SaaSkaři #2: 4 praktické ukázky marketingu SaaS aplikací

Sejde se Němec, Slovák, Ostravák a Mário Roženský. Tak nezačíná vtip z marketingového prostředí, ale společná akce FreelaDativery s názvem SaaSkaři„Chyběla nám neformální akce s vysokou přidanou hodnotou, kde by se scházeli a obohacovali všichni, kdo pracují a vyvíjejí SaaS aplikace,“ vysvětluje Karel Dytrych z Freela, proč SaaSkaři vznikli.

Setkání to bylo už druhé, zorganizované po úspěšných přednáškách na téma onboardingu klientů. O jaké čtyři marketingové příběhy se podělily mozky stojící za projekty SupportBox, SmartLook, ROI HunterSingleCase? Pokračuj ve čtení…

SaaSkaři je pravidelné setkávání komunity lidí okolo SaaS organizované tandemem Karel Dytrych (Freelo) a Petr Ferschman (Dativery). Meetup je určen pro všechny, kdo mají ambice vybudovat SaaS platformu a chtějí sdílet zkušenosti, finty i fuckupy s ostatními.

ROI Hunter, Ivan Hruška

Ivan Hruška, Head of Marketing z ROI Hunter, ukázal, jak e-shopům pomáhají profitabilně růst na Facebooku a Instagramu. Začínali pár let zpátky v několika lidech a dneska mají 120 zaměstnanců, kanceláře v šesti státech (mimo jiné v Dubaji, Singapuru a Sao Paulu) a 1000+ uživatelů.

Není divu, že se Ivan vrací z práce pozdě večer, jak okomentovala jeho partnerka poté, co jsme ho zveřejnili jako spíkra:

Facebookový komentář Ivanovy partnerky.

Pozdě v noci mívá Ivan a jeho tým také nejlepší nápady. Jedné páteční noci roku 2016 přišlo pomyslné (možná i reálné) bouchnutí do stolu. Jejich marketing byl tehdy jeden velký inkubátor nápadů, které ale nebyl čas realizovat.

Pojďme napsat článek o facebookové reklamě v Uzbekistánu. Příští měsíc zorganizujeme konferenci pro sto lidí v Dubaji. Takových plánů se valilo několik týdně. Chtěli jsme dělat vše, to ale nešlo,“ přibližuje Ivan. Onen velký pátek všechno vzali, proškrtali a vytyčili si čtyři prioritní oblasti marketingu.

4 prioritní oblasti marketingu (ROI Hunter):

  • Korporátní identita – „Každý obchodník měl jinou prezentaci, font neexistovat…“
  • CRM/Automatizace – „Zavedení procesů bylo klíčové.“
  • Blog a obsahová strategie – „Plán článků nyní máme v Excelu pro celou firmu. Zkoušeli jsme jiné nástroje. Obyčejný Excel a bílá tabule s fixy nám fungují nejlíp.“
  • Výkonnostní marketing „Paradoxně nad tím, co děláme pro naše klienty, jsme začali strategicky uvažovat až v tuto chvíli.“

Výsledkem strategie bylo víc než šestinásobné navýšení čtenosti blogu, čtyřikrát více lajků na Facebooku a 600+ obchodních leadů„Z kanálu, který dělal firmě nula obratu, je teď důležitý pilíř. Marketing nyní dělá pětinu obratu,“ hodnotí Ivan.

Ivan Hruška z ROI Hunter

Co jsme si z přednášky odnesli (ROI Hunter)

  • Nastavte si očekávání a vyjasněte si, co znamená marketing ve vaší firmě – může znamenat všechno, nebo nic. Je pro vás nástrojem k budování značky? PR kanál? Obchodní nástroj pro generování leadů? Tohle musí být jasné celé firmě.
  • Ač děláme výkonnostní marketing, jsme přesvědčeni, že firma nemá trávit víc času analýzou, než samotným tvořením. Často se to stává, pozor na to.

SupportBox, Mário Roženský

Jako druhý vystoupil Mário Roženský – tvůrce nástroje pro zákaznickou péči. Jeho SupportBox pomáhá firmám (zejména e-shopům) zlepšovat péči o klienty. Díky SupportBoxu mají firmy více spokojených zákazníků, roste jejich loajalita a také se prohlubuje vztah ke značce.

Mário nás však vzal na delší cestu svým podnikáním plným úspěchů, failů a zajímavých zvratů. Tohle řekl Mário o svém prvním SaaS projektu AffilBox„První obchodní model jsem nastavil hodně špatně. Nabídl jsem produkt za dva tisíce na doživotí a už po čtyřech měsících se ukázalo, že za servis jednoho klienta platím víc, než klient za tu dobu zaplatil mně. V prvním roce zahučelo do AffilBoxu 90 tisíc a všeho všudy do byl propadák.“

Mário Roženský ze SupportBox

Také jeho druhý projekt – SupportBox – nebyl úspěch na první dobrou. Mravenčí práce, přednášení ve velkém a organizování konferencí Support Day se však ukázaly jako úspěšné marketingové aktivity.

