Startupy vs. korporace – jak krizí proplouvají sportovní čluny a jak stabilní parníky?

V živém přenosu moderovaném Janem Kyselou z BOLT Start Up Development své zkušenosti z probíhající krize sdíleli představitelé velkých firem, konkrétně z Komerční banky a Plzeňského Prazdroje, se zakladateli startupů Qerko a Pygmalios. Krize nejtvrději zasáhla gastro průmysl a cestovní ruch, což spoustu podniků přivedlo do stavu blízkého klinické smrti. Jak na tento šok reagují mladé dynamické startupy a jak korporace? Možná budete překvapeni, nakolik si jsou jejich přístupy podobné.

Jak to tedy vidí ‚paliči peněz slušných lidí a pseudo vizionáři‘ startupy a jak ‚nabubřelí ouřadové a mistři společné odpovědnosti‘ korporace? Začínají si k sobě opravdu snáze hledat cestu, jak naznačil v úvodu Jan Kysela, investor z BOLT Start Up Development dceřiné společnosti O2 Czech republic? Našli v krizi spíše ohrožení nebo příležitost? Podívejme se na aktuální problémy a způsoby jejich řešení očima jednotlivých hostů.

Patrik Nový (KB Smartsolutions)

Banka si v krizi musí dát pozor především na řízení rizika, ale Patrik Nový z KB Smartsolutions vidí nejnaléhavější potřebu ve zrychlování digitalizace a inovacích. Dobré nápady je připraven podpořit kdykoliv, krize nekrize.

„Komerční banka si uvědomuje, že klasická bankovní služba bude časem ustupovat různým technologickým řešením, a proto vznikl korporátní startupový fond a částečně i inkubátor KB Smartsolutions. Skrze tuto instituci chceme pomáhat na svět nadějným nápadům, ideálně ve fázi scale-upu, kdy produkt už našel své zákazníky a projekt plánuje ve výhledné době začít růst,” vysvětlil svou misi Patrik Nový a vyzval k tomu, aby se mu podnikatelé neváhali ozvat. A nemusí jít jen o bankovní službu ale i o procesní zlepšení, důležité je, že spolupráce banky se startupem bude oboustranně prospěšná.

Tomáš Mráz (Plzeňský Prazdroj)

Tomáš Mráz jako obchodní ředitel Plzeňského Prazdroje patří k největším hráčům v horeka odvětví, v současné době především asistuje hospodám ležícím na zádech a čekajícím na resuscitaci. Prazdroj je velký parník, který jen tak něco nerozhází. „Současná situace nás rozhodila ale dokonale a přinutila nás stát se rychlým sportovním člunem, protože je jasné, že se veškeré trendy nesmírně zrychlí. Plány na rok 2025 jsme museli realizovat de facto ihned,” vysvětlil současnou situaci Tomáš Mráz a dodal, že teď je nejlepší doba zariskovat a pustit se do odvážných nápadů.

Prazdroj inovuje ve dvou úrovních – může jít o produkt v podobě nového piva v regále či na výčepu, nebo o službu prodejci, která mu pomůže nabídnout zákazníkům přidanou hodnotu. Tomáš je připravený hledat řešení a typy služeb, které budou nezkopírovatelné. Kromě sladěného směru strategie, je hlavní nástrojem pro ověření kompatibility vytvoření business case, kde si Prazdroj  s trochou nadsázky spočítá i „výhodnost nákupu jiného toaletního papíru.” Pokud je někdo připravený dlouze diskutovat o způsobech, jak si mohou s Prazdrojem vzájemně pomoci, Tomáš čeká na zprávu.

Lukáš Kovač (Qerko)

Pro Qerko bylo první zavření restaurací jako odstřihnutí elektřiny. V první fázi přišla panika, po uvolnění opatření následovalo zlepšení, takže do druhé vlny šli s jasnou vizí. Pracují s restauracemi, učí je digitalizovat a trpělivě čekají na moment, kdy se trh vrátí do normálu. „První týden po jarním zavření se mnou nebyla vůbec řeč. My nejsme parník, jsme křehký startup a podobné výkyvy nás dost bolí. Především proto, že stavíme něco nového, co ještě vlastně neexistuje. Teď už jsem ale klidnější, máme zkušenost,” vzpomínal na jarní šok Lukáš Kovač.

Qerko prošlo kolečkem jednání s Plzeňským Prazdrojem a Lukáš potvrdil slova Tomáše Mrázka. Našli společnou řeč v tom, že gastro průmysl je v současné době čistě offline prostředím. Budoucnost vidí v tom, že pokud pomohou restauracím k lepším výsledkům, bude se dařit i Prazdroji. „Prazdroj s námi vždy jednal férově, byl to tak akorát punk a hledali jsme čistě prostor, kde naše řešení bude fungovat. Já obdivuji především odvahu otočit kormidlem i přes značné riziko,” hodnotí společné partnerství startupu s velkou firmou Lukáš Kovač. Musel se taky naučit déle čekat, protože v různých firmách plyne čas rozdílně – co pro startup může být dlouhá doba, je z pohledu korporace jen mrknutí oka.

Milan Novota (Pygmalios)

Pygmalios těží z toho, že přišla přísná pravidla pro retail a udržování odstupu. Pygmalios jako platforma pro vztah zákazníků a obchodů vnímá vzniklou situaci jako velkou příležitost, ale v úvodní fázi museli dát stopku některým projektům v pipeline. „Pocítili jsme značné ohrožení, a i po pěti letech fungování jsme se dokázali přepnout do startupového módu. Začali jsme přemýšlet a pivotovat, abychom našli témata, kterými zaujmout,” okomentoval Milan Novota situaci v Pygmaliosu, který v současné době nabízí různé užitečné nástroje pro retail obchodníky.

Milanův startup spolupracuje s korporacemi na více frontách, kromě obchodních řetězců na straně zákazníků je financován korporátním VC fondem. Ačkoliv sám zkušenost z korporátu nemá, vždy se snaží spolupracovat s lidmi, na kterých každá firma stojí. Potvrzuje i to, že startup se z podstaty věci musí neustále učit.

Pitch deck 4 nadějných projektů

Na závěr živého přenosu dostaly prostor pro prezentaci 4 inovativní startupy. Čemu se tyto projekty věnují?

  • CleverFarm, firma digitalizující fungování zemědělských podniků a farem skrze chytré senzory a analýzu nasbíraných dat.
  • Reair měří kvalitu vzduchu ve vnitřních prostorách, aby mohli klientům doporučit správné postupy pro zachování ideálního prostředí pro produktivní práci a zdravý život.
  • Vezmibelo.cz inovuje způsob dopravy po městě, kdy pomocí algoritmu optimalizuje trasu kurýrů a minimalizuje náklady na provoz.
  • Auto na klik je nenápadná služba, která agreguje aktuální nabídku nových vozů všech dealerů v ČR a přesouvá tak nákup skladových vozů do online prostředí – od prvního kontaktu přes videoprohlídku až po dopravu vozu doslova ke dveřím.

Celý záznam videokonference můžete zhlédnout tady: Startup Disrupt: Startupy a korporace – čas na změnu?

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Jak vydělávat online bez obav z právníků. Záznam z Digitálně (s)právně

Neregulovaný obsah je všude na internetu. To ale neznamená, že zrovna vy nebudete mít problém se zákonem, a to i když si myslíte, že jste v právu. Jaká je podle vás pravděpodobnost toho, že narazíte na soudce, který se vyzná v online reklamě nebo ví, co je to social graph? Jak se připravit a pokud možno se k soudu vůbec nedostat, i o tom byla konference Digitálně (s)právně.