Martin Rosulek, digitální nomád na plný úvazek: Reálný ‘overnight succes’ trvá 4 roky

Martin Rosulek dělá obsahový online marketing, provozuje web DigitalniNomadstvi.cz a procestoval pěkný kus světa. Martin je ukázkový digitální nomád. Pracuje na volné noze, řeší, co si pro sebe vybrat za techniku, a prý neprokrastinuje. Mluvila s ním Míša z www.helloworld.cz. Podívejte se, co takový životní styl obnáší.

Martinovi je 27 let a pracuje na volné noze. Věnuje se obsahovému online marketingu, a to buď pro své klienty, nebo pracuje na vlastních webových projektech. A s cestováním při práci začal brzo.

Čím se zabýváte, jak dlouho už jste digitálním nomádem, kde jste všude byl a kam se chystáte?Co-vše-jsem-si-sbalil-na-cestu-do-Thajska

Ještě před ukončením vysoké školy (Právnická fakulta MUNI) jsem odcestoval na vlastní pěst do Austrálie, odkud jsem pokračoval na svůj první backpacking trip do Jihovýchodní Asie (Thajsko, Kambodža, Vietnam a Laos).

Tak jsem si prodloužil studium o celý školní rok. V posledním ročníku jsem se už hodně věnoval online marketingu a po ukončení VŠ jsem postupně rozvíjel své know-how a projekty. Brzy na to jsem odcestoval s přítelkyní do Kanady na Working Holiday víza, kde jsme strávili rok plný neuvěřitelných zážitků (od stříhání koberců jsme se dostali k práci na hudebních festivalech). Do toho jsem musel stíhat své online podnikání, což bylo poměrně náročné. Následovala pětiměsíční cesta skrze Centrální Ameriku a část Jižní Ameriky. Dvouměsíční pozdrav v České republice vystřídal odjezd do Thajska s cílem více proniknout do coworking komunity. Před Vánoci 2015 jsem byl zpět v Čechách a od února už opět nomádím, tentokrát v Maroku.

Na cestách se setkáváte i s digitálními nomády z jiných zemí. Jakou činností se například zabývají zahraniční nomádi, liší se v něčem zásadně?

Největší počet digitálních nomádů, se kterými jsem měl možnost se setkat, jsou programátoři, kodéři a vývojáři. Online marketing je také velmi častý příklad práce digitálních nomádů – někdo se věnuje linkbuildingu, jiný sociálním médiím, jsou tací, kteří vytváří newslettery. Ta paleta činností je poměrně široká. Pak tu je poměrně dost zastoupena skupina lidí, kteří mají svůj vlastní byznys/firmu. Činnosti jsou opět různé: hostingové služby, vývoj iOS aplikací, marketingové studio, potisk textilu, atd. Mezi nomády najdeme také grafiky, žurnalisty, affiliate manažery…

Rozhovor jsme trošku zkrátili. Pokud si ale chcete přečíst celou verzi povídání s člověkem, který vede pro mnohé nepředstavitelný život, podívejte se na helloworld.

Jako digitální nomád jste prošel řadu coworkingových prostor po celém světě. Jaká je jejich úroveň v porovnání s těmi českými? Kde se vám líbilo nejvíce?

Upřímně v coworkingách teprve začínám. Dříve jsem pracoval z hostelů a kaváren, protože miluji nízkonákladové backpacking cestování. Prostředí kaváren a hostelů je pro mnohé rušivé, ale mně dodává tu správnou tvořivou energii. Rád prostě vidím život a pohyb kolem sebe. Proto rád pracuji i ve vlaku nebo v autobuse na delších cestách.

pas air transatČeské coworkingy dobře neznám, měl jsem zde jen meeting, ale nestrávil delší čas. V Thajsku (Bangkok, Chiang Mai, Koh Lanta) jsou coworkingy na výborné úrovni. Prostředí se mi líbilo, zázemí tvoří coworking prostory velmi příjemné a skvělé je, že to provazují s eventy. Moc se mi líbil přístup holek v KoHubu – jejich práce byla dělat členům „dobrej den“. Staraly se o přidružený program, pořádaly filmové akce, frisbee při západu slunce, víkendové výlety, večerní drinky, atd. Tohle je pro coworking strašně důležité a zde vidím vysokou přidanou hodnotu oproti konkurenci.

Nyní experimentuji v coworkingu SunDesk v městečku Taghazout na jihozápadě Maroka. Prostředí je tu útulné, malá komunita, která si pomáhá, vám dává pocit jistoty a bezpečí. Každý den s námi snídá majitelka Magda. A je prostě skvělé vidět a otevřeně si povídat s tím, kdo to tu vlastní a provozuje.

Co používáte za notebook, telefon? Přece jen je vaše práce dost závislá právě na tomto vybavení. Už vás někdy technika „vypekla“?

V posledních letech jsem si uvědomil, že musím věnovat větší pozornost technice a nástrojům, které používám, protože dokáží hodně ovlivnit moji výkonnost.

Používal jsem ASUS Lamborghini 13″, nyní používám už druhým rokem MacBook Air 13″ v základním vybavení a jsem s ním naprosto spokojen. Z telefonu HTC ONE jsem přesedlal na iPhone 5S. Na cestách používám často také iPad mini. Přestože mám dost zařízení od Apple, nejsem vysazený jablíčkář a uznávám jakékoli výkonné a efektivní technologie. Používám i papírový diář a tužku.

