Umí Češi virály? Rekordy trhá T-Mobile a bohyně Yindy. 40 procent lidí ale neví, k jaké značce video patří

Češi milují videa na internetu. Průměrně člověk zhlédne čtyři denně a 97 lidí ze sta alespoň občas nějaké i sdílí. Jenže tam, kde se otevírají dveře virálnímu šíření, zůstávají značky pozadu.

Každý čtrnáctý Čech dokonce sdílí dvacet videí denně. “Jsme opravdu sdílející národ, je tu velký potenciál,” říká Josef Havelka z České spořitelny.

Pravda je, že málokterý uživatel internetu skutečně ví, co slovo virální znamená. Z výzkumu, který Havelka prezentoval na letošním Czech Internet Foru, vyplynulo, že si dokonce ani 40 procent lidí nedokázalo vybavit žádnou značku, kterou by s virálním videem spojili.

Na druhou stranu říkají: Když už to značka udělá, je to docela cool.

Go Viral. Zdroj: Flickr, seanrnicholson
Go Viral. Zdroj: Flickr, seanrnicholson

Když to nevyjde, může za to autor

Důležitější ale je, aby pojem virální videa znaly značky a marketéři. Přitom skoro každý druhý v ně údajně nevěří, i když by zhruba stejný počet nějaké rád využil. Jenže překážkou je nepochopení principů virálního marketingu. Proti stojí i rizikovost projektu. Když nevyjde virální video, všichni budou obviňovat tvůrce.

“Rizikovost projektu je vysoká, ale osobní rizikovost konkrétního člověka, který by něco takového udělal, je samozřejmě ještě nasvícená,” zdůvodňuje Havlenka. Virály zastavuje i absence nápadů. Tady ale souhrn těch, které nápad měly a ve virálním světě uspěly.

Zvířátka! Nebo teda aspoň ty tablety!

Lidé samozřejmě chtějí sdílet vtipy, velký potenciál mají i zvířátka a hudba či děti. Právě humorně to dlouhodobě zkouší T-Mobile. Dobré zkušenosti má s tím, když se zaměřuje na český smysl pro humor. Úspěch má u něj hraní s češtinou. Třeba s tablety.

Zhlédnutí reklam T-Mobilu na YouTube se počítá na statisíce. Ty hodně úspěšné za sebou mají miliony.

“Vyplatí se nám i to, že když vtip sdělení částečně přebije,” říká Jan Stanko, šéf marketingové komunikace T-Mobilu. Podle něj má totiž smysl počítat doručení sdělení jenom z těch lidí, kteří si na vaši reklamu vzpomněli. Takže za počet doručených videí T-Mobilu prý vychází dobrá cena.

A dodává, že takový přístup funguje i v rámci prodejů. “Třeba kampaň se Zadarem zdvojnásobila prodej tarifů S námi i další prodeje,” dokládá.

Byli jsme holt nějak moc chytří

I společnost, která se dlouhodobě zaměřuje na podobný typ komunikace, může ale šlápnout vedle. Příliš se prý nepovedla verze T-Mobilu “Kruhy”, přestože počet zhlédnutí se dá označit jako úspěšný.

Sdělení “chcete vědět, kdo jak dopad pod kruhy” prý bylo příliš chytré, takže ho málokdo pochopil. Odkaz na olympijskou aplikaci u reklamy s gymnastickým nářadím prý byl až moc.

Celkově vliv takových videí na komunikaci u operátora roste. Značkový YouTube kanál má 109 tisíc odběratelů, Facebook dosáhl 200 tisíc fanoušků a zasahuje atraktivní cílovou skupinu, na kterou se snadné dostat v televizi. Buduje dodatečný zásah o zhruba 15 procent.

Viral Happens. Zdroj: Flickr, Will Lion
Viral Happens. Zdroj: Flickr, Will Lion

 

Podle Stanka má tuzemský T-Mobile nejvíc odběratelů značkového kanálu ze všech telekomunikačních značek na světě, a to údajně právě díky atraktivnímu obsahu.

Za posledních pět let se dostal na 78,6 milionu zhlédnutí, tedy téměř 30 milionů minut dobrovolně strávených se značkou. T-Mobile napočítal 73 tisíc “likes” a naproti tomu tisíc “dislikes”, k nim 10 tisíc komentářů. Nejúspěšněji prý diváci přijali “Pojď mi hop“.

Někdy se nestrefíte, Yindy se to fakt povede

Oblibu Čechů ve vtipných reklamách potvrdily i zkušenosti Airbank. Bohyně Yindy trhá rekordy ve zhlédnutí reklam v tomto segmentu. Nutno říct, že Yindy se ke slovu nedostala hned – původně chtěla  Airbank dát divákům možnost užít si boha Radšinechám, ten to ale nakonec nechal na Yindy.

Spot na levnější půjčku si na YouTube vysloužil asi čtvrt milionu zhlédnutí. Úspěch bohyně ale sahá mnohem dál. Na internetu jde najít třeba i vyzvánění na Yindi, “což jsme fakt nevyráběli,” říká Karolína Šrámková, šéfka marketingové komunikace AirBank.

Internet je plný vzkazů dětí, kdy rodiče nechali něco na Yindi, a zmínka o bohyni se šíří i na stránkách, se kterými AirBank nemá nic společného. Třeba Rock for People spasila Yindy před špatným počasím. Navíc, kam se herec “záporáka” bankéře Tomáš Jeřábek podívá, tam má povinnost předvést taneček na levnější půjčku.

tanec nejdražší půjčka všechnopárty

A nakonec dobrá zpráva pro marketéry, kteří musejí hlavně odevzdávat čísla. Bohyně Yindy se projevila i v nich – po spuštění kampaně se zvýšil počet půjček i příchod klientů.

„Bohyně samozřejmě nekončí, stále je živá,“ dodává Karolína Šrámková s tím, že komunikace banky na ní nezapomene.

No, a ten “obyčejný” marketing…

Video ovšem rezonuje i v jiných marketingových žánrech. V příštím roce má být podle Kateřiny Holanové ze společnosti Effectix.com aktivitou číslo jedna. Vizuální vyprávění příběhů nastoupí podle ní jako trend, je ale potřeba nezapomínat ani na obsah, který má v marketingu opět vrátit do hry blogy.

Ano, reklama může mít brutální sílu. Když se strefíte.

norris brutalni

Zvlášť, když se spojí firma s agenturou, za to lobboval na CIF 2014 Roman Appeltauer z H1. Jeho prezentace a rady volně ke stažení zde.

Dokáží podle vás mít české virály opravdu sílu? Jak jednoduché je vzpomenout si na nějaký, který opravdu měl úspěch – a zároveň se mu podařilo nezastínit značku? Sami se nemůžeme dopočítat, tak jsme zvědaví, co nám předložíte!

Total
0
Shares
Další články