140 znaků nebo 6 sekund videa. Twitter spouští nový videofeed Vine

Pokud jsou v délce omezeny textové zprávy, proč by nemělo u mikroblogování být omezeno i video? To je základní myšlenka za službou Vine, kterou během včerejška spustil Twitter. Videa jsou omezena na šest sekund délky a sdílet je samozřejmě lze také přímo na Twitteru.

Vine není původním výtvorem Twitteru, společnost totiž aplikaci koupila, pod svým vedením dotáhla a během včerejška vydala. Prozatím je dostupná pro uživatele přístrojů iPhone a iPod Touch, na aplikacích pro další platformy se ale prý pilně pracuje. Nápad je podobný jako myšlenka Twitteru, i proto je příznačné, že aplikaci vydává zrovna tahle společnost. Stejně jako 140 textových znaků vystihuje poměrně stručnou zprávu, nad kterou musí autor přemýšlet, pokud chce vyjádřit složitější myšlenku, i šest sekund videa nutí k jisté dávce kreativity, aby výsledek nebyl bezobsažný. Tedy, taková je alespoň teorie.

Zda to bude fungovat je otázka, v dnešní době se ale chce věřit tomu, že i sebezvláštnější služba si své uživatele najde. Masový úspěch po vzoru Twitteru ovšem pravděpodobný není. Přece jenom těch, kdo jsou ochotni dát si práci s editací videa, bude asi podstatně méně než lidí, kteří se nebrání sepsat pár desítek znaků textu.

Co může se zviditelněním a šířením aplikace pomoci, je možnost sdílení na sociální sítě, přestože prozatím nefunguje bezchybně. Předně, sdílení videa je možné jen při jeho prvotním nahrání na službu Vine. Jakmile v tuhle zásadní chvíli zapomene uživatel sdílení na Twitter a Facebook potvrdit, už možnost znovu mít nebude. Za druhé, na Twitteru, kde sdílení funguje, je častá dlouhá odezva, kdy trvá třeba i hodinu, než se video ve feedu objeví. A za třetí, množí se zprávy o tom, že sdílení na Facebooku nefunguje vůbec.

To by nebylo příliš překvapivé, protože již během včerejška se ukázalo, že Facebook zablokoval aplikaci Vine možnost najít přes ní svoje přátele z největší sociální sítě. Pravděpodobně nejde o nic jiného pokračování svárů z minulého roku, kdy nejprve Twitter zablokoval Instagram ze svého API, aby následně Instagram vypnul podporu pro Twitter Cards.

Video je sice krátké pouhých šest vteřin, přehrává se ale ve smyčce stále dokola. Několik prvních ukázek z Vine najdete na blogu Twitteru, kde byla nová služba poprvé představena. Aplikaci si v případě zájmu lze zdarma pořídit v Apple App Store.

Total
0
Shares
Další články