Měření sociálních sítí ve 13 otázkách pro Daniela Šilhu ze SocialSharks

Google Analytics a další měření pro sociální sítě v 13 otázkách

Jestli chcete zjistit, jak vaše kampaň na Facebooku zaujala, zapomeňte na podporu stokorunou. Počítejte s až pěti tisíci. Nejen tuhle radu nám při rozhovoru prozradil Daniela Šilha ze Socialsharks. Ten vystoupí už dnes na Smíchově v Prostoru Země v rámci přednášek pořádaných komunitou Google Business Group Praha (GBG Prague), na kterých se TyInternety letos už podruhé partnersky podílejí.

Daniel Šilha pracuje ve společnosti SocialSharks jako Ads Specialist. Jako zkušený žralok proplouvá temnými vodami výkonnostních kampaní na Facebooku a Instagramu. Pošilhává po analytice a vyhodnocování sociálních sítí.

 1. Dane, jaké nástroje a aplikace kromě Google Analytics nejraději používáš pro vyhodnocování kampaní na sociálních sítích?

Pro vyhodnocování FB kampaní je z mého pohledu nejlepší využívat Business Manager, což je přímo nástroj Facebooku a vše je zde velice dobře vidět. Můžete si zobrazit kampaně podle mnoha faktorů a většinu potřebných metrik. V druhé fázi poté samozřejmě využívám Google Analytics zejména u konverzních kampaní, kde se mnohem lépe hledají nejvíce nakupující cílové skupiny.

 1. Jaký je největší rozdíl mezi vyhodnocováním obsahových kampaní a výkonnostních kampaní?

Největší rozdíl vidím již v samotném cílení těchto kampaní. Brandové kampaně se cílí na širší publikum převážně dle zájmů. Výkonnostní kampaně se cílí na menší cílové skupiny zejména na základě návštěvnosti webu. A rozdíl přímo ve vyhodnocování … oba typy kampaní mají zcela rozdílné cíle, takže je rozdíl úplně ve všem. Zatímco u brandových kampaní se zaměřujeme na metriky pojící se s oslovením co nejvíce relevantních lidí, u výkonnostních kampaní jde o metriky spojené s konverzními poměry a hodnotami.

 1. Jaké cíle bys začátečníků v Google Analytics doporučil nastavit?

Pokud sledujeme e-shop, rozhodně nákup a hodnoty nákupu. Bez těchto cílů nemůžeme jakkoliv dále pracovat. U ostatních webů záleží na jejich zaměření. Je to stejné jako u nastavení konverzí u FB pixelu. Musím mít započítaný každý úkon, který sleduji, a musím mít tedy pro něj nastavený i cíl v GA a konverzi u FB pixelu.

 1. Pracuješ s vyhodnocováním kampaní s nějakými benchmarky? Jak je stanovuješ?

Celkově je každá kampaň jiná. Mění se nám cílové skupiny, kreativy, období v roce. Díky těmto změnám je velice obtížné najít benchmark, se kterým jsou výsledky porovnatelné. Prakticky nejčastěji porovnávám výsledky s minulým měsícem a poté s dlouhodobým průměrem (pokud mám dostatek dat). Základem je vědět, že člověk nastavil kampaně nejlépe, jak to šlo, a optimalizoval je pro získání nejlepší možných cen. Z části hraje roli i cit a zkušenost.

 1. Jaká je podle tebe nejlepší doba na postování příspěvků a jaký to má vliv na výsledky?

Pokud příspěvky promujeme placenou reklamou, čas postování příspěvku nehraje roli. Zde operujeme až s nastavením času zobrazování příspěvků. Přesné časy ale říci nemohu, záleží na cílové skupině. A jestli má vliv čas postování příspěvků na organický dosah? Na to bych odpověděl větou mého kolegy: „Pokud se nezabýváš vtipama nebo štěňatama, tak si ty příspěvky můžeš věsit doma na zeď.“

 1. Má podle tebe smysl používat hashtagy na Facebooku?

Hashtagy nejsou na Facebooku plně trackovatelné, velkou roli hraje nastavení soukromí u statusů atd. Pro FB vidím smysl použití hashtagů v případě, že je použiji jako pojící linku pro nějakou marketingovou kampaň či komunikační linku.

