Cleverlance pomáhá svými bohatými zkušenostmi startupům růst

Cleverlance pomáhá start-upům růst

Nejen Google o sobě po 19 letech fungování může tvrdit, že je to ryze startupová společnost. I v České republice máme firmy s minulostí a se spoustou úspěchů v zádech. Tyto firmy si stále uchovaly startupového ducha a pomáhají růst dalším mladým startupům. Vyzpovídali jsme Jiřího Bíbu, předsedu představenstva Cleverlance Group, a.s.

Duch startupů v sídle Cleverlance pocítíte již u vchodu do dveří. Firma plná IT specialistů, sídlící naproti Národní galerii Veletržního paláce, má inovace a změny ve své DNA. Zatímco se v protější budově vyjímají monstrózní díla čínského umělce Aj Wej-weje plné nafukovacích uprchlíků, tak v budově Cleverlance makají IT specialisti s urputností blízké Číňanům. Jsou pyšní na svá digitální řešení a jsou rádi, že nemusejí nikam prchat.

„Firma začínala před 17 lety pronájmem jednoho JAVA vývojáře a rozrostla se k velkým zakázkám pro společnosti, jako jsou Škoda Auto, O2 či Komerční banka. Specializujeme se hlavně na vývoj softwaru na zakázku,“ vysvětluje Jiří Bíba. Jejich zákazníci z oboru financí, telekomunikací a energetických společností potřebují svoji nabídku neustále odlišovat novými produkty a poskytovat jiné služby, než jejich konkurence.

„Neustále zkoušíme nové produkty a novou nabídku. Bez rychlosti a pružnosti to dnes v IT oboru snad ani nejde,“ tvrdí Bíba.

Cleverlance v rámci své firemní skupiny podporuje nové startupy. „Máme vlastní partnerský program, kde mohou jak interní zaměstnanci, tak externí zájemci prezentovat svůj dobrý nápad. Nabízíme spolupráci formou Spin-offu (Spin outu),“ popisuje Bíba. Jinými slovy se část firmy „odloupne“ do zvláštní divize a stává se nezávislým podnikem. Divize si bere z mateřské organizace duševní vlastnictví, technologii nebo existující výrobek a transformuje vše do nových výrobků a služeb.

ThreatMark -TechCrunch

Nově se Cleverlance učí být také „andělským investorem“. „Vyzkoušeli jsme si to na mezinárodním startupu ThreatMark. Dali jsme jim peníze. Ve firmě máme minoritu a zakladatelé mají majoritu. Firmě se daří. Poskytli jsme jim distribuční kanál a počáteční investice a přivedli je k zákazníkům,“ říká Bíba.

Jedná se o zabezpečení internetového bankovnictví proti kyberútokům a detekci fraudu. Je to založeno na různých metodách tzv. behaviorální biometriky – systém prostě pozná, jestli jde o očekávaného uživatele, nebo o útočníka se špatnými úmysly. Aplikace umí rozeznávat uživatele podle toho, jaké zařízení používá, jak píše na klávesnici, jak hýbá myší, nebo jak pracuje s aplikací.

ThreatMark zkombinovali několik metod, jak rozeznat legálního uživatele od ilegálního. Zaměřují se primárně na bankovnictví, kde je přirozeně nejvíce kybernetických útoků, ale systém nalezne uplatnění při detekci podvodů napříč odvětvími.

„V partnerství se startupy se snažíme přinést přidanou hodnotu a zkušenosti. Často to bývá znalost trhu, zákazník, finance a zkušenosti s řízením projektů. Na oplátku od partnerů očekáváme nějaký dobrý nápad, inovaci, entuziazmus, snahu něco velkého vybudovat. Když se vše vhodně skloubí, tak z toho může vzniknout nová zajímavá firma,“ popisuje fungování Bíba.

Podařilo se vám za dobu existence Cleverlance udělat nějaký startup, který se postavil na svoje vlastní nohy?

Ano. Jsme pyšní na firmu CTS Trade IT, což sice není úplný startup, je to spíše spin-off, kdy z jednoho projektu u zákazníka vznikl zajímavý produkt, který se opakovaně nasazoval. Kolem tohoto projektu nicméně vznikla zkušená parta lidí včetně dvou partnerů. Pět let jsme tomuto projektu pomáhali na svět.

CTS Trade IT - Cleverlance

Dnes CTS Trade IT existuje samostatně. Je to stabilní společnost s několika stálými zákazníky. S Cleverlance spolupracují jen jako s finančním partnerem, který má menšinový podíl. Zhruba před rokem Cleverlance prodala formou „management buy out“ většinový podíl partnerům, kteří firmu dále vedou. CTS Trade IT je software pro členy burzy na podporu obchodování na burze cenných papírů. Jednou z dalších oblastí, kterou CTS zajišťuje, je distribuce podílových fondů, včetně správy podílníků.

Na příběhu CTS Trade IT jsme si dokázali, jak by taková spolupráce s Cleverlance měla úspěšně končit. Něco nastartujeme a v momentě, kdy projekt může žít vlastním životem, tak jej postupně opouštíme a bereme si zaslouženou odměnu.

Kam se chystáte dále růst?

Vzhledem k naší specializaci nám začíná být československý trh těsný. Se 17 lety zkušeností se otázka růstu přirozeně nabízí. Řešíme nyní, na jaký trh vstoupit a s jakými produkty. Prozatím jsme se to rozhodli vyzkoušet na trhu německém. Nedávno jsme otevřeli pobočku v Brémách. Už jen díky tomu, že v Německu máme několik velkých zákazníků. Do konce roku chceme také otevřít pobočku ve Vídni.

S jakým želízkem v ohni, vyrazíte na zahraniční trhy?

Budeme se soustředit na vybrané aplikace. Máme jednu hezkou, která umožňuje firmám optimalizovat pohyb jejich zaměstnanců v terénu. Silní v kramflecích se také cítíme ve vývoji mobilních aplikací. Máme na to 50 vývojářů a poměrem cena výkon se dokážeme dostat níže než konkurence.

V Cleverlance jsou napojeni na inkubátor VŠE v Praze a na StartupYard. Těmito malými krůčky se dozvídají, co se děje ve startupovém světě a konfrontují tyto informace s tím, co si myslí, že by se okolnímu světu hodilo. Jeden z posledních plodných výsledků této spolupráce je podpora startupu Hugport.

Jiří Bíba se aktivně zapojuje do startupových iniciativ, inkubátorů a akcelerátorů. Vyzkoušel si roli mentora různým startupům. Je velice rád, že se pod jeho velením mohou aktivity firemní skupiny Cleverlance s různými startupy úzce propojovat. Podobný postup doporučuje i ostatním firmám. Inovace jsou podle jeho slov „důležité pro každou firmu a není možné je dělat pouze zevnitř firmy“. „V okolním světě se toho děje strašně moc a strašně rychle. Jediná cesta jak z toho ven, je udržet krok a na změny se napojit,“ říká.

Total
0
Shares
Další články