psal jen anglicky) a @Nagasawa.

O čem se bavíme a kdo jsme

O čem jsme si na Twitteru v roce 2010 psali? Vycházíme z naší databáze, kde je pro rok 2010 přesně 2 893 075 tweetů. Jeden ze způsobů, jak tuto otázku zodpovědět, je podívat se na nejpopulárnější hashtagy. Pomineme-li ten nejčastější, kterým je #fb (přes 18 tisíc) znamenající, že dotyčný má propojený účet s Facebookem a chce tam danou věc sdílet, témata jsou následující:

 • fail – 11 778
 • ff – 7 176
 • news – 4 300
 • czech – 4 004
 • lol – 3 677
 • nowplaying – 3 658
 • android – 3 480
 • webexpo – 3 307
 • volby – 3 206
 • lastfm – 2 759
 • iphone – 2 631
 • apple – 2 252
 • newtwitter – 2 109
 • ipad – 1 944
 • google – 1 805
 • facebook – 1 706
 • bratislava – 1 698
 • twitter – 1 583
 • barcampcz – 1 563

A kdo se o těchto věcech baví? Na to téma jsme se zase podívali do popisů osob a na to, co o sobě mají lidé vyplněné v profilech. Nejčatější nalezená slova jsou: student, web, czech, music, twitter, apple, marketing, internet, developer, online.

Kdy nejraději tweetujeme

Také jsme se podívali, kdy se štěbetá nejvíc, a to jak v absolutních, tak relativních proporcích. Jak vidíte v grafu níže, všední dny jsou relativně vyvážené (pátek už je méně frekventovaný), o víkendu se píše míň. Křivka během dne pak ukazuje na největší aktivitu večer (od sedmi do desíti), ale vesměs je to během dne vyrovnané. Svoje vlastní statistiky si můžete prohlédnout např. na http://www.tweetstats.com.Počet tweetů v průběhu týdne

Počet tweetů v průběhu dne

Absolutní čísla nám zase prozradila „nej“ den a týden – vzhledem k setrvalému růstu nepřekvapí, že to bylo až v prosinci. Středa 8. prosince je jediný den, kdy byla překročena hranice 16 tisíc tweetů za den. Následující týden to pak bylo téměř 100 tisíc tweetů v jednom týdnu.

Řekněte si, co vás zajímá

Jednou z nejoblíbenějších částí Klábosení je seznam TOP101 – na jeho dosavadní verzi se ještě chvíli můžete podívat na tomto odkazu. Připravujeme ale už nyní novou, která bude využívat jinou metriku. Vydrží v první desítce Miloš Čermák a Radek Hulán? A DJ Wich? A co na to @JanTleskac?

Pokud vás zajímají další informace o českém a slovenském Twitteru, sledujte @klaboseni. Co připravujeme pro příště? Aktivní/neaktivní uživatelé, top uživatelé podle propojení na české a slovenské účty, analýzu používaných jazyků, nejpoužívanější zkracovače (že vyhraje bit.ly nás nepřekvapilo, ale nečekali jsme, že na druhém místě bude tinyurl.com), Twitter klienty…

A víte co? Rovnou nám do komentářů napište, jaká další čísla a srovnání byste rádi znali. Budeme rádi za vaše nápady na další témata.

 

Článek pro @Tyinternety připravili @Adam Zbiejczuk, @Josef Šlerka a celý tým @Klábosení.cz.