Akcie Twitteru i přes něčekaně dobré příjmy klesaly

Twitter včera oznámil své hospodářské výsledky za první čtvrtletí a investory tím příliš nepotěšil. Přestože společnost vydělala víc, než kolik se čekalo, její akcie zareagovaly poklesem. Na vině je slabý uživatelský růst.

Vyhlášení hospodářských výsledků Twitteru s sebou neslo pozitivní očekávání investorů, alespoň soudě podle včerejšího denního obchodování akcií, během kterého si polepšily skoro o 5 procent. Investorům ale přesto Twitter nakonec radost neudělal. Po vyhlášení výsledků akcie ve večerním after-hours obchodování zamířily o více než 10 procent dolů, na své nové minimum.

Na vině přitom rozhodně nebylo hospodaření společnosti. Twitter si vedl velmi dobře a vykázal 250,5 milionu dolarů příjmů, oproti 241 milionům očekávaným analytiky a rozmezí 230 až 240 milionů, které předpovídal na toto čtvrtletí sám. Oproti příjmům z prvního čtvrtletí 2013 šlo o více než dvojnásobek, když Twitter před rokem za stejné období vydělal jen 114 milionů dolarů.

Společnost sice je za první čtvrtletí ve ztrátě 132 milionů dolarů, při nezapočítání některých nákladů, například akciových kompenzací zaměstnancům, by se ale dostala do mírného zisku. Po těchto úpravách je Twitter v plusu o 180 tisíc dolarů čistého.

Proč tedy onen pokles ceny akcií? Investoři očekávají, že se Twitter vytáhne na alespoň 500 až 600 milionů aktivních uživatelů, aby ospravedlnil současnou cenu svých akcií. Ta je primárně založená na budoucím potenciálu sociální sítě, nikoliv na aktuálních výkonech.

Jenomže realita nenaznačuje, že by se to mělo brzy podařit. Ba naopak, Twitteru již několik čtvrtletí za sebou uživatelský růst výrazně zpomaluje a i přes mírný nárůst vykázal za první tři měsíce roku 2014 jen 255 milionů aktivních uživatelů, méně, než v kolik Wall Street a jeho analytici doufali.

Stagnuje přitom i zapojení stávajících uživatelů a příliš dobře si nevede ani příjem rozpočítaný na počet zobrazení timeline s tweety, která by měla být nejlepším reklamním prostorem společnosti. Průměrný příjem na tisíc zobrazení feedu klesl oproti poslednímu loňskému čtvrtletí z 1,49 dolaru na 1,44 dolaru. Naopak dobře se daří obchodu s daty, který vzrostl na 24 milionů dolarů.

Total
0
Shares
Další články