Bouřlivé dospívání, dramata a politika: Twitter je tady už 15 let

Tweetuje se už 15 let, věřili byste tomu? Z Twitteru se stalo jedno z nejmocnějších a nejvlivnějších sociálních médií vůbec, ale co všechno tomu předcházelo? Bylo 21. března roku 2006, když Jack Dorsey, neznámý inženýr ze startupu, který se věnoval podcastům, poslal první tweet prostřednictvím experimentální textové služby Twttr. Slavné prohlášení „právě jsem si nastavil twttr“ bylo automatický tweet. V tu chvíli by asi nikoho na světě nenapadlo, že o 15 let později Dorsey zabanaje na této službě samotného prezidenta Spojených států. Tento tweet nedávno Dorsel prodal jako NFT za 2,9 milionu dolarů, což je na snad ještě neuvěřitelnější.

Shrnout stručně historii Twitteru snad ani nejde – událo se tu tolik zásadních a dramatických věcí a zvratů, že by vydaly na několik venezuelských telenovel. Podíváme se na 15 milníků Twitteru, které nejsou zdaleka vyčerpávající, přesto jsou dostatečně reprezentativní, aby ukázaly, na jakém podhoubí Twitter vyrostl a jaký má dopad má na vývoj společnosti posledních 15 let.

1. Jack, Evan, Noah a Biz

V prvních letech své existence se Twitter zmítal v mocenských bojích a čachrech svých zakladatelů. Jack Dorsey je ten, který je nakonec považován za génia, z jehož nápadu Twitter vzešel. Pravda je ale nejspíš někde uprostřed.

Příběh Twitteru začal psát Evan Williams, programátor z Nebrasky, který vytvořil Blogger a prodal ho Googlu za desítky milionů dolarů. Evan pak financoval Odeo, podcastingový startup patřící jeho příteli Noahu Glassovi, ve kterém se stal ředitelem. Jedním z prvních Evanových inženýrů byl Jack Dorsey.

Když Apple přidal do iTunes podcasty, Odeo zůstalo bez obchodního modelu. A tu Jack Dorsey, studnice nápadů, přišel s návrhem služby s názvem „Status“, která byla inspirována statusy na LiveJournalu a SMSkama. V Jackově pojetí měl status zmizet, jakmile by se objevil nový (takže něco jako Snapchat). Základní idea měla obrysy.

Ze Statusu Twitter

Noah vymyslel jméno (jednou z možností byl údajně také Twitch). Evan a jeho pobočník Biz Stone trvali na tom, aby zprávy zůstaly (pokud by je uživatelé sami nevymazali) v obrácené časové ose jako na blogu. Evan nakódoval pár cvičných tweetů, než Jack poslal svůj první tweet. Takže Jack a Biz mají patent; Jack, Biz, Noah a Evan jsou oficiálně spoluzakladatelé.

Mimochodem, věděli jste, že se symbolem „@“ a hashtagem přišli první uživatelé Twitteru?

2. Zemětřesení!

Kdykoliv někde na světě dojde k zemětřesení, tak se to otřásá i na Twitteru. To vše se ukázalo během prvního zemětřesení, které udeřilo během existence služby, a to o síle 4,5 stupně v Santa Rose 3. srpna 2006. Evan tehdy informoval o zemětřesení jako první, Jack o minutu později. Jejich tweety jasně ukazují, jak tehdy Twitter vnímali, stejně tak odrážejí jejich ego.

Najednou byla komunikace na Twitteru o rychlosti a sdílení zkušeností. Brzy se na Twitteru začaly sdílet významné události z celého světa, od „zázraku na řece Hudson“ v roce 2009 až po zabití Usámy bin Ládina v roce 2011.

