Jan Fried (Usertech): Rád bych viděl víc českých firem v New Yorku, za hranicí komfortní zóny

Jan Fried, původně zástupce CzechInvestu, od začátku roku vede pobočku Usertechu v New Yorku. Řeší především nové obchodní a investiční příležitosti, spolupracuje se zajímavými lokálními partnery, dlouhodobě sleduje situaci a podporuje startupovou komunitu v České republice i v New Yorku. Povídali jsme si spolu o tom, jestli se s novou prací změnila jeho role, o tom, jak můžou startupy dobýt Spojené státy i o změnách, které může přinést Trump jako nový prezident.

“Když jsem začátkem letošního roku přijal pozici ředitele americké pobočky Usertech, chtěl jsem uplatnit své dosavadní zkušenosti a zdokonalit v tomto prostředí své obchodní, manažerské a další odborné schopnosti,” říká ke změně pozice. K tomu ale přibyla řada dalších zkušeností – jak nastavovat cenovou strategii, vyjednávat obchodní podmínky či uzavírat kontrakty, jak řešit související administrativu a mnoho dalšího.

Jan Fried  (najdete ho i na Twitteru) pracoval téměř osm let v CzechInvestu v Divizi zahraničních investic. První tři roky působil v Praze jako specialista na sektor ICT, dalších pět let jako zahraniční zástupce pro oblast východního pobřeží USA v New Yorku. Tam přesunul kancelář z Chicaga. Takže začínal na zelené louce, vybudoval síť kontaktů a veškeré operace.jan-fried-nyc

Jeho práce znamenala především jednání se zahraničními investory a umísťování strategických projektů do České republiky. Mezi úspěšné projekty v týmu CzechInvestu patří GE Aviation, Honeywell, Amazon, AT&T, IBM, NetSuite či Jarden/Yankee Candle, ale i mnoho dalších. V roce 2011 v Bostonu navázal na pilotní verzi programu CzechAccelerator, ktery spustila Lenka Kučerová v San Francisku o rok dřív. Domluvil strategické partnerství s Cambridge Innovation Center v kampusu MIT a začal aktivně podporovat české startupy. Koncem loňského roku spojil Usertech s Hatchery, z čehož vznikla spolupráce na několika projektech a následně i jeho nová práce. Nyní působí v Usertechu, kde newyorskou pobočku vede.

Společnost otevřela newyorskou pobočku loni na podzim. V USA si získala pozornost díky zkušenostem s kompletním zakládáním startupů. „Nejde jen o agilní vývoj, ale o zastřešení celého procesu včetně analýzy uživatele a UX. Podobných projektů jsme dokončili desítky, taková zkušenost je vzácná i na globální úrovni,“ zmínil její šéf Jan Beránek s tím, že se Usertech vedle toho věnuje i vlastním projektům.

Byl jsi na straně, kterou zaštiťovala česká vláda, teď jsi v soukromém sektoru. Znamená to pro tvou práci nějaký rozdíl?

Výrazně se změnilo prostředí, ve kterém se pohybuji, a nástroje, které používám. Dříve jsem sledoval především makroekonomické analýzy a investiční trendy napříč několika sektory, kromě ICT také třeba letectví, automobilový průmysl, biotech a nanotechnologie. Asistoval jsem zástupcům velkých nadnárodních společností při vstupu na český trh, při jednání s institucemi, školami a konzultanty. V rámci CzechAcceleratoru jsem startupům pomáhal s business developmentem, konzultoval jsem strategie, obchodní modely, prezentační materiály, přinášel jsem informace od právníků a snažil se je propojit s investory. Bylo mým potěšením tímto způsobem reprezentovat Českou republiku a viděl jsem ve své práci velký smysl.

Nyní se hlouběji zabývám technologickými trendy v našem oboru, vyhledávám nové příležitosti pro naši společnost, pečuji o naše zákazníky, buduji základy pro další růst našeho obchodu a věřím, že tím posiluji českou stopu v New Yorku.

Jak samy sobě vlastně české startupy můžou pomoct, aby měly v New Yorku otevřené dveře?

Podle mě je potřeba mít velmi dobrý přehled o tom, co se tady děje. Dlouhodobě navštěvovat a sledovat místní prostředí, novinky, akce, trendy, konkurenci, navazovat formální i neformální vztahy, mít jasnou strategii, ale nebát se iterovat, znát významné hráče na trhu a vědět, jak se k nim dostat a čím je jak zaujmout.

Myslím, že je pro každého docela těžké se v tom zpočátku zorientovat, a proto doporučuji si každou informaci raději několikrát ověřit. Vždy se osvědčilo zvýšené úsilí, správný mix pokory a sebevědomí i důraz na lidskou a kulturní rovinu, tedy maximální snahu o porozumění a pochopení vzájemných potřeb.

Naprostou nezbytností pro každého na místním trhu je perfektní angličtina, komunikační a vyjadřovací schopnosti, stejně jako umění faktické, technické a obchodní argumentace.

