Archiv svých tweetů už nejspíš můžete stahovat. Ale co s ním?

Určitě nejsme v našich zeměpisných končinách jediní, komu již Twitter zpřístupnil dlouho očekávanou možnost stáhnout si kompletní archiv svých tweetů. Co si s ním ale vlastně počít? Své služby v tomto směru nabízí několik aplikací a najde se i pár dalších zajímavých způsobů využití…

V polovině prosince se konečně splnil mnoho měsíců oddalovaný slib a první uživatelé Twitteru dostali přístup ke všem svým tweetům. Už tehdy ale bylo jasně řečeno, že rozšiřování téhle funkce mezi všechny uživatele bude pomalé. Nyní se zdá, že se dočkaly i méně exponované země jako je Česká republika a tak je na čase se na potenciál žhavé novinky podívat více zblízka.

Jako to získat a co dělat

Pokud už máte svůj archiv k dispozici, zjistíte to v hlavním nastavení svého účtu. Šanci na dřívější dostupnost nové funkce pode dřívějších vyjádření Twitteru zvyšuje používání služby v angličtině, není ale jasné o kolik. Je dost možné, že už ji má u nás aktivovanou úplně každý, stejně tak to ale může být jen menšina účtů – to nám budete muset říct vy.

Úplně dole najdete poměrně nenápadné tlačítko na odeslání žádosti o archiv, které je poměrně snadné přehlédnout, pokud nejdete na jistotu. Od jeho stisknutí trvalo v našem případě doručení několik hodin. Výsledek očekávejte e-mailem na adrese, kterou máte s účtem spojenou.

Určitě se sluší připomenout, stejně jako to činí i sám Twitter, že přestože je povaha téhle sociální sítě z podstaty veřejná, archiv může obsahovat do určité míry citlivé či zneužitelné údaje a je dobré nesdílet ho na potkání. Historie vašich tweetů sestává hned z několika souborů a složek, které vám po Twitter v e-mailu nabídne ke stažení v zazipované podobě.

Součástí balíčku je i textový soubor s nápovědou, která vše objasní. V zásadě stačí archiv zkopírovat do počítače a dvojklikem spustit soubor “index” (nebo ho přetáhnout do prohlížeče), který výsledný přehled připomínající běžné rozhraní Twitteru otevře v internetovém browseru.

Jak to funguje

Po spuštění v prohlížeči běží vše offline, takže se svou historií můžete probírat i bez připojení k internetu, a to včetně vyhledávání podle klíčových slov. Fungovat nebude pouze možnost na tweety reagovat a bez internetu se nám také k jednotlivým příspěvkům nenačetl profilový obrázek. Používání archivu lze i bez maturity zvládnout během několika vteřin – kliknutím se přenesete na libovolný měsíc, s pomocí vyhledávacího řádku zase prohledáváte vše, co jste kdy tweetli nebo retweetli (slova, hashtagy, jména).

Možná budete při hledání stejně jako my sami trochu překvapeni, kolik prostoru jste některým tématům věnovali. Třeba účet @tyinternety má v tuhle chvíli na svědomí 4875 tweetů, do nichž se podle všeho podařilo dostat 1052 zmínek o Facebooku. Od Marka Zuckerberga za to asi žádnou zvláštní vděčnost čekat nemůžeme, ale jistě toho lze využít i pro nějakou účelnější argumentaci (nebo alespoň vtipnou prezentaci).

Už když Twitter 19. prosince oznámil zpřístupnění archivu prvním uživatelům, chyběla v textu zmínka o pokročilejších možnostech vyhledávání, například omezení na konkrétní měsíc či rok, což by jistě přišlo vhod nejaktivnějším uživatelům. Zatím se bohužel nezdá, že by se v tomto ohledu cokoliv změnilo.

Každopádně se o poklady, které objevíte, můžete podělit se zbytkem světa pomocí hashtagu #TwitterArchive. A nebo se jen podívat, co na sebe vyhrabali ostatní – občas je to docela vtipné čtení.

Jak toho dál využít

Někteří tvůrci aplikací využívajících data ze sociálních sítí už na novinku před nějakou dobou zareagovali, aby s její pomocí obešli stávající omezení Twitteru. Například rok starý TimeHop, který původně vznikl jako nezávazná hříčka na Foursquare Hackathonu a od té doby přilákal statisíce uživatelů. Umí se napojit na nejrůznější sociální profily a každé ráno posílá souhrn fotek a statusů ze stejného dne v minulých letech.

Možná to vypadá jen jako další zábavně neužitečná aplikace, ale třeba pro novináře či blogery je rozhodně dobré vědět, o čem psali přesně před rokem. Už proto, že věta jako “…přesně před rokem, a tak jsme se podívali na to, co se za tu dobu změnilo” je docela slušná záminka pro článek, když zrovna nemáte v rukávu žádnou horkou novinku. A našla by se i další povolání, kterým něco takového může přijít vhod. Stejně tak nyní archiv tweetů podporuje úspěšná služba Storify, takže se vybrané příspěvky mohou stát součástí vašich sociálních příběhů.

Pro značky se může archiv stát užitečnou timeline jejich komunikace a také zajistit zpětnou kontrolu nad obsahem, pokud se o správu sociálních sítí nestarají samy. Nemalou roli ale samozřejmě budou hrát sentimentální důvody a i nás zajímalo, jak jsme vlastně začínali. Zrovna náš pátý tweet se zjevně týkal toho, že “69% Američanů neví co je Twitter”, takže už víme, že jsme se za těch několik let alespoň naučili správně psát procenta. A první tweet? “Martin Kasa: Prodej knih přes internet je cestou do pekel”

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Přes 100 tisíc uživatelů Instagramu se chytilo na podvodnou aplikaci slibující followery

Způsoby, jakými si podnikavci bez servítek vydělávají, jsou někdy zcela neuvěřitelné. Právě takoví nedávno využili důvěřivosti uživatelů Instagramu s aplikací InstaLike. Aplikace, která výměnou za přihlašovací údaje ke službě slibovala Like u uživatelových obrázků, přilákala přes 100 tisíc lidí a vydělala nemalé peníze.
Přečtěte si více

Druhý pokus o nejdelší volný pád historie už dnes!

Jeden z nejdéle připravovaných a nejdražších virálních počinů všech dob, ne-li ten vůbec nejdražší, se opět blíží. Po úterním nezdaru můžete přípravy na druhý pokus Red Bullu a Felixe Baumgartnera o seskok z více než 36 kilometrů začít sledovat již během dnešního odpoledne. A my ze všech sil držíme palce, aby se tentokrát Rakousku již podařilo vstoupit do historie marketingu a kosmického programu.