Cena Twitteru je dle posledního obchodu s akciemi 9 miliard dolarů

Nešlo sice o velký přesun akcií Twitteru, i tak se ale počítá a jde o první zprávu o ocenění společnosti od poslední vlny investic v září 2011. Prodej zaměstnaneckých akcií v hodnotě 80 milionů dolarů investičnímu fondu finanční firmy BlackRock oceňuje mikroblogovací sociální síť na přes 9 miliard dolarů.

Nejde sice o investici, i tak nám poslední obchod s akciemi Twitteru může napovědět něco o hodnotě této atraktivní společnosti. Přesun akcií v ceně 80 milionů dolarů od prvních zaměstnanců společnosti k fondu finanční společnosti BlackRock proběhl bez jakékoliv přímé účasti Twitteru, a při ceně znamenající ocenění souhrnu všech vydaných akcií sociální sítě přes 9 miliard dolarů.

To je o víc než miliardu nad oceněním 8 miliard, kterého se společnost dočkala v zatím poslední vlně investic v srpnu a září roku 2011. V té době vybrala od investorů novou emisí (zdaleka ne první v pořadí, jak vyplývá z jejího označení Series G) 400 milionů dolarů, dalších 400 milionů dolarů zaplatili tehdy investoři za akcie jejich vlastníkům převážně z řad zaměstnanců. Twitter si touto investicí zajistil, že na případný vstup na burzu nebude muset spěchat, a investoři získali podíl na jedné z nejzajímavějších technologických společností současnosti.

Fakt, že se k aktuálnímu obchodu Twitter jako společnost nepřipojil vydáním nových akcií, a pouze umožnil výstup některým svým zaměstnancům, svědčí o tom, že společnost prozatím peníze nepotřebuje. To může být způsobeno jednak tím, že jich v roce 2011 vybrala dost a ještě má velké rezervy, jednak to ale také může znamenat, že Twitter již další investice nepotřebuje. Tak by tomu bylo v případě, že by společnost již byla schopná ze svých příjmů pokrýt výdaje, nebo již dokonce generovala zisk. O ziskovosti Twitteru se čas od času spekuluje, naposledy si takovou spekulaci dovolil před pouhými dvěma týdny i jeden z jeho prvních investorů a bývalý člen dozorčí rady Fred Wilson. Stejně jako v předchozích případech se ale i v tom posledním jednalo o pouhé dohady, žádné oficiální informace o hospodaření Twitteru k dispozici nejsou.

Ať už je finanční situace Twitteru jakákoliv, podobné obchody mohou společnosti pomoci i nadále oddalovat vstup na burzu, o kterém se nyní spekuluje na rok 2014. Umožňují totiž majitelům akcií z prvních emisí, kteří již mají pocit, že svoje investice zúročili dostatečně, ze společnosti vystoupit. Je proto pravděpodobné, že pokud se Twitter nezačne v dohledné době obchodovat na některé z amerických burz dříve než tvrdí spekulace, uvidíme takových přesunů akcií mikroblogovací sociální sítě v budoucnosti víc.

Via TNW

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Hry na Facebooku pomalu rostou, posunují se ke složitosti

Ačkoliv si Mark Zuckerberg během oznámení čtvrtletních výsledků Facebooku na hry postěžoval, že s jejich výkonem není spokojen, nedá se říci, že by na sociální síti byly vysloveně neúspěšné. Meziročně na Facebooku přibylo 25 milionů aktivních hráčů a celá platforma se posunula pozitivním směrem.