MOŽNÁ BUDOU NĚKTERÉ PROCESY NÁROČNĚJŠÍ, JINÉ JEDNODUŠŠÍ

Mění se tamní startupový prostor? Zabýváš se jím už řadu let, mění se jeho otevřenost k zahraničním startupům?

Pozoruji, že se výrazně mění obchodní struktura New Yorku, který je dnes z pohledu inovativního podnikání a rizikového kapitálu podle statistik významnější než Boston, kde je centrum neprestižnějších univerzit, aplikovaného výzkumu a technologického transferu (Harvard, MIT a desítky dalších) a kde má venture kapitál hluboké historické kořeny.

Mike Bloomberg (starosta New Yorku v letech 2002 – 2013) podpořil různé programy a vznik mnoha inkubátorů i pro zahraniční startupy (viz Techstars, ERA, IN2NYC, Digital.nyc, Cornell Tech nebo NYU Future Labs), technologické společnosti z celého světa zde mají své obchodní divize a hodně silných tradičních odvětví je odsud “disruptováno” novými technologiemi, mimo jiné hlavně fintech, ad-tech/marketing, business/produktivity, real-estate a zdravotnictví.

hatchery_newyork

Může se to – tedy pro celé Spojené státy – změnit se zvolením Trumpa prezidentem? Vystupuje proti imigrantům, má svérázné názory proti cizím lidem i firmám. Může to na startupové prostředí a vstup startupů do USA mít reálný dopad?

Je předčasné komentovat jakékoliv možné konkrétní dopady na základě předvolební kampaně a mediálních spekulací. Čeká nás jistě velmi zásadní a komplexní změna systému na všech úrovních, což chvíli potrvá a může mít různé výstupy. Všem českým startupům a firmám, které zvažují vstup do USA, doporučuji, aby se i nadále soustředily především na svůj segment trhu, produkt, tým, službu a problém, který jejich technologie řeší, potenciální investory, partnery a zákazníky.

K tomu aby bedlivě sledovaly měnící se legislativu, především vývoj imigrační politiky, tedy vízových povinností, možné změny v daňovém, sociálním a zdravotním systému, vývoj kurzu dolaru a další ekonomické fundamenty.

Dobývat Ameriku nikdy nebylo jednoduché. Možná budou některé procesy náročnější, některé zase jednodušší. Republikánské reformy a případně zklidnění trhů může mít pozitivní vliv na obchod i investice. Pokud máte odhodlání a ambice expandovat, příliš vás nelákají východní trhy a vycházejí vám karty a čísla, tak může být škoda právě teď nevyužít příležitost vstupu na velký, měnící se a rostoucí trh.

Startupy se často zajímají o dobývání zahraničních trhů, přesto jich mnoho zůstává v České republice. Můžeš tento koncept vysvětlit?

Česká republika aktuálně zažívá období ekonomického růstu a mnohým inovativním technologickým firmám a startupům se v Čechách dobře daří, inspirují se v zahraničí a pak vyrábějí úspěšné lokalizované adaptace různých produktů pro český trh. Což mnohým přináší uspokojení jak po stránce profesionální, tak finanční.

Na českém trhu je tak dnes spousta nových, inovativních a dostupných služeb a produktů, domácí podnikatelské prostředí vzkvétá, roste kvalita služeb i konkurence a přibližujeme se vyspělým trhům.

Usertech a naši parťáci z Creative Docku tvoří součást tohoto trendu (viz Zonky), nicméně máme ambice konkurovat i těm nejlepším, dobývat globální trhy, přinášet zkušenosti a know-how do ČR, zvyšovat kvalitu a produktivitu našich služeb a tvořit i vlastní inovativní produkty pro globální trhy (viz Traffika).

Rád bych viděl víc českých firem v New Yorku, za hranicí komfortní zóny domácího trhu, kde jsou možná jiné podmínky, tvrdší konkurence, ale také větší konečná odměna v případě úspěchu. Myslím, že by to prospělo všem.

Pohybuje se okolo tebe řada úspěšných projektů. I Usertech je “továrna” na úspěšná řešení. Nenapadlo tě někdy založit vlastní projekt?

Ano, ale může to být ještě dlouhá cesta. Mám možnost se pohybovat ve velmi zajímavé společnosti, znám mnoho úspěšných příběhů, mám představu, kolik úsilí, talentu, schopností a dovedností to vyžaduje. Respektuji a obdivuji mnoho z nich a jsou mi inspirací.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Pozvánka: Social Innovation Camp 2012

Social Innovation Camp 2012 pořádá Respekt institut od 16. do 18. března v Brně. Můžete se přihlásit buď se svým nápadem nebo s chutí podílet se na rozvoji některého z vybraných projektů. Věnujte jeden víkend využití nových technologií pro řešení společenských problémů či vývoji nástrojů pro pomoc specifickým skupinám a lokálním komunitám.