Bude každý uživatel Twitteru či Facebooku affiliate marketérem?

První program affiliate marketingu měla CyberErotica. Erotický průmysl byl vždy o krok napřed. Patnáct roků se zdá být v historii internetu celou věčností. Dodnes jsou však marketingové metody založené na konkrétních výsledcích v plenkách. Existuje mnoho affiliate programů a v minulém roce v nich bylo vyplaceno 2,1 miliardy dolarů. Přesto dodnes není příliš snadné affiliate program začlenit do webových stránek či blogů, a dostat za své úsilí při doporučování (referrals) produktů zaplaceno.

Co je affiliate marketing?

Pokud nevíte, jak funguje affiliate marketing, zde je stručný popis: Jestliže máte produkt k prodeji, budete platit poplatky za jednotlivá doporučení (referral fee) vydavateli (marketingové firmě). Takový vydavatel (bloger, provozovatel webové stránky) k vám (na vaše stránky, váš eShop) bude posílat své návštěvníky, potenciální zákazníky nebo přímo kupce.

Vydavatel podstupuje riziko, může například prodělat na tom, že vás bude na svých stránkách propagovat, může ztratit dobrou pověst propagací vašich nepříliš dobrých produktů či služeb. Vydavatel se přihlásí do vašeho affiliate programu, vy mu dáte „sledovatelné odkazy“, které bude používat na svých stránkách, a podle kterých se zpětně pozná, že k vám poslal zákazníka. Většina firem, která k prodeji používá internet či e-mail (anglicky: etailer), má vhodný affiliate program.

Co je Amazon Associates?

Amazon Associates byl jedním z prvních online affiliate marketingových programů a byl spuštěn v roce 1996. V rámci tohoto programu firma Amazon.com již více než 12 let pracuje na vývoji řešení, které pomáhá provozovatelům internetových stránek, webovým vývojářům a prodejcům Amazonu vydělávat peníze tím, že propagují miliony nových i použitých produktů vystavených na stránkách Amazon.com a Endless.com.

Affiliate Marketing

Obrázek: Wikipedia

Pokud jste blogerem nebo provozovatelem webové stránky, umístíte na své stránky doporučující odkazy (affiliate links), zákazníci na ně kliknou, dostanou se na stránku určitého produktu na Amazon.com, a zde nakoupí. Vy potom dostanete provizi (referral fee) ve výši 4-15 % ceny zboží. Do tohoto programu se můžete zapojit zdarma, přihlášení je snadné.

Affiliate marketing v internetových sociálních sítích

V sociálních sítích probíhá nespočet konverzací. Často se někdo ptá, jakou kameru, knihu, nahrávku či cokoliv jiného by si měl koupit. Této skutečnosti si všimli v Amazon.com, a vytvořili nástroj, pomocí kterého tazateli snadno odpovíte a k odpovědi připojíte doporučující odkaz (affiliate link), který vede na stránku s produktem na Amazon.com. A pokud tazatel nakoupí, vy dostanete za doporučení zaplaceno.

Každý, kdo je dnes připojen k internetu je vydavatelem (publicistou). Cokoliv umístíte na web, má velkou cenu, jakákoliv vaše odpověď se stává veřejnou. Dříve jste mohli odpovídat e-mailem nebo IM. Tyto neveřejné odpovědi však mohly podnítit pouze konverzaci mezi dvěma lidmi nebo v malé skupině, nejvýše jste mohli své sdělení přeposlat dále.

Vaše odpověď na blogu je veřejná, většinou neprobíhá v reálném čase, a její výhodou je, že působí, i když nejste přítomni. V reálném čase můžete veřejně odpovídat (mikroblogovat) například na Twitteru či Facebooku.

Amazon zásadně mění pravidla hry

V prvním listopadovém týdnu Amazon oznámil, že můžete jeho affiliate odkazy umísťovat na Twitter a na Facebook status update (Formulář, políčko: Co se vám honí hlavou?). Když se přihlásíte do Amazon affiliate programu, na každé stránce Amazon.com nyní najdete nový proužek (site stripe):

Site stripe

Když kliknete na tlačítko „Share on Twitter“ (viz předchozí obrázek), na Twitteru se vám automaticky vygeneruje zpráva s vaším affiliate odkazem, kterou můžete před odesláním ještě upravit:

Na Twitteru se vám automaticky vygeneruje zpráva s vaším affiliate odkazem, kterou můžete před odesláním ještě upravit

Abych to mohl ukázat názorně, včera jsem zkusil vytvořit a následně upravit následující zprávu s doporučujícím odkazem (affiliate link):

Včera jsem zkusil vytvořit a následně upravit následující zprávu s doporučujícím odkazem (affiliate link)

Na své osobní stránce Amazon Associates dnes mohu sledovat, kolikrát kdo na můj doporučující odkaz (refferal link) kliknul, kolikrát kdo nakoupil a kolik jsem si vydělali peněz. Zde je výsledek za posledních 23 hodin, 40 kliknutí, výdělek nula (to byla zkouška pouze pro účely tohoto článku):

Na své osobní stránce Amazon Associates dnes mohu sledovat, kolikrát kdo na můj doporučující odkaz (refferal link) kliknul

To nejzajímavější nás pravděpodobně teprve čeká. Amazon je v umísťování doporučujících (affiliate) odkazů na sociální sítě prvním průkopníkem, brzy se však začnou přidávat další. Bude v sociálních sítích více spamu a nedůležitých a neočekávaných sdělení? Objeví se nové nástroje na filtrování tohoto spamu? Pravděpodobně ano.

Affiliate marketing je přesto zatím příliš pracný

Steve Poland (jemuž děkuji za mnoho cenných postřehů) odhaduje, že 99,99 % všech odkazů na internetu není přizpůsobeno tak, aby mohly být sledovány pro účely affiliate marketingu. Důvodem je lidská lenost a příliš pracné začleňování doporučujících odkazů do internetových stránek a sdělení.

Když jste dříve psali nějaký text, a chtěli do něj začlenit doporučující odkaz, museli jste nejprve vstoupit do příslušného affiliate programu, vygenerovat příslušný odkaz pro určitý produkt, odkaz umístit do textu, a dále sledovat jeho osudy.

I když Amazon nyní tvorbu doporučujících odkazů svými „site stripes“ značně usnadňuje, většina lidí je stejně nebude používat. Je k tomu zatím potřeba udělat příliš mnoho kroků. Lidé jsou líní. I samotné přihlášení se do affiliate programu, které je nezbytné, aby se vám na každé stránce Amazon.com objevil „site stripe“, mnoho lidí odradí.

Dokud nebudou affiliate programy integrovány přímo do jednotlivých služeb (Twitter, Facebook a další sítě) a nástrojů (Tweetdeck, Seesmic Desktop, Tweetie aj.), obyčejní uživatelé je nebudou příliš využívat.

Twitter (a také Facebook a další) nyní čelí dvěma rozporným problémům. Když do sebe začlení affiliate marketing, a uživatelé si budou moci vydělávat, Twitter poroste, protože porostou i jeho uživatelé. Na druhou stranu bude muset vzdorovat narůstajícímu spamu.

Cesta do budoucnosti již začala

Nikdo asi nedokáže předpovědět, jak se bude affiliate marketing vyvíjet. Dovedete si představit hlavní titulek zpráv: „Facebook umožňuje vydělávat třista milionům lidí“? Vzhledem k tomu, že Amazon již se změnami začal, další hráči budou nuceni se přidat, jinak prodělají nebo zaniknou.

Užitečné články v angličtině