Cena Twitteru je dle posledního obchodu s akciemi 9 miliard dolarů

Nešlo sice o velký přesun akcií Twitteru, i tak se ale počítá a jde o první zprávu o ocenění společnosti od poslední vlny investic v září 2011. Prodej zaměstnaneckých akcií v hodnotě 80 milionů dolarů investičnímu fondu finanční firmy BlackRock oceňuje mikroblogovací sociální síť na přes 9 miliard dolarů.

Nejde sice o investici, i tak nám poslední obchod s akciemi Twitteru může napovědět něco o hodnotě této atraktivní společnosti. Přesun akcií v ceně 80 milionů dolarů od prvních zaměstnanců společnosti k fondu finanční společnosti BlackRock proběhl bez jakékoliv přímé účasti Twitteru, a při ceně znamenající ocenění souhrnu všech vydaných akcií sociální sítě přes 9 miliard dolarů.

To je o víc než miliardu nad oceněním 8 miliard, kterého se společnost dočkala v zatím poslední vlně investic v srpnu a září roku 2011. V té době vybrala od investorů novou emisí (zdaleka ne první v pořadí, jak vyplývá z jejího označení Series G) 400 milionů dolarů, dalších 400 milionů dolarů zaplatili tehdy investoři za akcie jejich vlastníkům převážně z řad zaměstnanců. Twitter si touto investicí zajistil, že na případný vstup na burzu nebude muset spěchat, a investoři získali podíl na jedné z nejzajímavějších technologických společností současnosti.

Fakt, že se k aktuálnímu obchodu Twitter jako společnost nepřipojil vydáním nových akcií, a pouze umožnil výstup některým svým zaměstnancům, svědčí o tom, že společnost prozatím peníze nepotřebuje. To může být způsobeno jednak tím, že jich v roce 2011 vybrala dost a ještě má velké rezervy, jednak to ale také může znamenat, že Twitter již další investice nepotřebuje. Tak by tomu bylo v případě, že by společnost již byla schopná ze svých příjmů pokrýt výdaje, nebo již dokonce generovala zisk. O ziskovosti Twitteru se čas od času spekuluje, naposledy si takovou spekulaci dovolil před pouhými dvěma týdny i jeden z jeho prvních investorů a bývalý člen dozorčí rady Fred Wilson. Stejně jako v předchozích případech se ale i v tom posledním jednalo o pouhé dohady, žádné oficiální informace o hospodaření Twitteru k dispozici nejsou.

Ať už je finanční situace Twitteru jakákoliv, podobné obchody mohou společnosti pomoci i nadále oddalovat vstup na burzu, o kterém se nyní spekuluje na rok 2014. Umožňují totiž majitelům akcií z prvních emisí, kteří již mají pocit, že svoje investice zúročili dostatečně, ze společnosti vystoupit. Je proto pravděpodobné, že pokud se Twitter nezačne v dohledné době obchodovat na některé z amerických burz dříve než tvrdí spekulace, uvidíme takových přesunů akcií mikroblogovací sociální sítě v budoucnosti víc.

Via TNW

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Facebook ve spokojenosti uživatelů propadl, uspěl Google

Podle letošního vydání American Customer Satisfaction Index jsou návštěvníci Facebooku se svou sociální sítí značně nespokojeni. Facebook se z celkem 230 zkoumaných společností umístil až v poslední pětici, nejhůře mezi sociálními sítěmi, kterým trochu překvapivě kraluje nováček v podobě Google+.
Přečtěte si více

Přehled užitečných klávesových zkratek pro Facebook

Pokud s Facebookem trávíte opravdu hodně času, možná byste ho mohli také hodně ušetřit díky klávesovým zkratkám, které kupodivu nejsou příliš rozšířené. Umožňují rychle začít psát novou zprávu, udělovat Like fotkám či se bleskově přesouvat mezi sekcemi jako je profil, nastavení soukromí, domovská stránka, nápověda a podobně.