Rockaway pořádá sérii hackathonů na Amazon Web Services. Jaký byl ten první?

Rockaway pokračuje ve svém tažení českou krajinou. Pro vývojáře představil sérii specializovaných hackathonů, které proběhnou ve všech hlavních městech Česka: v Praze, Brně i Ostravě. My se podíváme na první z nich, který se odehrál v říjnu v Praze. Pokud se chcete zapojit, nezoufejte: další dva ještě proběhnou.

Když chcete vytvářet globální aplikace a rychle je škálovat, máte v současné době pouze dvě možnosti: cloudovou službu Microsoft Azure, nebo právě Amazon Web Services, na níž postavila svoji sérii hackathonů skupina Rockaway.

To ale neznamená, že by záběr témat byl úzký. Posuďte sami: fintech (garant Jirka Riedl), veřejná doprava (Jiří Psota), e-commerce (Tomáš Střejček), případně vytváření tools do samotného AWS (Jakub Riedl). Další možnost poskytl vývojářský tým České spořitelny csas_devs, který připravil zadání na API České spořitelny.

… A jde se na věc

Pro týmy bylo k dispozici 30 hodin čistého času a kredity na AWS ve výši 200 000 Kč, které mohly během hackatonu vyčerpat. Po předchozím kick-off meetingu v kancelářích Rockaway, kterým provedl Štěpán Bechynský, a kde se představila témata, se mohlo jít na věc.

rockaway_aws_hackathon_prague_ (4)

Málo spánku a zásoba Red Bullů

Hackathon odstartoval v pátek večer v pražském Impact Hubu. „Velmi se mi ze začátku líbil tým Heat, který si vybral téma vytváření heatmap v dopravě, nadějně vypadali i Voilá, kteří se rozhodli udělat mobilní aplikaci pro skenování čárových kódů z potravin napojenou na náš potravinový e-shop Koloniál,“ míní Viktor Kustein, který má v Rockaway na starost HR 2.0.

„Po rozdělení do týmů jsme měli možnost si vyzkoušet, jaké to je vytvářet aplikace, které mohou škálovat téměř do nekonečna. Bylo zajímavé si vyzkoušet poměrně netradiční způsob tvorby aplikací za použití několika aplikací z AWS,“ říká ke zvolenému aranžmá akce jeden z účastníků, Martin Vokřínek z Digital Bandits.

„Po několika hodinách bylo jasno, že vydrží jen ti nejotrlejší a nejvíce vyspaní. Účastníci volili několik strategií, jak přežít noc. Někteří to dali na jeden zátah, což se možná projevilo druhý den na výkonech, někteří šli spát na směny, jiní si připravili data a demo a odešli spát domů,“ popisuje průběh akce Viktor Kustein.

rockaway_aws_hackathon_prague_ (1)

A vítězové jsou dva

Během soboty se ale ukázalo, že 30 hodin práce bez spánku nezachrání ani zásoba Red Bullů a když ve 22 hodin došlo k prezentacím, leckdo už mlel z posledního.

„Výsledné aplikace a pracovní nasazení týmů mě opravdu nadchly. Všichni se dostali minimálně k vytvoření MVP, některé týmy dokonce k představení kompletního produktu včetně grafiky. Jako vítěze jsme vybrali tým AWS Rulez s aplikací porovnávající rozličné finanční produkty podle různých kritérií. Výhra tomuto týmu patřila především díky opravdu těžkému zadání, se kterým se dokázali za pomoci AWS skvěle popasovat v celkem šibeničním limitu,“ říká Viktor Kustein z Rockaway.

rockaway_aws_hackathon_prague_ (5)

Na druhém prvním místě se umístil ze začátku podceňovaný tým Zoufalci, složený až těsně před akcí. Ten navrhl aplikaci vykreslující dopad vloženého odkazu na sociálních sítích. U tohoto projektu zabodovalo důmyslné technické řešení a snaha o maximální využití nástrojů AWS, ale i grafická stránka aplikace, kterou navrhl programátor Marek Dlugoš.

Lídr tohoto týmu, Petr FerschmannAbra FlexiBee, se podělil o zajímavý postřeh: „Přišla mi hrozně zajímavá ta změna myšlení, kdy místo počítání hodinu jedním počítačem rozdám úlohu deseti tisícům počítačů a výsledek mám za 10 vteřin. Na rozdíl od reality, v AWS funguje myšlenka, že 9 žen odnosí dítě za měsíc,“ vystihl podstatu víkendové akce.

rockaway_aws_hackathon_prague_ (10)

Druhou příčku potom obsadil s minimálním bodovým odstupem tým Voilá, který představil skenner na čárové kódy napojený na databázi Koloniálů.

Přidejte se také, bude Brno a Ostrava

To nejlepší na závěr: pokud je vám tenhle punk sympatický, neváhejte se přihlásit na některý z moravskoslezských Rockaway hackathonů. Ten v Brně proběhne 20. a 21. listopadu a celá šňůra skončí 11. a 12. prosince v Ostravě. Symbolický registrační poplatek činí 200 Kč. Více informací naleznete na hackathon.rockaway.cz.

Už 16. listopadu se budou moci zájemci z (nejen) brněnské vývojářské komunity seznámit s přesným zadáním, začít skládat pracovní týmy a poslechnout reálné case studies od lektorů i ogranizátorů v Impact Hub Brno na Kick-off meetingu, který startuje v 18 hodin.

Hackathony s Rockaway za zády

Proč taková akce? Finanční skupina Rockaway dokáže dát dohromady peníze, ale aby všechny projekty fungovaly, potřebuje také vývojáře.

„Špičkové vývojáře a využívání nejnovějších technologií bereme jako základ úspěchu. Startupy z našeho portfolia mají globální ambice a využití technologií jako je AWS je jedna z možností, jak produkt připravit na škálování na zahraniční trhy už od samotného začátku,“ vysvětluje Dušan Zábrodský z Rockaway.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

SXSW deň piaty, posledný: 100 ročný startup, sila vtipov a tour de bars

Velkolepý multimediální festival South By SouthWest to má pro letošek za sebou. Stejně jako v minulých letech přilákal i řadu lidí z Česka a ze Slovenska, takže si o všech těch úžasných věcech můžeme nechat alespoň vyprávět, tweetovat a blogovat. Pro Tyinternety se letos téhle role zhostila Petra Jankovičová z Triad Advertising a dnes přišel čas na poslední dávku jejích skvělých postřehů.
Přečtěte si více

SXSW deň tretí: Lenivosť v designe a ako získať tisíce investorov

Pomalu vrcholící festival South By SouthWest je velkolepou událostí pro každého alespoň trochu nasáklého čímkoliv digitálním. Každoročně přiláká i řadu lidí z Česka a ze Slovenska, takže si o tom všem můžeme nechat alespoň vyprávět, tweetovat a blogovat. Pro Tyinternety se letos téhle role zhostila Petra Jankovičová z Triad Advertising a vytrvale dokazuje, že na SXSW je každý den fascinující úplně jinak...