Rostislav Slovák (Leitners Watch): Chceme se řadit mezi světově významné hodinářské firmy

Mladá brněnská společnost Leitners Watch vyvíjí a vyrábí hybridní chytré hodinky a propojuje eleganci s praktičností. Její první generace hodinek Ad Maiora je spojením klasického automatického strojku hodinek s moderními chytrými funkcemi. Obrovský úspěch měly hodinky také na Kickstarteru a nedávno se společnost Leitners Watch umístila na třetím místě v soutěži Creative Business Cup 2021, kde představil CzechInvest ty nejlepší startupy z oblasti kulturních a kreativních průmyslů. Více o tom, čím jsou hodinky od Leitners Watch výjimečné a kam společnost míří, prozradil Rostislav Slovák, jeden ze zakladatelů firmy.

Můžete představit společnost Leitners Watch? Kdo za ní stojí?

Společnost Leitners Watch je spojena vizí stát se světově významným výrobcem hodinek. Tam se nachází místo jen pro zcela výjimečné. Naší cestou za touto vizí je náš první produkt – hybridní chytré hodinky Ad Maiora. První tým jsme dali dohromady s Markem Šmardou (společník) již v roce 2019, s fungujícím prototypem jsme pak v roce 2020 založili s.r.o. a úspěšně absolvovali Kickstarter. Dnes má společnost více než 15 lidí a náš tým stále roste. Je to vysoce kvalifikovaný tým, s vysokoškolským vzděláním anebo letitými zkušenostmi.

Co vás motivovalo k založení firmy zaměřené na tzv. hybridní hodinky? Chyběl vám na trhu takový produkt nebo vás někdo inspiroval?

Na samotném začátku byly impulzy hned dva. První byl, že jsem podobné hodinky chtěl koupit sám sobě, ale dlouhou dobu jsem se nemohl rozhodnout mezi funkcemi a vzhledem. Zároveň jsem pracoval pro nadnárodní korporát a účastnil jsem se meetingů s manažery z celého světa. Často jsem viděl, jak na jedné ruce nosí kvalitní hodinky, jako jsou Rolex, Oris nebo Omega, a na druhé ruce měli chytrý náramek. Napadlo mě to zkombinovat, a tak začala naše cesta. Výsledky průzkumu o velikosti trhu pak vedly k sérii byznysových rozhodnutí – opustit zaměstnání, založit společnost, investovat do vývoje.

Prototyp hodinek Ad Maiora, zdroj: Leitners Watch

Představte svou vlajkovou loď – hodinky Ad Maiora, čím jsou výjimečné a kdo je ocení?

Ad Maiora jsou bezesporu jedinečné hodinky. Jako první v historii kombinují mechanický automatický strojek a chytré funkce. Jedná se opravdu o šperk, který je zároveň chytrý. Integrovali jsme e-paper displej pod celý ciferník a zajistili jsme chod všech známých a požadovaných chytrých funkcí od sledování sportovních aktivit, včetně GPS, přes notifikace na příchozí zprávy a hovory, až po inovativní time management nástroj. Vše, co popisuji, jsme vměstnali do nerezového pouzdra s ruční úpravou povrchu, vysoké kvality a vodotěsného do 100metrové hloubky.

Luminiscenční Superluminova na ručičkách a ciferníku zajistí dobrou čitelnost času. Náš kožený pásek kombinuje nejmodernější technologie výroby a je odolný vůči potu a mořské vodě i slunečnímu svitu. Hodinky se ovládají otočnou lunetou, dvěma tlačítky a korunkou. Výdrž baterie hodinek je sedm dní a nabíjet je lze pomocí elegantního stojánku, kde hodinky mohou odpočívat například přes noc. Hodinky jsou opatřeny strojkem Miyota cal.9039 Japonského původu – ten zajistí vysokou přesnost a dlouhou životnost a zbytečně nezvyšuje cenu hodinek.

Jak náročné je sestrojit hodinky, které kombinují klasický automatický strojek s moderními chytrými funkcemi?

Náročnost bych připodobnil výrobě dvou produktů – chytré hodinky a klasické hodinky. Naše právě vznikající výroba musí umět oboje. To, že konečný uživatel hodinky má pouze jedny, na složitosti přidává. Velká část výroby probíhá odděleně a až při konečné montáži se tyto dvě zdánlivě rozdílné technologie spojují v jeden funkční celek. Důraz na kvalitu materiálu a přesnost strojní výroby, kterou zákazníkům garantujeme, nedělá naši práci o nic lehčí, nicméně to nám zajistilo dosavadní, a věřím, že i budoucí úspěchy.

Ad Maiora, zdroj: Leitners Watch

Kde, a hlavně kdy si budou moci obyčejní smrtelníci, kteří propásli kampaň na Kickstarteru, tyto hodinky pořídit?

Ad Maiora jsou nyní v předprodeji na našem webu. Velkou výhodou pro předobjednávky je snížená cena, a hlavně termín dodání – těm, kteří objednávají dnes a v následujících dnech, můžeme přislíbit nejpozdější dodání v listopadu. Brzy spouštíme konfigurátor, kde právě si předplátci mohou hodinky uzpůsobit podle sebe. Postupně zpřístupníme konfigurátor i širší veřejnosti. S blížícím se termínem dokončení projektu na zřízení výroby roste konečná cena, která se zastaví na hranici přibližně 1100 € (29 tisíc korun).

Umístili jste se na třetím místě v soutěži Creative Business Cup 2021, co to pro vás znamená? Posunulo vás to někam?

V první řadě, CBC byla skvěle organizovaná soutěž a její pořadatelé odvedli dobrou práci. Právě z těchto důvodů to pro nás mělo hned několik přínosů. Zkušenost celého týmu s podobnou soutěží. Naše prezentace obstála před přísnou porotou a dala nám další důvod pokračovat. Mediální pokrytí CBC bylo velké a pomáhá nám tedy budovat novou značku Leitners.

Využíváte nějaké programy, inkubátory nebo jinou formu podpory určenou pro začínající firmy a startupy? Pokud ano, jak byste zhodnotil jejich přínos pro váš byznys a vývoj?

Prozatím nevyužíváme. Něco se právě rýsuje, ale dokud spolupráce nebude jistá, nemohu o tom veřejně mluvit. 

Co plánujete dál? Jaký další produkt bude po úspěšném launchi Ad Maiora následovat?

Jak už jsem zmiňoval na začátku, máme opravdu ambice se řadit mezi světově významné hodinářské firmy. Našim první úkolem je dostat Ad Maiora na trh a zajistit jejich bezchybnou výrobu. Už se nám rýsují plány a brzy spustíme vývoj druhé generace hodinek, která bude více kombinovat a propojovat mechanický strojek a elektroniku. Dlouhodobý cíl je vyvinout a vyrábět vlastní kalibr – mechatronický strojek kombinující vrcholné strojní a elektro inženýrství spolu s tradicí řemesla.

Total
13
Shares
Další články
Přečtěte si více

Ve sklepě s Pavlem Zimou

Šéf Seznamu poskytuje rozhovory poměrně často, nás ale přeci jen zajímaly trochu jiné věci než obvykle. Třeba startupová scéna, kterou Seznam začíná pečlivě sledovat a podle Zimy se počítá s tím, že pro budoucí růst se firma neobejde bez dalších akvizic, včetně těch vyloženě startupových v případě začínajících českých online projektů.