Akcie Facebooku dále rostou, překonaly své dosavadní maximum 45 dolarů

Když cena Facebooku po vstupu na burzu prudce zamířila dolů, asi nikdo by nečekal, že se tak brzy zase zvedne. Nečekané se ale stalo, a včera akcie největší sociální sítě prolomily své historické maximum z doby těsně po začátku obchodování.

Upisovací cena akcií Facebooku byla pro ty vyvolené, kteří se k nim v primární emisi loni v květnu dostali, 38 dolarů. Krátce po vstupu na burzu, když začalo veřejné obchodování, vyskočila až na 45 dolarů. To bylo ale maximum, na které se zmohla, a dál obchodovací cena už jen klesala.

Během několika měsíců spadla z řečených 45 dolarů na pouhých 17.55 dolaru, na kterých se krátce obchodovalo před rokem, v pondělí 4. září 2012. A to i přesto, že obchodování na uzavřených sekundárních trzích, kde jedině se akcie Facebooku několikrát prodávaly před vstupem na burzu, pravidelně dosahovalo na ceny v rozmezí 42 až 44 dolarů.

fb shares 11-9-13

Od včerejška má ovšem Facebook historické minimum úplně nové. Aby to nebylo málo, tentokrát se na ceně 45 dolarů na akcii jen krátce nemihnul, jako v květnu 2012. Namísto toho na ní rovnou uzavřel své včerejší obchodování. Nové historické maximum akcií Facebooku tak činí 45.09 dolaru, pokud jde o průběžné denní maximum, a 45.04 dolaru, pokud jde o cenu, na které burza uzavírala. V tzv. pre-market obchodování před otevřením burzy navíc akcie dále stoupají, a tak nelze vyloučit, že dnes otevřou nad svou včerejší konečnou cenou.

Cena akcií sice může v poměru k příjmům Facebook vypadat velmi vysoká, zdá se ale, že investoři největší sociální síti věří. Růst ceny jednoznačně stojí na ohromném úspěchu, kterého Facebook dosáhnul v růstu mobilních příjmů. Z nuly na 40 procent všech reklamních příjmů se společnost vypracovala za pouhý rok. I tak ale současná cena sociální sítě je poháněná více potenciálem, který společnost má do budoucna, než tím, jak si hospodářsky vede v současnosti.

Total
0
Shares
Další články