 1. Jaká je podle tebe minimální měsíční investice do kampaně na Facebooku pro začínající projekt – startup? Jak si hlídat ROI?

Minimálně musíme investovat tolik, abychom získali představu o dílčích výsledcích naší reklamy. Je jasné, že pokud spustíme kampaň za 100 Kč, nic z ní nevyčteme. Tady se asi sluší říct nějaké přesné číslo. Záleží opravdu na mnoha faktorech, ale pro vytvoření nějakého základního přehledu by měla stačit investice kolem 3 – 5 000 Kč. Výpočet ROI je dosti složitý proces a u našich klientů využíváme metriku PNO – poměr mezi investovanou částkou do reklam a obratem. PNO kontrolujeme dle typu kampaně, často i každý den.

 1. Pracuješ i s placenými kampaněmi na Twitteru? Mají pro českou firmu smysl?

S placenými reklamami na Twitteru bohužel žádné větší zkušenosti nemám. Obecně jsou tam ale reklamy o dost dražší než na FB a v ČR je Twitter využitelný jen pro specifické firmy. To už mi přijde vhodnější pro reklamu LinkedIn.

 1. Jaké nástroje nejčastěji používáš pro management příspěvků?

Já naštěstí zodpovídám za reklamy a výkon. Nasazování příspěvků má na starost náš tým Social Media Manažerů, se kterými na denní bázi řeším, co a jak dále zpropagovat. Sedíme u jednoho stolu, tak je to rychlé. Pro management příspěvků využíváme oficiální nástroje od FB.

 1. Mají podle tebe na Facebooku stále smysl soutěže? Jak je vyhodnocuješ?

Soutěže jsou rozhodně zajímavý formát a nabízí mnoho možností, jak zaujmout lidi. Ale musejí mít nápad. Soutěže stylem “10. správný komentář vyhrává” jsou zbytečné. Soutěží většinou pořád ti samí členové „soutěžní mafie“ a výsledek nulový. Pokud soutěž, tak pořádná – s nápadem pojícím se se značkou. My děláme soutěže zásadně jakou součást komplexní strategie na sociálních sítích a nikdy nestojí samy o sobě. Vyhodnocování je potom většinou na základě množství reakcí, nových page likes a organického dosahu.

 1. Jaké vnímáš nové trendy v analytice sociálních sítí? Kam to podle tebe směřuje?

Trendem na Facebooku v poslední době jsou zejména videa a livestream. V analytice sociálních sítí se přesouváme ke sledování pozornosti. Pouhé kliky či lajky jsou často nerelevantní, pozornost věnovaná příspěvkům je budoucnost. Zároveň jsem velice zvědavý na pokročilé analytiky nových reklam do IG stories a z Instagramu celkově.

 1. Jakou sociální síť pro české marketingové kampaně preferuješ?

Facebook. I když se ostatní sociální sítě mohou zdát zajímavé, na FB můžeme oslovit 59 % uživatelů internetu v ČR. A tomu se zatím žádná jiná sociální sít nedokáže vyrovnat.

 1. Myslíš si, že jsou dnes v Čechách ještě firmy, které se bez Facebooku obejdou?

Jistě existují firmy, které se bez FB obejdou. Například firmy zaměřené na B2B. Zároveň ale platí, že i tyto firmy mohou najít efektivní způsoby, jak FB využít, jak již například pro komunikaci se stávajícími klienty, tak pro edukaci širší veřejnosti o daném odvětví.

Pokud jste ještě neviděli video záznam z GBG Prague předchozí lednové přednášky na téma Instagram – galerie obrázků nebo silný marketingový nástroj – tady máte – a přejeme příjemnou zábavu.

 

NA PŘEDNÁŠKU VE STŘEDU 15. BŘEZNA JE POTŘEBA MÍT REGISTRACI

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Tlačítko Sdílet konečně i na mobilním Facebooku

Pokud jste pravidelnými uživateli mobilního Facebooku, existuje velká šance, že jste si během svých návštěv všimli jednoho zásadního nedostatku. Mobilní Facebook nenabízel tlačítko pro sdílení. To se na něm nyní objeví, nejprve na mobilním webu a později i v obou majoritních aplikacích.