Zažili jsme Techcrunch Disrupt v San Francisku aneb když jdou startupy s kůží na trh

Jak se během krátké chvíle ukázat nejdůležitějším lidem ve vašem odvětví, včetně zkušených investorů? Český startup Zeerat, stojící za stejnojmenným analytickým nástrojem, navštívil mezinárodní veletrh TechCrunch Disrupt, který je snem každé začínající firmy ze světa technologií. Pojďte s námi prožít několik dní v San Francisku a zjistěte, jaké strasti a slasti mohou na takové cestě startup potkat. Vyrážíme!

Nemáme rollup aneb když se věci nedaří hned v den odjezdu – sobota

Dnes v poledne letíme. A dnes ráno má přijít prezentační rollup. Měl přijít ve čtvrtek, pak s omluvou v pátek a poté s velikou omluvou a zapřísáhnutím odložili jeho odeslání na sobotu ráno, kdy má dorazit. A tak přijíždím na Hlavní nádraží, do třetice všeho dobrého, no a ČD Kurýr mi sdělují, že se moc omlouvají, ale ráno balíček nenaložili, byli plní, a tak „začínáme“ naši cestu do USA úspěšnou pravou nohou.

Na Ruzyni probíhají psychologické pohovory pro případ, že by si někdo chtěl připomenout 15leté výročí únosů letadla o den dříve. Testem jsme prošli a po přestupu v NY konečně ve 23:15 místního času dosedáme na zem v San Francisku. Za hodinu už klepeme na dveře našim hostitelům v Mountain View, borcům z českého startupu Avocode, kteří se svým nástrojem pro programátory a designéry slaví nemalé úspěchy.

A je to tu. Postel a možnost spánku v přirozené, rozumějte nesedavé, poloze.

Americký život a výlet do Googleplexu – neděle

Bio hodiny máme asi pořád trochu porouchané, budíme se v 6AM a tím naše regenerace končí. Ráno s parťákem Kubou procházíme městečkem s cílem dorazit do sídla Google, legendárního Googleplexu. Chceme se podívat, kde drží všechny ty chytré hlavy, odpovídající v nonstop režimu na naše každodenní problémy od hláskování anglických slov po vážnější dotazy typu „Proč někdo není lechtivý?“. Zakotvíme na pravé americké snídani a dopřáváme si vajíčka, párky, slaninu a lívance se slaným máslem. Abychom ale stihli další část programu, musíme plán návštěvy Googleplexu nakonec zrušit a zamířit zpět domů.

jakub-zeerat

Ve 12 hodin se scházíme se zbytkem české výpravy pod Golden Gate bridge na Crissy Fields a Roman Horáček z Czech Investu už jednou rukou griluje klobásy, druhou otevírá piva a třetí se s každým nově příchozím vítá. Spokojeně pojídáme klobásy, rudneme a pliveme oheň a Roman si prohlíží obal od klobás a tiše se směje: „No jo, jalapeňo, tak to jsem si nevšiml hoši…“. Většina účastníků si asi malovala slunnou kýčovitou filmovou Kalifornii jinak než teplotu 15 stupňů a silné poryvy aljašského větru, a tak se s pár lidmi přemístíme do centra města a zasedneme v příjemné kavárně.

Na 16 hodinu jsme pozvaní do residence honorárního konzula pana Pivnicky a to už je jiná pohádka. Za hodinu cesty autem jižněji od SF dostáváme odměnu v podobě oteplení na 25 °C, panoramat vilové oblasti ve Woodcity a vřelé přivítání pana konzula v jeho paláci, který střeží pár kousků ze stáje elektrických vozů Tesla Motors. „It’s sad these guys are missing 4.5 billion customers in the world, because they don’t have a woman as a partner on their team,“ postupně komentuje každou českou nerdy tech firmu.

zeerat-techcrunch-disrupt

Potkáváme zde maďarské, polské, rakouské a americké firmy – první networking akce za námi, check. Večer se vydáváme na pěší túru na kampus Stanfordu. Únavou, vínem nebo magnetickými vlnami geniálních mozků zdejších studentů nás začíná bolet hlava a vidíme se v posteli, zítra začíná TC Disrupt. Kluci z Avocode nás přemluví na rychlý poker, sami se umístí na krásném posledním a předposledním místě. Za pohupování na vlnách našich nafukovacích postelí upadáme do hlubokého spánku.

TechCrunch Disrupt je tady! – pondělí

Ráno v 6 nás budí neznámý Korejec. Omlouvá se, že nás dnes nevezme na akci autem, sám vystavuje s Travelflan.com a musí vyrážet dříve. Stejně jsme plánovali použít Uber. Skvělý plán je narušen cenovým odhadem jízdného v ranní špičce – $120 (kolem 3 000 Kč), a tak spěcháme na vlak. TC Disrupt se koná na místě zvaném Pier 48, překládací hale, která dodává celé akci opravdu startup/bootstrap/lowcost nádech. U vchodu nás uplácí stránek firmy Braintree (PayPal) koblihami a kafem pro bono, resp. lidé platí několika způsoby jako např.: povědět vtip, zazpívat písničku z 80. let, selfie s prodavačkou, udělat rybí obličej atd., zvolím tvrďácký „fist bump“ s prodavačkou a užívám nadýchaného amerického donutu.

