Akcie Facebooku dále rostou, překonaly své dosavadní maximum 45 dolarů

Upisovací cena akcií Facebooku byla pro ty vyvolené, kteří se k nim v primární emisi loni v květnu dostali, 38 dolarů. Krátce po vstupu na burzu, když začalo veřejné obchodování, vyskočila až na 45 dolarů. To bylo ale maximum, na které se zmohla, a dál obchodovací cena už jen klesala.

Během několika měsíců spadla z řečených 45 dolarů na pouhých 17.55 dolaru, na kterých se krátce obchodovalo před rokem, v pondělí 4. září 2012. A to i přesto, že obchodování na uzavřených sekundárních trzích, kde jedině se akcie Facebooku několikrát prodávaly před vstupem na burzu, pravidelně dosahovalo na ceny v rozmezí 42 až 44 dolarů.

fb shares 11-9-13

Od včerejška má ovšem Facebook historické minimum úplně nové. Aby to nebylo málo, tentokrát se na ceně 45 dolarů na akcii jen krátce nemihnul, jako v květnu 2012. Namísto toho na ní rovnou uzavřel své včerejší obchodování. Nové historické maximum akcií Facebooku tak činí 45.09 dolaru, pokud jde o průběžné denní maximum, a 45.04 dolaru, pokud jde o cenu, na které burza uzavírala. V tzv. pre-market obchodování před otevřením burzy navíc akcie dále stoupají, a tak nelze vyloučit, že dnes otevřou nad svou včerejší konečnou cenou.

Cena akcií sice může v poměru k příjmům Facebook vypadat velmi vysoká, zdá se ale, že investoři největší sociální síti věří. Růst ceny jednoznačně stojí na ohromném úspěchu, kterého Facebook dosáhnul v růstu mobilních příjmů. Z nuly na 40 procent všech reklamních příjmů se společnost vypracovala za pouhý rok. I tak ale současná cena sociální sítě je poháněná více potenciálem, který společnost má do budoucna, než tím, jak si hospodářsky vede v současnosti.