„Jsme firma o pěti lidech, takže jsem skoro denně v kontaktu s klienty. Vím proto, co řeší, a dokážu školení (i spíkry na konferenci) přizpůsobit jejich potřebám. Ze Support Day máme díky tomu až 20% konverzi, ze školení 40%,“ dodává Mário.


Single Case, Pavel Krkoška

Pavel Krkoška je spoluautor SaaS aplikace pro právní kanceláře a právníky Single Case, který vzniká v Creative Docku. V přednášce nám odkryl jejich přístup k marketingu v jejich velice specifickém oboru. Jeho Single Case je na trhu už čtyři roky a Pavel přiznává, že první dva roky byly pro jeho tým kritické.

„Byl jsem v kontaktu s právníky a věděl jsem přesně, co řeší. Ještě pár let zpátky to byla fuška – právníci nechtěli o cloudu vůbec slyšet. Vnímali to jako nebezpečné. Problém nebyl v cloudu, ale v jejich konzervativním myšlení. Za poslední dva roky vnímám velký posun. Právníci už neřeší, zda cloud. Už ví, že ano. Řeší už konkrétní poskytovatele,“ popisuje ostravský rodák.

Pavel Krkoška ze Single Case

Dnes Single Case používá 160 českých a slovenských právních kanceláří, což je desetina trhu. Jelikož je český rybníček poněkud malý, vydal se Single Case také do dalších tří zemí Evropské unie a v roce 2018 otevře několik dalších.

„Lídrem jsme v Česku, Polsku, Německu a Rumunsku, což je vtipné, protože například v Německu ještě fakticky nefungujeme. Jelikož tam ale podobná služba zoufale chybí, už při testování trhu jsme jedničkou. Naopak Polsko bude oříšek – tam zaškolíte obchodníka a ten vám do půl roku vybere know-how a založí místní, konkurenční firmu,“ říká Pavel s nadsázkou.

Jak přistupují k marketingu pro právníky

Na onlinu právníkům nic neprodáš, říkali mu všichni. Přesto – a nebo možná právě proto – šel tým Single Case cestou osobitých článků na LinkedInu, infografik či dokonce fotokoutku na každoroční akci Advokátní komory.

„Obrovská čtenost, zájem a sdílení ukázaly, že tady pro právníky nikdo moderně nepíše. Začali jsme je vzdělávat a ukazovat, že dneska nemusí mít právníci na webu prezentaci jako z devadesátých let,“ popisuje Krkoška.

Výsledkem je, že 80 procent lidí se dostane do zkušební verze přes obsah. Některé si Single Case remarketuje pomocí Google Adsense a Facebooku. Posledním – a zřejmě nejdůležitějším – dílem skládačky je obchodník. Ten přijde do advokátní kanceláře vyladit poslední detaily a podepsat smlouvu. „Osobní kontakt v podobě obchodníka je v naší branži must-have, advokátní kanceláře by pouze přes internet zatím nenakoupily,“ dodává Krkoška.


SmartLook, Lukas Menhert

Berlínský rodák Lukas Menhert dostal publikum nejen nabitou prezentací, ale i perfektní češtinou. Původní SEO marketér, který se kvůli předchozí práci pro Kentico přestěhoval do Brna, je nyní CMO SmartLooku – aplikace, která skrze heatmapy a videonahrávky ukazuje chování uživatele na webu.

Obsahový marketing Lukas tvoří s německou precizností: 350 milionů návštěvníků měsíčně, 65 tisíc platících zákazníků po celém světě a 90 procent tržeb ze zahraničí hovoří za vše.

Klíče k úspěchu:

  • Analýza konkurence. K tomu používá nástroje jako SemrushSimilarWebBuiltwithAhrefs. Jen analýza konkurence, kterou Lukas prezentoval výstřižkem z excelové tabulky, přinesla 25% nárůst čtenosti a 5% nárůst registrací.
  • Koncentrace na země s vysokou konverzí.
  • Diverzifikace obsahu.

Lukas měl svou prezentaci hodně konkrétní. Nechyběly čísla a grafy, mrkni sem.

Stojící SaaSkaři. Lukas ukázal, že práci s publikem zvládá bravůrně

Buď příště u toho!

Přidejte se do skupiny SaaSkaři, abyste měli jistotu, že vám příští setkání neunikne! Podle všeho se bude konat po prázdninách…

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Jak se baví generace Z? Takhle: První Utubering přilákal tisíce lidí, vystát frontu na selfie bylo i na hodiny

Festival Utubering, na kterém vystupovaly celebrity českého a slovenského YouTubeu, má za sebou první ročník. Občasný déšť od návštěvy pražského letiště na Letňanech neodradil - dorazilo více než dvacet tisíc lidí. Na některé akce a workshopy se tvořily i víc než hodinové fronty. Jestli myslíte, že šlo o nějakou okrajovou akci, nenechte se mýlit. Generace Z YouTube chce. A nebojí se pro setkání se s jeho známými tvářemi udělat cokoliv.