Jiří Špůr z O2: Dobré IT pracovníky seženeme spíš v Pardubicích než v Praze

Největší český operátor otevřel v Pardubicích vývojové centrum, které zaměstná šest desítek IT odborníků z regionu. Budou tu mimo jiné reformovat stávající firemní IT systémy, což je klíčový projekt společnosti. O tom, jak se nabírají programátoři mimo velká města, o platech i o spolupráci s univerzitami jsme si povídali s manažerem nového IT centra Jiřím Špůrem.

Vývojové centrum otevíráte v Pardubicích, kde mnoho velkých IT firem nepůsobí. Kdybyste si mohl jako šéf vybrat, nebral byste přeci jen radši Prahu nebo Brno?

Z osobního hlediska určitě ne, v Pardubicích jsem studoval i střední školu, jinak bydlím v Hradci Králové. Pro mě jsou Pardubice rozhodně lepší, než dojíždět do Prahy. Když máte rodinu, ušetřit denně 3-4 hodiny cesty je obrovské plus.

Nekomplikuje ale toto umístění nabírání lidí? Vývojáři obvykle odcházejí z regionů a koncentrují se právě ve velkých městech.

To sice ano, ale když se na to podíváte naším pohledem, tak sehnat dobré lidi v množství, které potřebujeme, by bylo v Praze a Brně rozhodně těžší, než tady v Pardubicích. Je to tím, že tady není jiný hráč naší velikosti, takže to je relativně jednodušší. To byl i jeden z důvodů, proč jsme zvolili Pardubice.

pardubice_o2_vyvojove_centrum_ (8)

O jaké profese se zajímáte?

Náš vývojový tým pokrývá několik oblastí z vývojového cyklu. Nejprve potřebujeme systémovou analýzu, takže hledáme analytiky, kteří jsou schopni zanalyzovat problémy z byznysu a přeložit nám je do IT jazyka. Druhou částí jsou vývojáři, tam vyžadujeme několik platforem – největší skupina jsou vývojáři, kteří umějí programovat v Javě, ale máme i projekty na jiných technologiích, jako je PHP nebo Microsoft Dynamics. Třetí skupinou jsou systémoví testeři a čtvrtou jsou lidé, kteří se starají o hardware, takže administrátoři nebo lidi na infrastrukturu. Dohromady to je 60 – 70 lidí, zatím jsme obsadili přes 40 z nich.

Vývojové centrum se bude podílet na klíčových projektech společnosti O2: CRM systémech, e-commerce projektech nebo UX designu, ale i třeba internetu věcí (IoT). Co je pro vás nejvíc lákavé?

Podle mne je hlavní výhodou zajímavost projektu. V současnosti O2 prochází projektem SOC neboli simple online company, což je zásadní zemětřesení v IT systémech, které se snažíme zjednodušovat a zefektivňovat. Promítnutí SOC do IT systémů je náročné a poměrně robustní a co se týká zajímavosti, takových projektů v Česku moc nenajdete.

pardubice_o2_vyvojove_centrum_ (7)

Podepsali jste memorandum o spolupráci s Univerzitou Pardubice i Univerzitou Hradec Králové. Jak bude spolupráce vypadat?

Jednak studenty nabíráme, dosud jsme přijali 5 studentů z pardubické univerzity.  Ti mají teoretickou znalost technologií, ale nemají prakticky žádnou praxi, takže nastupují na juniorní pozice a s tím, jak porostou jejich zkušenosti, odvíjí se od toho i plat. Současně probíhá program diplomových prací nebo stáže pro studenty, a to nejen sem, ale i do jiných měst, kde O2 působí. Od září by sem měli nastoupit 4 lidi na stáž.

Jak je to s platovými podmínkami? Při otevření IT centra padly částky 40 – 70 tisíc, podle expertní úrovně pracovníků. To platí?

Platí, že nabíráme lidi s různými profily zkušenostní, juniory i seniory, a platy budou odpovídat zkušenostem člověka a dané problematice. Nejlépe placení jsou pochopitelně Java vývojáři. Pokud se ptáte na srovnání s Prahou, tak se snažíme nedělat platové rozdíly mezi Prahou a Pardubicemi. Z pohledu IT je prakticky jedno, odkud na světě pracujete, používáme online nástroje, takže nám je jedno, jestli ten člověk sedí v Praze, Pardubicích, nebo doma na homeofficu.

pardubice_o2_vyvojove_centrum_ (1)

Je reálné přetáhnout programátory od konkurence z velkých měst?

To je reálné celkem dobře a několik takových už tu je. Máme zkušenost, že někteří lidé, kteří pocházejí z tohoto regionu, mají touhu se vrátit. Pokud dojíždějí denně do Prahy, tak ušetří každý den 3-4 hodiny, což je výrazný benefit a je to nejsilnější důvod, proč zvažují vrátit se do Pardubic.


 

Jiří Špůr

Pro společnost O2 pracuje od roku 2009, kdy se ve funkci IT manažera orientoval na vedení týmu IT vývojářů, testerů a vedení integračního týmu sítí v dceřiné společnosti Internethome. Vystudoval elektrotechnickou fakultu na ČVUT se zaměřením na softwarové inženýrství. Mezi jeho zájmy patří cestování, fotografování, dobré jídlo a akční sporty.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Ve sklepě s Michalem Hanusem

Mezi českými investory patří Michal Hanus jednoznačně mezi ty úspěšné. Byl u velkých úspěchů Miloše Endrleho i Jana Barty, a přestože ne z každé investice se stal zlatý důl, vyloženou katastrofu podle svých slov zatím nezažil. Rádi jsme si proto poslechli jeho názory na české startupy i to, proč tu podle něj zatím místo skutečného startupového ekosystému jsou spíš "party lidí, kteří spolu mluví".