Příběh Susanne Tarkowski Tempelhofové: Založila jsem virtuální národ na kryptoměně

Původem Švédka, otec Polák, matka Francouzka, manžel Brit a k tomu ještě bydlí v Nizozemsku. Není divu, že Susanne Tarkowski Tempelhofové pojem národnost nic neříká.

Tato svérázná dáma s nekonvenčními názory založila virtuální stát Bitnation Pangea. Její iniciativa přilákala pozornost světových médií jako CNN, Forbes a New York Times. Pár otázek jsme na ni měli i my z redakce Tyinternety.

Susanne, proč jsou podle vás státy zastaralé?

Myslím si, že centralizované státy už dávno neplní svou funkci. V minulosti byly stvořeny k tomu, aby zachovávaly mír, ale dnes vedou k válkám. Způsobují největší apartheid v dějinách. Státní příslušnost je horší než barva pleti. Národnost určuje, jestli bude mít člověk v životě štěstí, nebo ne. Schválně se zkuste přestěhovat z Rwandy do sousední země. Je to téměř nemožné! Jako lidstvo jsme se nesmírně vyvinuli – jsme decentralizovaní, nezávislí, provázaní a máme vyspělé technologie a kryptoměny. Nechápu, proč bychom měli stále žít ve státě.

Znáte nějakou jinou funkční alternativu?

Ano, decentralizovanou vládu s autonomními komunitami, která je založená na principu holakracie. Dokážu si představit, že za padesát let budeme žít ve světě, kde budou geograficky ohraničené městské státy, samostatné komunity a poskytovatelé negeografických vládních služeb. Člověk si bude moci vybrat město, ve kterém bude chtít bydlet. Třeba takový Hongkong, Singapur nebo Dubaj už dnes fungují jako městské státy.

Jakou roli bude v této struktuře hrát Bitnation Pangea?

Jednotlivci budou moci používat Bitnation Pangeu pro dohody typu peer-to-peer a pro řešení sporů, zatímco komunity lidí a městské státy ji budou moci používat jako takovou „jurisdikci v kostce“.

Můžete mi vysvětlit, jak platforma Bitnation Pangea funguje?

Jedná se o digitální jurisdikci, která lidem umožňuje uzavírat dohody, řešit spory a vést rozhodčí řízení. Naše smlouvy fungují stejně jako běžné smlouvy platné u soudů, ale jsou mnohem levnější, efektivnější a více zabezpečené. Vytvořili jsme systém založený na reputaci, který finančně motivuje lidi k plnění smluv. Když lidé úspěšně uzavřou dohodu nebo vyřeší spor, získají za odměnu neobchodovatelné žetony. Když nashromáždí dostatek neobchodovatelných žetonů, dostanou za odměnu náš žeton zvaný PAT. Kromě toho mohou také využívat svěřenecký účet zabudovaný do smluv, který je postavený na blockchainu.

To zní složitě. Jak chcete přesvědčit obyčejného občana, aby Bitnation používal?

Služby jsou mnohem levnější, efektivnější a bezpečnější než v běžné jurisdikci.

K čemu jste použila jurisdikci vy?

Přes Bitnation Pangea jsem se vdala a používám platformu na úvěrové smlouvy, smlouvy o službách, smlouvy o nájmu a na další věci.

Susanne se svým manželem (v bílé košili)

Kolik lidí se této iniciativě podílí?

Máme osmnáct zaměstnanců na plný úvazek a asi dva tisíce dobrovolníků na našem kanálu na Slacku. Občanů máme okolo deseti tisíc.

Jaké jsou vaše plány do budoucna? Jak moc rozšíření budete?

Myslím, že co do počtu obyvatel budeme největším národem na světě.

Mohla byste mi říct něco o technické stránce platformy?

Backend tvoří blockchainová síť (blockchain agnostic quantum resistant mesh network), která funguje i v oblastech se špatným internetovým připojením a která se dokáže připojit k libovolnému blockchainu. Frontend je velice jednoduchá chatovací aplikace. Pokaždé, když provádíte transakci v blockchainu, účtujeme si malý poplatek za údržbu sítě.

