Petr Sogel (EXPRES MENU): Baví mě objevování nových technologií

EXPRES MENU je rodinná firma z podhůří Krkonoš, která se zabývá výrobou hotových jídel „v sáčku“. Jak kvalitní taková jídla jsou? Čím je produkce společnosti EXPRES MENU zajímá a jak se liší od konkurence? Kam posunula byznys rodinné firmy pandemie a kam se EXPRES MENU chystá dál, to nám prozradil její zakladatel Petr Sogel.

Můžete představit společnost Expres Menu? Čím se zabýváte?
Rodinná inovativní firma EXPRES MENU z Krkonoš se specializuje na výrobu zdravých trvanlivých jídel vlastní patentovanou metodou. Jsme hrdí na náš patentovaný výrobní proces, postupy ve výrobě neustále zdokonalujeme. Připravujeme globální expanzi, přitom stále prohlubujeme naši udržitelnost a zodpovědné podnikání. V době pandemie jsme produkty podpořili lokální záchranné služby a přispíváme do potravinové banky. Pravidelně se objevujeme v celostátních TV nebo Forbes a naše produkty používají světoví sportovci a umělci. Stavíme na skvělých základech od roku 1999.

Jak jste se vlastně k této činnosti dostal?
Před dvaceti lety, ještě před vznikem firmy EXPRES MENU, jsem pracoval jako architekt a v rámci své podnikatelské činnosti jsem zrekonstruoval dva objekty na hotel v Trutnově, který jsem spolu s rodinou začal provozovat. Po nějaké době mě ale začalo trápit, že se hotelová kuchyně využívá pouze na snídaně a večeře. To mě přivedlo na myšlenku, že zde začneme vařit jídla pro nově vznikající firmy jako alternativu závodního stravování pro odpolední a noční směny. Tehdy jsme jídla ještě šokově mrazili a za necelý rok poptávka překročila kapacitu hotelové kuchyně. Proto jsme v roce 1999 založili rodinnou firmu EXPRES MENU a pronajali si Motel Horal.
Do nové samostatné výrobny nastoupila provozní a její děti měly intoleranci na lepek. To mě motivovalo k vytvoření receptur, kde se nepoužívá lepek, konzervanty, dochucovadla a barviva. V té době firma používala pro uchování pokrmu technologii šokového mražení. Stále jsem však hledal metodu konzervace bez nutnosti mražení a použití chemických látek, studoval nové technologie v knihovnách a chodil se radit na Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze a po více jak roce práce a bádání jsme vytvořili metodu CTP – kontinuální tepelný proces, na kterou jsme získali patent.

Hodně společností se zabývá podobnou činností, vy se ale na konzervaci pokrmů máte vlastní mezinárodní patent. Prozradíte nám více?
Když celý proces zjednodušíme, vypadá takto: od momentu, kdy se pokrm začne vařit, nesmí jeho teplota klesnou pod 70 stupňů. Uvařený produkt se musí co nejdříve dostat do našeho bariérového sáčku. Sáček se hermeticky uzavře zatavením. Zkompletovaný produkt se sterilizuje v našem, na zakázku vyrobeném, zařízení. V něm dochází k šokovému zahřátí na vysokou teplotu a následnému zchlazení.

Jak kvalitní je dnes vlastně takové jídlo v sáčku?
Všechno začíná už s výběrem surovin. A tady jsme nekompromisní. Každé poctivé vaření začíná výběrem kvalitních surovin. Našim zákazníkům garantujeme, že nepoužíváme chemické přísady (konzervanty, rychlosoli, umělá sladidla, stabilizátory, barviva apod.). To samozřejmě musí platit i pro suroviny, které do našich jídel dáváme, proto si například necháváme vyrábět uzeniny tradičním způsobem od lokálních řezníků. Koupit dnes klobásu, v které by nebyla rychlosůl a lepek, je prakticky nemožné. Krom kvality myslíme i na ekologii. Maximálně využíváme lokální dodavatele a díky trvanlivosti můžeme vařit jídla sezónně, když jdou dané suroviny čerstvě nasbírané. Na ekologii jsme mysleli i při volbě balení. Jídla jsou zabalená v inovativním vícevrstvém bariérovém sáčku. Tento obal má v průběhu životního cyklu produktu výrazně nižší emise CO2 v porovnání se skleněnou anebo plechovou nádobou. Důležitým kritériem při výběru jsou dobré životní podmínky zvířat. Suroviny nakupujeme pouze od dodavatelů, kteří v tomto směru sdílejí naše hodnoty. Například klecové chovy slepic u nás mají červenou.

Proč jste lepší než konkurence? Co je podle vás vaše největší přidaná hodnota?
Dnešní způsob stravování, který obsahuje velký podíl chemicky upravených produktů, vede k překyselení našeho organismu. Tato kyselost má negativní vliv jak na náš organismus, tak i na chuť pokrmů. Proto v našich produktech používáme takzvanou živou vodu. Díky její zásaditosti můžeme používat o 30 % méně soli a o 30 % méně koření, aniž bychom jakkoli ovlivnili výslednou chuť.

Jak se na vašem byznysu podepsala pandemie nemoci covid-19? Znamenalo to pro vás vyšší poptávku po vašich produktech?
Na rozdíl od tradičních provozovatelů restaurací a hotelů nás pandemie ovlivnila v pozitivním směru. V první vlně pandemie jsme zaznamenali extrémní vlnu poptávky po našich produktech. Změnila se i struktura zákazníků, předtím nás lidé vnímali jako jídlo na dovolenou, ale nyní naše produkty začali využívat i na domácí spotřebu a to je na naše dlouhodobá strategie – EXPRES MENU do každé domácnosti.

Co nejvíce z vaší produkce „frčí“?
Pořád jsou to tradiční česká jídla, která jsou náročnější na přípravu, jako jsou například svíčková na smetaně, španělský ptáček, rajská omáčka s hovězím masem, atd.

Co plánujete v dohledné době? Budete představovat nějaké novinky? Plánujete expanzi? Kam byste se chtěli posunout?
Jsme těsně před uvedením nové produktové řady EXPRES MENU Svačinka. Jedná se o produkt, který doplňuje stávající řadu jídel, je to taková zdravá svačinka, která je ve skladném a praktickém obale, který se vejde do kapsy. K výrobě používáme unikátní technologii, která má neuvěřitelný potenciál, který chceme také využit u nově vyvíjené řady SPACE MENU. Tu chceme uvést v příštím roce na trh.  

Co vás na vaší práci nejvíce baví?
Nejvíce mě baví objevování nových technologií a možností při bezodpadovém zpracování surovin a vytváření nových zdravých produktů. Velice mě těší, že tím mohu přispět k ochranně planety, zmenšit nároky na zemědělskou produkci a zamezit plýtvání jídlem. 

Total
1
Shares
Další články
Přečtěte si více

Ve sklepě s J.R. Smithem, šéfem AVG. Třeba o partnerství s Facebookem

Šéfa společnosti AVG jsme si pozvali do sklepa hned z několika aktuálních důvodů. Česká antivirová společnost nedávno oznámila velké partnerství s Facebookem a nás přirozeně zajímaly detaily. Stejně tak jsme se ale chtěli dozvědět víc o tom, co Smithe vedlo k sepsání knížky věnované ochraně osobních dat a hrozbám, které dnes čekají na uživatele internetu a sociálních sítí zejména.