3. SXSW otevírá dveře

Poté, co se Twitter ukázal jako efektivní zpravodajská služba, dokázal, že umí být překvapivě užitečný i při různých eventech. Technologická konference South by Southwest v Austinu, která se konala v březnu 2007, byla vlastně taková „coming-out“ party Twitteru. Evan vybavil sály velkými obrazovkami a plakáty, které účastníkům říkaly, jak se mají zaregistrovat, a za chvíli byli na Twitteru všichni (i když se servery Twitteru trochu hroutily pod náporem nových uživatelů). Nebylo moc překvapivé, že zde byl Twitter vyhlášen jako „nejlepší startup“.

4. Evan vyhodil Noaha, Jack řediteluje

Evan Williams byl dost konfliktní a také dost neochotný vést a řídit lidi. Ale to byl problém ostatně všech, kteří stáli na začátku Twitteru. Noah chtěl spustit Twitter sám, čímž proti sobě všechny poštval a před SXSW 2007 ho Evan vyhodil, čímž odstartoval mýtus o „zapomenutém zakladateli“.

Z Jacka se stal generální ředitel, ale brzy bylo jasné, že ani on není ten pravý pro řízení firmy. Nedělal nic s výpadky, které Twitter sužovaly, a v roce 2008 se zjistilo, že databáze celého webu nemá žádnou zálohu. Jack se brzy odporoučel na hodiny módního návrhářství a přesto jeho věrní zastánci jako Biz jeho titul obhájili.

A tak s pomocí prvních investorů Twitteru Evan zosnoval převrat v zasedačce. Investoři Jacka vyhodili. Nicméně Jackovi zůstala v radě role „tichého předsedy“.

5. Není na prodej

Když byl Jack sesazen z funkce generálního ředitele probíhala jednání, aby společnost prodal Facebooku. V následujících letech to Facebook zkusil ještě několikrát s nabídkami až 100 milionů dolarů. Stejně tak nedopadla nabídka od Yahoo ani žádná jiná.

Celebrity jako Sean „Diddy“ Combs a Ashton Kutcher se také snažily získat podíl v Twitteru. Al Gore přišel s nabídkou Twitter TV, což měla být spolupráce s jeho Current TV. Evan všechny odmítl.

6. Ashton a Oprah

Celebrity Twitter milovaly. V dubnu 2009 Ashton Kutcher vyzval CNN na souboj: Kdo bude vlastnit první účet na Twitteru s milionem sledujících? Vítězem se přes veškerou snahu Andersona Coopera stal Kutcher, který si připsal vítězství v show Oprah Winfreyové. Téhož dne přiletěl Evan do Chicaga, aby pomohl Oprah poslat první tweet.

A když už Twitteru propadla královna talk shows, bylo jasné, že se zrodil mainstreamový fenomén. Celebrity začaly využívat službu ve velkém. Twitter je začal chránit proslulým „modrým checkem“, zavedeným v roce 2009, který potvrdil, že jsou jejich účty skutečné a nepatří mezi četné parodické účty, kterých jsou na Twitteru mraky. První ověřený účet však nepatřil celebritě, ale CDC.

7. @realdonaldtrump

4. května 2009 přišel první tweet z účtu @realdonaldtrump, který byl založen v březnu téhož roku. Trump pravděpodobně sám netweetoval z účtu až do července 2011. Trump tehdy poděkoval fanouškům, kteří se ho snažili přesvědčit, aby kandidoval na prezidenta. Odmítl, ale také se začal strefovat do prezidenta Obamy. Když Trump začal šířit konspirační teorie se zjevným rasovým podtextem, nikdo na Twitteru ani nemrkl… A to byl začátek konce Trumpova Twitteru.

8. Twitter zezelenal

Ještě v roce 2009 se Twitter více než na stav světa soustředil na důležité technické aspekty služby. Nikdo z vedení si ani nevšiml, že uživatelé Twitteru začali dávat na své profilové fotografie zelený filtr na znamení solidarity se „zeleným hnutím“ protestujícím proti znovuzvolení prezidenta Ahmadínežáda v Íránu. Jenže Evan a spol se soustředili na plánovaný výpadek, který měl pomoci přesunout službu na nové servery.