Už mi „umřel“ externí disk s důležitými daty, to bolelo. Dnes mám dva externí disky (jeden doma v ČR, jeden s sebou na cestách), zálohu v PC a na cloudu (Google Drive, Dropbox) a k tomu mám pro určité projekty ještě data na flash discích. Data šifruju přes CloudFogger a 1Password. Nějaký čas trvalo než jsem to vše zorganizoval do podoby, aby mi to sedělo, ale od té chvíle se mi žije „lehčeji“.

Hodně lidí na volné noze, takže i mnoho digitálních nomádů, svádí často boj s prokrastinací. Už vás to také někdy potkalo?

Naštěstí je mi prokrastinace dost vzdálená. Problém, který někdy musím řešit, je ten, že se pohybuju v novém prostředí, které chci prozkoumávat. Namísto abych tedy pracoval, více cestuji. To samozřejmě funguje do určitého bodu, kdy si uvědomím, že musím také pracovat. (smích)

Již od raného dětství mě rodiče vedli k pracovitosti a sebedisciplíně, takže musím přiznat, že mám dobré brzdící a akcelerační páky.

Digitální-nomád-v-karavanu-e1426902154689

Dnes už máme k dispozici technologie, které umožňují pohodlnou práci „na dálku“ prakticky napříč obory. Proč myslíte, že na tento trend zatím reaguje tak málo firem?

Technologie jsou jedna věc a implementace v zaběhlých procesech jednotlivých firem druhá. To, že existuje např. Skype ještě neznamená, že si lidé budou volat přes Skype namísto přes operátora. Kolik lidí v České republice má v mobilu internetová data zdarma a stejně si volají „postaru“.

Pro zvědavce zmíním, že zde v Maroku nedávno vláda zablokovala Skype hovory (včetně hlasových přenosů pro WhatsApp, Viber, Facetime, atd.) – paradoxně tu zatím dobře funguje Google Hangouts.

Procesy, které musí jednotlivé firmy zavést pro umožnění práce na dálku, nejsou skutečně jednoduché, ač se to může na první pohled zdát. Řekl bych, že si s tímto trendem nevedeme vůbec špatně. Oficiální statistiky neznám, řada digitálních nomádů, které jsem potkal na cestách, je „zaměstnaná” a pracuje na dálku. V médiích spíše narazím na články typu, jak jsou firmy dinosauří, když nevyužívají nejnovější technologie a neumožňují home office nebo práci na dálku. Musíme si uvědomit, že to je stále „novinka”, přestože to funguje už několik let. Několik let ještě pro ekonomiku neznamená zaručený recept na úspěch.
Digitální nomád cestovatel

Co byste vzkázal těm, kteří se mučí v nudné práci a zatím jen sní o tom, že by se jednou mohli vydat cestou digitálního nomádství?

Stále více lidí dokazuje, že možnost cesty digitálního nomádství tu je. Největší překážku shledávám v překročení komfortní zóny – může jít o sólo cestování, výpověď v práci, prodej bytu, odkládání 2000 Kč měsíčně stranou, hodinové meditace denně, prostě jakákoli změna, kterou si v tuto chvíli neumíme dost dobře představit.

Existují neuvěřitelné příběhy těch, kteří ze dne na den skončili v práci a vydali se do světa. Kompletně proměnili svůj život a nyní se mají báječně.

Já bych raději lidem vzkázal to, ať jdou krok za krokem. Není třeba dělat drastické změny. Hollywood nechme televizi a náš byznys nemusí být druhý Facebook. Nemusíme přece dát hned výpověď, prodat byt a v ten samý den si koupit letenku. Raději než „overnight success” příběhy čtěte „overnight success, který trval 4 roky”, protože ten je reálný.

Pokud někoho láká digitální nomádství, doporučuji kontaktovat lidi, kteří mají podobný směr myšlení. Pokládat jim otázky, studovat tento životní styl, přemýšlet a postupně skládat mapu změny.nomad

Tato vaše mapa musí mít uvnitř své odůvodnění. Musíte si být jisti v tom, proč chcete změnu, co chcete od života, kam se chcete dostat. To nelze zkopírovat či si od někoho vypůjčit. Nastudovat a říci si, jo tohle chci. Takhle to nefunguje. Hluboko uvnitř máme hnací motor, který se točí podle našich nejniternějších přání a strachů.

Nejdůležitější je akce. Musíte „něco” změnit. U čtení příběhů, odpovědí a čerpání inspirace nestačí zůstat. Musíte se vydat na „tu cestu”. Buďte připraveni, že přes veškerou přípravu a rady ostatních, se před vámi objeví překážka a vejdete do slepé uličky. V těchto chvílích se vás ale jen život ptá, zda si to nechcete rozmyslet. Jak moc chcete jít dál? A v těchto chvílích se odráží vaše důvody. Pokud jsou dostatečně silné, překážky překonáte, vrátíte se ze slepé uličky a zkusíte zase jinou cestu. Právě toto „magické proč” ovlivňuje váš budoucí úspěch – dejte si na něm proto záležet.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

V USA startuje Apple Pay. Evropa i Česko si musí počkat

Apple se pouští do nového boje. Chce zákazníky přimět, aby místo placení kartou používali iPhone. Společně s novými modely představil i službu Apple Pay, která dnes míří v USA do ostrého provozu. Firma si služby slibuje výrazný nárůst popularity placení mobilem. V Evropě to ovšem bude mnohem složitější boj.
Přečtěte si více

Specialista online marketingu

Do Skrz.cz hledáme budoucí hvězdu internetového marketingu. My jsme jeden z největších inzerentů českého internetu. Můžeš u nás spravovat krásná PPC, plnit Facebook zajímavými věcmi, hrát si s Analytics a čas od času nám o tom podat report. Zaujala tě práce?