Zde ovšem gastronomické zážitky končí.  Žádná prvotřídní hotelová snídaně v takovém provedení, jak si ji pamatuji z newyorského Disruptu, se zde nekoná. Dostáváme slívu a slaný rohlíček o velikosti svatebního cukroví. Atmosféru ještě okoření celkový počet toalet na akci, a to rovných 5, což znamená zhruba 20m frontu na záchody. Frontu na pánské záchody. To vede k velmi pobaveným komentářům a fotografickému zvěčnění tohoto úkazu pod taktovkou genderové minority této akce.

techcrunch-disrupt-zeerat

V kurzu je virtuální realita a umělá inteligence

Přístavní hala je rozdělena na dvě sekce, první je věnována stánkům začínajících firem a druhá část představuje jeviště, kde moderátoři zpovídají úspěšné podnikatele a investory. Sál je plný lidí zabořených do obrazovek, z nichž drtivá většina postupně tweetuje jednotlivé věty a proroctví speakerů, aby nikomu venku nic neuniklo.

Obcházíme několik SaaS/Entreprise firem, se kterými si máme co říci. Obecně jsou zde firmy především z oblastí hardware, virtuální/rozšířené reality či umělé inteligence – chatovací boti jsou v kurzu. A zvlášť nás zaujal T-pay, čínský tablet pro psy s mottem: „Let your dogs‘ dreams come true.“, kdy pes tlapkami ovládá tablet, který mu vypráví určitý příběh.

Kolem 6. odpoledne akce končí a na afterparty už nemáme síly. V rychlosti projdeme pár přilehlých bloků města a odjíždíme večerním vlakem zpět domů, kde čekáme další hodinu, protože kluci z Avocode jsou neúnavní dříči a noční radovánky tráví v kancelářích 500 Startups. Doma diskutujeme o jejich zkušenostech z tříměsíčního pobytu v akcelerátoru a obecně o radostech a trápeních mladých ambiciózních podnikatelů.

Každý den jiné stánky a spousta zajímavých setkání – úterý

Dnes odjíždíme do San Franciska s korejským spolubydlícím Kennenem, autem. Podobný směr a čas bohužel zvolilo více lidí na dálnici, a tak dnešní cesta vyjde časově téměř nastejno, jako včerejší styl „míle chůze-vlak-půl míle chůze“. Opět volíme donuty a kávu z Braintree a vcházíme do námořní haly. Témata stánků se na konferenci každý den průběžně mění, a tak dnes vidíme pro nás příznivější oblasti firem, jako E-commerce, Media, Entertainment, Marketing & Communications… Zkoumáme terén, rozdáváme vizitky.

Hlavní téma dne představuje investorská ikona Marc Andreessen (Andreessen & Horrowitz) s rozhovorem na téma Tweets, Money and Power. Z řečníků vystupují ještě zástupci Salesforce, Zenefits nebo Google. Pomalu si začínáme zvykat na časový posun, a tak se po akci chystáme na večerní afterparty. Lidé zjišťují, že drinky jsou na účet podniku, totiž TechCrunch, a tak se konzumace alkoholu zvyšuje, zábrany snižují a čas letí. Na minutu přesně stíháme půlnoční vlak do Mountain View. Ke spánku uleháme okolo 2 hodiny ranní a před námi jsou příjemné 4 hodiny spánku.

techcrunch-disrupt-zeerat-2

Den „D“ je tady, konečně vystavujeme – středa

V 8 ráno jsme již u našeho stánku. Dnes je „den D“ a celá česká flotila firem se bude na konferenci prezentovat v českém pavilonu. Vystavování je fajn, zhruba každou novou minutu uvítánm nového návštěvníka u našeho stánku a pronesením věty „Jsme jako videokamera pro webové stránky.“ Následuje opakované vysvětlování, že nenatáčíme lidi webkamerou, že je to legální, že to není Google Analytics a jak jsme vlastně přišli na jméno Zeerat. Naše publikum u stánku tvoří tři rovnoměrné skupiny – potenciální zákazníci se zkušeností s webovou analytikou, investoři a lidé, kteří si rádi povídají, a analytika jim je úplně ukradená.

Po akci máme zhruba stovku relevantních vizitek a fajn pocit za celé odvětví datové analytiky, protože jsme pár lidem rozšířili obzory. Balíme své kamenné nohy a vyrážíme na poslední akci naší výpravy – prezentaci 13 firem Visegradské čtyřky ve 34. patře mrakodrapu v centru města. Výhled stál za to, akce měla mouchy. Bohužel se čas zahájení prezentací přesně trefil do asi půlhodinové zkoušky sirén v celé budově, a tak jsme se s první půlkou firem museli lépe seznámit až na večerní afterparty u kousku pizzy a jakýchsi tradičních bulharských dobrot.

repetny-zeerat
Michael Repetný a Jakub Mynařík ze Zeeratu

Total
0
Shares
Další články