Ministerstvo zahraničí si však všimlo, že tato noční přestávka se bude časově shodovat s dobou, kdy budou protestující v Teheránu, kteří používali Twitter ke sdílení fotografií a videí brutálních policejních represí, zrovna v ulicích. Zdroj z ministerstva zahraničí proto požádal Bize a Evana, aby plánovanou údržbu odložili. Tým Twitteru souhlasil.

Biz se považoval za morálního strážce Twitteru a obvykle trval na politické neutralitě – i v případě zjevné diktatury, jako je Írán. „Nestojíme na straně protestujících, ani proti nim,“ prohlásil interně.

9. Jack se mstí

Je ironií, že na někoho, kdo má být tichým předsedou správní rady, Jack nepřestal mluvit s médii. Oháněl se tím, že je stále z velké části zodpovědný za každodenní rozhodování a že on jediný vlastně vymyslel Twitter.

Jack začal všechny štvát proti Evanovi. Při nezávazných rozhovorech Jack nabádal manažery, aby s veškerými požadavky obcházeli Evana a šli přímo k investorům. Evan, který se soustředil na optimalizaci služby, to neviděl. Předpokládal, že členové rady vidí Jacka stejně, jako když ho v roce 2008 vyhodili. Jenže ostatní se nechali strhnout Jackovým mediálním obrazem.

Jack začal napodobovat Steva Jobse – se vším všudy! Začal používat fráze a přídavná jména, které byly typické pro Jobsův projev, a dokonce zavedl vlastní „džínový dress-code“. Částečně k tomu přispěl fakt, že v technologických médiích vznikla v roce 2009 „díra“ s tím, jak se zdravotní stav zakladatele Applu začal zhoršovat. Jobs byl pro Dorseyho vzorem i v jiném ohledu: byl nejznámějším příkladem zakladatele, který se vrátil do společnosti, již vybudoval, a vynesl ji opět na vrchol.

10. Dick

Dick Costolo byl v roce 2009 najat jako COO. Nikoho moc nepřekvapilo, že Dickův první tweet ve firmě narážel na převrat v zasedačce, který by ho dostal do vedení. 

O rok později, v říjnu 2010, se Dick zúčastnil dalšího převratu, který ho postavil do čela a přivedl Jacka zpět.

Výkonným ředitelem byl pět let, dokud Jack nepřevzal vedení, a když už nic jiného, tak si dost dobře uvědomoval hlavní problém Twitteru. „Vyrovnávání se s šikanou a trolly na platformě nám vůbec nejde, a to už léta,“ napsal Dick v interním sdělení v roce 2015, kdy vrcholilo aféra Gamergate. „Ztrácíme jednoho uživatele za druhým tím, že neřešíme jednoduché problémy s trollingem, kterým čelí každý den.“

11. Dickbar a modré čáry

Twitter pokračoval v experimentech s novými toky příjmů, které přišly v Dickově éře. Propagované tweety, plánované již v roce 2010, propagované trendy… Jeden experiment byl pro uživatele ale už moc – šlo o Quick Bar, což byl propagovaný trend v šedém boxu, který se neustále „vznášel“ v horní části na Twitter.com. Uživatelé mu začali říkat „Dickbar“. V tichosti se od něj upustilo.

Pak přišly modré čáry, které spojovaly tweety v rozhovoru v časové ose (pokud jste klikli na samotný tweet, byly již propojeny). Ukázalo, že je docela užitečné, aby tweety byly automaticky připojeny – nebo opatřeny zavináčem – zejména nováčkům to usnadňovalo orientaci na Twitteru. Dny mnohodílného megavlákna začaly.

12. Selfie celebrit

Už dávno byl překonán jako nejoblíbenější tweet v historii; momentálně není ani v první třicítce. Selfíčko Ellen z Oscarů 2014 (fotku pořídil Bradley Cooper) však bylo pro kulturu celebrit na Twitteru něčím zásadním.

A to byly dávné doby, ještě před tím, než začala být selfies považována za nevkusná. A také doby předtím, než se objevil jistý hashtag, který mimo jiné jednu z těch zvěčněných celebrit (Kevin Spacey, uprostřed horní řady) nadobro vyhnal z Hollywoodu.

