StartupYard při devátém Demo Day rekapituloval a ukázal nové startupy

StartupYard Demo Day Batch 9

Na StartupYard Demo Day Batch 9 se 13. června v zaplněném kině Bio Oko představila šestice startupů, která získala investici v rámci devátého akceleračního kola. Večerem provedl šéf StartupYardu Cédric Maloux. V úvodní řeči bilancoval nad posledním obdobím, kdy s vybranými startupy procestovali desítky konferencí, na nichž prezentovali své projekty, sbírali zkušenosti.

Cédric ve svém proslovu odkryl karty a vysvětlil, podle jakého návodu do programu startupy vybírají. Nejdříve prý používají své srdce. Podle Cédrica je to hlavně o lidech, o jejich nadšení, zkušenostech a potenciálu. No a po srdci používají při výběru i nos. Nosem dokáží „vyčmuchat úspěšný projekt“ v samém začátku. Od začátku, když ještě nemá ani produkt, ani web.

Celý tým StartupYardu tvoří sedm lidí. Hlavními akcionáři jsou Rockaway Capital a Credo Ventures. K nim je nutno přidat 210 investorů z Fundliftu, kteří přinesli celkem 200 milionů korun. Úspěšný tým by se také neobešel bez 110 mentorů. Jedním z nich je David Miklas, úspěšný podnikatel a zakladatel projektu inAero, s nímž připravujeme rozhovor.

StartupYard Demo Day Batch 9_2

Dosavadní úspěšnost StartUpYardu v číslech:

 • akcelerovali 65 startupů,
 • v 17 zemích,
 • 72 % z nich je stále aktivních,
 • 6 z nich exitovalo.

Nejstarším startupem ze StartupYardu je Gjirafa.com. Kosovská varianta vyhledávače Seznam, e-storu Amazon a tržiště Alibaba. Nyní v něm pracuje 75 lidí a rychle roste. Vlastní 90 % online marketingového prostoru, pokud se nepočítá reklama na Facebooku.

Dalším úspěšným startupem je český tým TrendLucid, který pomáhá predikovat e-shopům nejvhodnější zboží k prodeji. Srovnávají také cenové kategorie konkurence.

TeskaLabs je bezpečnostní firma, která pomáhá bankám a velkým společnostem se kyberbezpečností.

Neuron Soundware monitoruje a zaznamenává zvuky a další parametry velkých továrních strojů. Detekuje, jestli má stroj problém, a zavčas umí vychytat chybu stroje. V Evropě jsou s takovou technologií jediní.

Optio.AI je chatbot, který je prostředníkem mezi uživatelem a jeho bankou. Jde o projekt z Gruzie. Brzy nicméně bude fungovat i s českými bankami.

WayMark.tech vyvinuli umělou inteligenci, díky které pomáhají firmám být v souladu se zákonem, vyhláškami, paragrafy a dalšími svazujícími pravidly okolního světa. Pomáhají firmám, aby neporušovaly zákon.

Steel Mountain je britský startup, který se zabývá online bezpečností pro běžné domácnosti. K domácímu počítači si připojíte jejich zařízení a budete jednou pro vždy ochráněni od okolních hackerských útoků.

Retino je SaaS platforma pro e-shopy. Pomáhá jim s řízením vrácení zboží. Nyní má několik zákazníků a na konci tohoto roku se budou snažit dostat na break point. V tuto chvíli spravujíjeden  milion produktů.

Vyvrcholením akceleračního večera byly samozřejmě prezentace šesti startupů z devátého akceleračního kola. Prezentovaly své nápady třem stovkám zástupců odborné veřejnosti. Vybrali jsme podle nás tři nejlepší. Seznam všech akcelerovaných startupů najdete zde.

Startupy akcelerované ve StartupYard Batch 9:

Turtle Rover (Polsko) – robotika, open-source, umělá inteligence

Robotí želvy z Polska měly z celého večera nejzajímavější prezentaci. Ukazovaly projekt, o kterém ještě jistě uslyšíme. Polská želva je open-source robotické platformy, která poskytuje tvůrcům, akademickým badatelům i malým a středním podnikům veškeré nástroje, které potřebují k nasazení robotů v terénu. S jejich platformou se bavíme o zprovoznění robota v několika týdnech.

Co všechno je potřeba udělat k rozběhnutí osobního robota?

 • musíte si zvolit vhodná kola,
 • najít vhodné pneumatiky,
 • navrhnout rozvedení elektroniky,
 • mít projekt,
 • navrhnout prototyp robota,
 • navrhnout konstrukci podvozku,
 • prototypovat elektroniku,
 • vyřešit problémy s ovládáním a připojením,
 • vypočítat objem motoru,
 • najít vhodnou ovládací desku.

Turtle Rover nabízí robustní platformu, která slouží jako základ dalších inovací. Komunita, která podporuje a testuje nové nápady pro software a hardware, se rychle šíří. S robotem to není jako s nákupem nábytku v IKEA.

Start-up Turtle StartupYard Demo Day Batch 9_3

Turtle Roveru se po celém světě zatím prodalo několik desítek kusů. Má univerzální využití. Zatím se používá jako vyhledávač min, naváděč po chodníku, monitorovací systém pobřeží, čistič písku, IoT platforma, sběrač psích hovínek, sběrač tenisových míčků, hubitel hmyzu nebo jako strašidlo.

Deaf Travel (Česká republika) – cestování, přístupnost, kultura

466 milionů lidí po celém světě má problémy se sluchem. 70 milionů lidí jsou neslyšící. Deaf Travel je aplikace určená neslyšícím, kteří dnes nemohou pohodlně cestovat a plně využívat turistické lokality a aktivity. Je to kvůli jazykovým bariérám a potížím s četbou v různých jazycích.

V aplikaci Deaf Travel jsou videoprůvodci, recenze a informace ve všech důležitých znakových jazycích, jež jsou pro neslyšící skutečným mateřským jazykem. Neslyšící díky tomu mohou využívat stejné výhody jako všichni ostatní cestovatelé. Nepotřebují drahé tlumočníky, nebo obtížně čitelné cestovní průvodce.

Více o Deaf Travel čtěte v našem rozhovoru.

AdiQuit (Česká republika) – e-zdraví

AqiQuit pomáhají lidem přestat kouřit. Pouze 5 % lidí dokáže skončit s kouřením bez chemikálií, doktorské či psychologické pomoci. Podle tabaco experta a zakladatele AdiQuit Adam Kulhánka není těžké s kouřením skončit, ale je těžké už nikdy znovu nezačít. Nově je na jejich webu demo, které si může vyzkoušet každý kuřák.

Total
6
Shares
Další články