Startupy to nemají v Česku jednoduché, nápadů na Startup Weekendu ale bylo mnoho

startupy-to-nemaji-v-cesku-jednoduche

Česká byrokracie značně tlumí růst mladých českých firem. Tuzemské startupové podhoubí má náročnější podmínky na rozjezd, než je tomu v zahraničí. Data Světové banky ukazují, že ze 190 ekonomik planety je Česká republika až na 81. místě. Tedy daleko za Slovenskem, Slovinskem či Maďarskem. Na začátku října na to upozornila česká odnož globální neziskové organizace Startup Weekend.

„Podhoubí pro české startupové prostředí není vůbec přívětivé. Velkou brzdou je především byrokracie, tedy počínaje založením firmy až po raisování peněz je toto všechno zbytečně náročný proces. Legislativa tomu nijak nepomáhá. Další problém je, že to prostředí je u nás v oblasti startupů dost roztříštěné, proto tu chybí nějaká střecha nad tím, čemuž se snažíme pomoct,” vysvětlil Martin Andrle, jeden z organizátorů Startup Weekendu v Praze, který se uskutečnil 6. až 8. října v kouzelných prostorách coworkingového centra OPERO.

startup-weekend

Nedávná studie Aspen Institutu potvrzuje, že situace v Česku není nijak růžová. Výzkum vyzdvihuje absenci odborníků či spíše nedostatek nezávislých institucí, které by mladým firmám pomohly ke svému rozvoji. Tedy právě takové organizace a aktivity, které zastřešuje například již zmíněný Startup Weekend.

Podobné akce pomáhají formovat startupové prostředí. Startup Weekend je nezisková organizace pořádající hackathony v různých městech po celém světě. V Praze se konal již druhý takovýto víkend. Tématem poslední akce bylo vzdělávání. Během 54 hodin měli účastníci možnost představit své plány či nápady na startup. Hlavním úkolem bylo pak přesvědčit ostatní, aby vytvořili tým a co nejlépe promysleli strategii daného projektu.

Primárně má však Startup Weekend edukační charakter a akce otevírá dveře i netechnickým lidem pochopit, co znamenají technologie a jak kolem toho lze postavit firmu.

roadmapa-startup-weekend workinghard-startup-weekend

Na Startup Weekendu se poskládalo 10 týmů, které si to poslední nedělní večer rozdali v pitchovacím rozstřelu před plným sálem v Operu. Zajímá vás, jaký projekt nejvíce zaujal a kdo vyhrál?

Paforu

Tým startupu Paforu prezentoval nápad, který vznikl teprve v pátek ráno před akcí. Má vyřešit problém, kdy studenti na střední škole neví, co budou v budoucnu dělat a pro jakou profesní kariéru se rozhodnou. Na pomoc má přijít Paforu s virtuální realitou, která studentům pomůže reálně proniknout do nových profesí a vyzkoušet si na vlastní kůži, co je bude bavit. Paforu by mělo sloužit také jako HR platforma pro firmy, pro nábor nových studentů.

Confused

Startup Confused bude pomáhat zmateným studentům, jak se zorientovat při výběru univerzity, aby nedocházelo k tomu, že student musí po roce skončit. Nástrojem k tomu budou dotazníky, které zjistí, na co jsou studenti vhodní a na co ne. Studentům bude umožněno si vyzkoušet a navštívit předem přednášky a firmy, do kterých by po škole s největší pravděpodobností nastoupil.

EDU stars

Startup EDU stars přišel s nápadem, jako docenit státem a systémem nedoceněné učitele. Rádi by propojili bývalé studenty a jejich učitele a umožnili učitelům poděkovat. Jak však tyto učitele najít? Má je najít platforma, která bude napojena na registr a bude spolupracovat s organizacemi typu Zlatý Ámos.

Comprende

Comprende přišli s unikátním nápadem, jak se zdokonalovat ve výuce cizích jazyků přes každodenní činnost. Plánují implementovat do webového vyhledávání přímý překlad. Uživatelé denně provádí několik desítek až stovek hledání. Klíčová slova, které v běžném životě často používají, tak uvidí v oblíbeném prostředí přeloženy a podvědomě si je rychleji zapamatují. Nástroj bude fungovat jako plug-in v prohlížeči.

I can do it

Startup I can do it byl jeden z těch stratupů, který se zamotal do exekuce a při vysvětlování svého záměru nebylo jasné, o co vlastně jde. Nepochopili jsme to, takže #sorryjako

kodovani-startup-weekend

EQ App

Startup EQ App zatočí jednou pro vždy s prokrastinací. Nenechá vás ani na minutu se flákat. Je postaven na emoční inteligenci daného jedince. Bude se jednat o aplikaci, která pomůže personalizovat obsah, který je pro uživatele důležitý a který ne. Během dne bude uživatele notifikovat v případě, že bude „sjíždět jiný content“ než ten, který je pro něj důležitý.

Let’s Freaking Study

Startup Let’s Freaking Study bude online platforma pro studenty. Studenti si budou moci díky ní najít někoho, nějakou spřízněnou duši, která se s nimi bude učit a pomáhat jim se studiem. Používáním této aplikace se sníží riziko odcházení ze škol. Prostě takový EDU Tinder.

Typo

Startup Typo naučí lidi psát v různých jazycích. Hlavně v těch abecedách, které jsou Evropanům neznámé. Mluvíme o čínštině či azbuce. Bude se jednat o mobilní aplikaci, kde si prstem nebo stylusem budete moci opisovat mnoho let známé „Ema má maso“. Tato aplikace zaujala porotce nejvíce a jeden z nich dokonce řekl, že to chce mít hned u sebe.

TalentCoin.co

Startup TalentCoin přemění systém vzdělávání na ekonomickou hodnotu. Čím více se budete učit, tím více výhod budete získávat. TalentCoin pomůže oběma stranám vzdělávacího procesu používat „vystudované peníze“ např. k nákupu lístků na koncerty, nebo pro další vzdělávání.

Narravi Academy

Tento startup je spíše vzdělávacím programem než platformou či aplikací. Zjistili, že 90 % studentů potřebuje pomoci se svými komunikačními schopnostmi. Narravi Academy jim pomůže se naučit mluvit na veřejnosti jako Steve Jobs. Zajímavá je struktura tohoto programu. Cílem bude předávat si tyto zkušenosti mezi sebou. Budou po skupinách dostávat feedback sami na sebe. V praxi to znamená, že naučený bude předávat zkušenosti dále a sám si tím své dovednosti bude ještě prohlubovat.

A vítězi se stali:

1. Typo
2. Comprende
3. TalentCoin

team-startup-weekend-vyherci

Na Startup Weekendu bylo skvělé pozorovat, jak jsou lidé schopni pracovat s nadšením a s nadšením posouvat nápady v krátkém čase dopředu. Kdejaký korporát by u toho závistí zaplakal.

Za Tyinternety palec nahoru. Byl to skvělý víkend, skvělý prostor, skvělá organizace a parta lidí.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

2014: Rok, kdy začnou české startupy dospívat

Tuzemské startupy, které mají nejvíc našlápnuto. Z ankety, ve které jsme oslovili významné postavy české startupové scény, investory a kolegy z oboru, vypadlo pár jmen, která se letos vyplatí sledovat. Z těch nejznámějších půjde samozřejmě o Apiary, Click2Stream a brněnské komety.