Češi tweetující o hokeji pěkně v grafu – podívejte, jak se v průběhu zápasu měnila nálada národa

Ano, můžete chodit mezi lidmi a ptát se na názory a nálady, aby z toho značka profitovala. Anebo můžete využít ty softwary. Do rukou se nám dostal takový rozbor včerejšího hokejového zápasu Česka s Kanadou a tím i nálada lidí minutu po minutě. Koukejte, jak se v průběhu podvečera měnila.

Ano, můžete chodit mezi lidmi a ptát se na názory a nálady, aby z toho značka profitovala. Anebo můžete využít ty softwary. Do rukou se nám dostal takový rozbor sobotního hokejového zápasu Česka s Kanadou a tím i nálada lidí minutu po minutě. Koukejte, jak se v průběhu podvečera měnila.

Fandící a tweetující Češi jsou podle všeho docela optimisti. Jejich tweety zůstávaly v pozitivních hodnotách většinu zápasu, před jeho zahájením i po skončení a do vyloženě negativní nálady se dostaly až po neuznaném gólu ve druhé třetině. A to ještě jen nakrátko. V poslední třetině už lidé hokejistům odpustili.

cesko_kanada_1 sentiment tweety

“Je jasné, že člověk pozná sentiment při hokeji už jen tím, že poslouchá zvuky z ulice. Naše studie nechce tvrdit, že na toto potřebujeme software. Jde o to ukázat, že software tuto analýzu dokáže také, a to samozřejmě ‘bez práce’,” říká Tom Nowak, jeden ze spoluzakladatelů českého startupu Geenea Analytics, který studii zpracoval.

A takhle se Češi projevovali. Znamínko u tweetu zobrazuje vyhodnocený sentiment (+/0/-)

Před zápasem

+ 15:00   Co tak dělat v sobotu odpoledne? Na procházku? Plít záhonky? Šlofíka? Fandíme #narodnitym proti #TeamCanada! #mshokej #IIHFWorlds

+ 15:02   Tak jedem cesi!!!!! Hosi bojujem!!! #iihfcz #mshokej

15:24 0:1 gól Kanada

– 15:26   Do prdele! Kanaďani nám ujeli a Eberle předložil Hallovi na zlatém podnose před prázdnou bránu… Prohráváme 0:1. :( #mshokej #CANvCZE

Během první přestávky

+ 15:45   Pavelec má dobře postaveno. Ještě otočíme! #cesidotoho #narodnitym

16:02 přesilovka Kanada

+ 16:08   Češi do toho!!! #CANvCZE #mshokej

16:15 0:2 gól Kanada    

– 16:15   Dokážeme porazit Kanadu v jednom z deswti příladů, teď to ale nebude…#mshokej

16:34 neuznaný gól ČR (a řada nepublikovatelných expresivních sdělení na adresu rozhodčího)

– 16:34   WTF?!!! Cinknutí rozhodčí! #mshokej #CANvCZE

– 16:34   Tak tohle je loupež šampionátu #mshokej

16:51 Začátek třetí třetiny

+ 17:01   @MSIIHF2015 @IIHFHockey Hoši do toho

17:22 Konec zápasu

+ 17:26   Kanada má neskutečný tým. Byli lepší. Našim velká poklona za výkon a bronzová je taky medaile. #mshokej2015 #hophophop


K vyhodnocení tweetů byla použita NLP-Platforma, tedy Natural Language Processing. Tohle využívala konkrétně u vyhodnocení zápasu:

  • Rozpoznání jazyka
  • Rozpoznání jednotlivých slov, doplnění diakritiky a standardizace tvarů (góóól > gól)
  • Identifikace důležitých slov jako třeba jména osob/hráčů
  • Lemmatizace (uvedení slova do zákl. tvaru; Hoši jedem na hoch jet)
  • Sentiment (emotivní hodnocení o náladách textu)

Analýza sentimentu dokáže vyplivnout nejen pěkný graf, ale podle tvůrců softwaru je i autentičtější. “Jde o obrovské množství lidí, kteří jsou navíc mnohem otevřenější, než kdyby se jich někdo ptal,” uvádí Jiří Hana druhý ze spoluzakladatelů firmy Geenea.

Mimochodem, o tom, že Češi při hokeji jsou na internetu, vůbec nepochybujte. Své vypovídá třeba fakt, že přes 90 procent fanoušků, kteří se v době vysílání alespoň jednoho zápasu českého týmu nacházejí v zaměstnání, zde sledovalo nebo bude sledovat utkání formou internetového připojení na notebooku či tabletu. 53,5 procenta diváků k tomu používá tablet či mobil, 38 procent pak sleduje zápasy na notebooku nebo PC. To zas říkají data Safetica Technologies.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Další hacknutý účet na Twitteru, tentokrát BBC Weather

K Jeepu, Burger Kingu a stále delší řadě velkých médií přibyl další vysoce viditelný profil na Twitteru, nad kterým jeho majitelé ztratili kontrolu. Tentokrát šlo o účet BBC Weather, profil britské BBC věnovaný počasí. Za útokem stála organizace Syrian Electronic Army. Zejména pro významné zpravodajské účty (ale nejen pro ně) by tak jasný plán pro případ podobné krize měl dnes být naprostou samozřejmostí.