Proč jste Bitnation Pangeu postavili na blockchainu?

Jednou z hlavních funkcí blockchainu je ukládání smluv. Blockchain je takový veřejný notář. Pokud nahrajete smlouvu na Ethereum, nikdo ji už nemůže odstranit. Vzhledem k tomu, že poskytujeme jurisdikci, je pro nás tato funkčnost důležitá.

Co vás vedlo k tomu, že jste si vybrali Ethereum a ne jinou kryptoměnu?

Ethereum má nejmodernější technologii v oblasti chytrých kontraktů. V budoucnu chceme integrovat i jiné měny jako například Bitcoin skrze protokol Rootstock a možná i prvky Lisk a EOS.

Bylo těžké zabudovat blockchain do platformy?

Ano. Vzhledem k tomu, že se jedná o novou technologii, musíme být velice obezřetní. Platíme auditorům spoustu peněz, abychom se ujistili, že kód je bezpečný.

Kromě kryptoměn jste také fanouškem biohackingu. Zajímalo by mě, jestli máte v těle zabudovanou bitcoinovou peněženku?

Mám hodně bitcoinových peněženek, ale tu zabudovanou ještě nemám. Chystám se na ni letos nebo příští rok. V ruce mám jeden čip, ale postupem času ztratil hodně ze své funkčnosti.

Četla jsem, že vás zajímá i transhumanismus. Co vás na něm fascinuje?

Podle mě je jedním z největších problémů smrt. Nechápu, proč by lidé měli umírat. Máme neuvěřitelné technologie a přesto lidé umírají. Měli bychom lépe využívat počítače, stahovat mozky a nahrazovat části těla. Mohli bychom vyrábět lidské klony. Souhlasím s klonováním, ale myslím si, že by mělo být dobrovolné a nikdo by do něho neměl být nucen. Věřím tomu, že se lidé v budoucnu budou dožívat až 300 let. Je jen otázka času, jak rychle se to stane.

Připadá vám nějaká technologie nebezpečná, nebo fandíte všem?

Podle mého názoru představuje biometrie (autentizace otisku prstů, oční duhovky a rozpoznání obličeje) jedno z největších rizik budoucnosti. Myslím, že vlády začnou do deseti až patnácti let zneužívat biometrii ke genocidám. Pokud je člověk dnes uprchlík a řekne, že někde zapomněl svůj pas, může se tím zachránit, ale pokud je jeho identifikační údaj spojený s jeho tělem, můžou ho rovnou poslat do vězení nebo zabít. Biometrie genocidy mnohem více zefektivní. Ze 300 tisíc úmrtí se klidně mohou stát tři miliony.

Máte velmi neobvyklé názory. Můžete mi říct, jak jste na ně přišla?

O významu státu jsem začala pochybovat už jako velice mladá. Můj otec neměl státní příslušnost a já jsem nedokázala pochopit, proč by lidé nemohli žít tam, kde chtějí. Přemýšlela jsem o tom hodně dlouho a nakonec jsem na toto téma začala psát články. Mezitím jsem založila svou vlastní firmu, která dělala společenský a politický výzkum převážně pro americké vládní klienty. Jednu dobu jsme měli 300 zaměstnanců a sedmimilionový rozpočet, ale nakonec jsem firmu prodala.

Proč?

Neviděla jsem v naší práci velký přínos. Uvědomila jsem si, že celý státní systém je neuvěřitelně neschopný. Byla jsem ohromená tím, když jsem v Libyi a Afghánistánu viděla, jak se lidé dokážou dobře organizovat bez centrální autority. Předtím, než do východní Libye přišla vláda, si lidé dokázali zajistit všechno sami, ale jakmile se systém centralizoval, lidé začali bojovat o moc a přestali pracovat. Fascinuje mě, jak společnost dokáže skvěle fungovat bez centrální vlády a jak upadá, když takovou vládu má. Tyto životní a pracovní zkušenosti mě dovedly k mým současným názorům a byly důvodem, proč jsem se rozhodla vytvořit Bitnation Pangea.

Total
53
Shares
Další články