7 klíčových prvků efektivní reklamy podle Facebooku

Facebook provedl studii reklamy z pohledu uživatelů. Datoví specialisté sociální sítě zkoumali, jak uživatelé reklamu vnímají, a na základě toho identifikovali sedm klíčových prvků, na které by marketéři měli při tvorbě reklam myslet.

Vytvořit funkční, efektivní a ještě navíc uživatelsky zajímavou reklamu je jedním z nejtěžších úkolů, před kterým marketingoví profesionálové stojí. Bez kvalitních a zajímavých reklam totiž sebelepší strategie zůstane daleko za svými možnostmi.

Facebook nedávno zkoumal, jak by taková efektivní reklama měla vypadat. Uživatelů se dotazoval na jejich názory na asi 1500 reklam z news feedu. Na základě odpovědí sestavila sociální síť žebříček těch nejdůležitějších prvků, které při tvorbě reklamy na Facebooku není radno podceňovat. A protože jde o obecné vlastnosti display reklamy, nijak zvlášť unikátní pro Facebook, lze zvažování těchto sedmi prvků doporučit u reklamy úplně kdekoliv.

Co tedy Facebook doporučuje?

  • Ústřední bod: Každá reklama by měla mít svůj zřejmý střed, ohnisko, ke kterému uživatele přitahuje.
  • Spojitost se značkou: Pokud uživatel nedokáže snadno a jednoznačně identifikovat, na jaký produkt či značku ho má reklama upoutat, tato reklama ztrácí velkou část ze svého potenciálu.
  • Osobnost: Reklama by měla dobře zapadat do kontextu vědomostí a představ, které uživatel již o dané značce má z dřívějška.
  • Informační odměna: Reklama by měla obsahovat zajímavé informace, které jsou pro uživatele nové.
  • Emoční odměna: Reklama by uživatele měla oslovit i pocitově, nabídnout mu emoce.
  • Nápadnost: Obrázek reklamy by měl působit jako magnet, který přitáhne uživatelovu pozornost.
  • Call to Action: Chybět nesmí ani jasná výzva k činu, vybídnutí uživatele, co má v případě zájmu udělat dál. Pokud uživatele v tomto ohledu nechá tápat, ani jinak skvělá reklama zcela nenaplní své možnosti.

Celou studii si můžete prostudovat zde (PDF).

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Jak si vede crowdfunding v Česku a Češi v crowdfundingu

O Kickstarteru se už i u nás píše celkem vydatně, na letošním Social Marketers Summitu prezentovala zakladatelka globálního portálu Indiegogo jeho možnosti pro české firmy, a jen před pár dny jsme se dozvěděli o startu projektu Hithit.cz, české odpovědi na obě zmíněné služby. Takže, jak jsme tedy daleko a o co dobrého už se crowdfunding v Česku zasloužil?