13. #MeToo

„Me Too“ jako fráze používaná k označení sexuálního zneužívání a obtěžování pochází od aktivistky Tarany Burke, která ji použila na MySpace v roce 2006. V říjnu 2017 se však neoddělitelně spojila s Twitterem a tento hashtag rezonuje online prostorem dodnes. A výsledek? Harvey Weinstein byl označen jako nejodpornější predátor ve filmovém průmyslu, ale je jasné, že je jen špičkou ledovce.

A kde došlo k tomu hlavnímu výbuchu? Alyssa Milano vyzvala své followery, aby do svého statusu napsali Me too, pokud se stali obětí sexuálního obtěžování nebo útoku. Její tweet překvapivě neobsahoval nyní všudypřítomný hashtag. O více než 80 000 odpovědí později dorazilo globální hnutí, jehož velikost a rozsah převyšovaly aféru Gamergate. V příštím roce bylo více než 19 milionů #MeToo tweetů. Jde zřejmě o nejdéle trvající a přežívající hashtag v historii Twitteru.

14. Trump označen, Trump zakázán

V neradostné historii Trumpova používání Twitteru je mnoho milníků. Celkem z účtu @realdonaldtrump odešlo 57 000 tweetů, jen necelá polovina z nich pochází z období, kdy byl prezidentem. Obsahovaly tisíce urážek a lží, stovky retweetovaných konspiračních teorií, desítky osobních útoků a sotva zastřené rasistické tweety, které byly v rozporu s podmínkami služby, pár hrozeb válkou a jedno „covfefe“.

Jack Dorsey se přesto odmítal dotknout Trumpova účtu a odvolával se na veřejný zájem nechat prezidenta tweetovat, co chce. Až v květnu 2020 Twitter nesměle přidal svůj první „ověřovací“ odkaz na Trumpův tweet o „zmanipulovaných volbách“.

Jenže tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu… V den útoku na Kapitol, 6. ledna 2021, Twitter uzamkl Trumpův účet a o dva dny později ho nadobro smazal, spolu s desítkami tisíc účtů QAnon.

15. Obama, Biden a Harris vyhráli na Twitteru

Když se Trumpův účet dostal do twitterového pekla, měl 88 milionů sledujících. To je docela málo ve srovnání se 130 miliony fanoušků nejsledovanějšího účtu Twitteru, kterým je @BarackObama. Trump také nikdy nepřekonal účty, které mají Lady Gaga, Taylor Swift, Cristiano Ronaldo, Rihanna, Katy Perry nebo Justin Bieber.

Trump také nevypálil žádný „nejoblíbenější“ tweet (oznámení diagnózy jeho koronaviru získalo jen 1,6 milionu lajků). Rekord momentálně drží oznámení o předčasné smrti Chadwicka Bosemana v srpnu 2020 se 7,4 miliony lajky (nic ve zlém, ale Twitter by měl pravděpodobně zvážit možnost různých alternativ emocí ve stylu Facebooku).

A které tweety patří mezi ty top? Číslo dva je „Je nový den v Americe“ Joea Bidena z inaugurace. Pak jsou to dva z období po prezidentování bývalého prezidenta Obamy a pár dalších z Bidenova týmu 7. listopadu 2020, včetně slavného telefonátu Kamaly Harris „dokázali jsme to“ ze dne, kdy byly vyhlášeny výsledky voleb, 7. listopadu 2020.

Takže Twitter už má něco za sebou, a to je teprve v pubertě. Kam se asi bude vyvíjet dál?

Zdroj: Mashable.com

Total
3
Shares
Další články
Přečtěte si více

LinkedIn modernizuje vzhled uživatelských profilů

Během včerejška začala sociální síť LinkedIn svým uživatelům převádět vzhled profilů na nový design. Na rozdíl od zavedeného postupu na Facebooku se převedeným uživatelům zobrazují v novém designu všechny profily, tedy i u uživatelů, kteří zatím sami vidí design postaru.