Roboti na dosah ruky: Podívejte, jak vás ohromí třeba karetním trikem

Když s těmi menšími přijdete do styku, nemůžete se vyhnout myšlence, že jsou tak trochu jako člověk: dvě plynule se pohybující ruce, trochu zdeformované tělo, mnoho z nich umí reagovat na vaše pohyby, otázky, anebo aspoň poklepání. Mnoho dnešních robotů už umí nahradit lidskou interakci, ale zajímaví jsou i ti, které najdete v mnoha fabrikách. Při úmorné práci u výrobních linek jsou tak trochu schovaní. Jejich šikovnost ale stojí za prozkoumání. K vidění teď jsou na technologickém veletrhu Future Port Prague. 

“Tenhle robot umí třídit malé součástky, dělat niternou práci. Do jeho ramena se dá dát kamera a pak může například třídit kostičky lega podle barvy,” popisuje na stánku společnosti ABB její zaměstnanec. Firma nainstalovalo po celém světě přes 300 tisíc robotů. Umí je dodat na výrobní linky, ale i připravit na to, aby testovali bankomaty, ale třeba i opatrně přenášeli krabice vajec na palety. My jsme toho po nich tolik nechtěli. Nechali jsme si předvést karetní trik.

Přesnost robotické práce jen o kousek dál ukazuje stroj, který vám na fotografii napíše přesně to, co mu řeknete. Tedy – napíšete. Ve skutečnosti se přecijen nejedná o roboty určené pro lidskou interakci, ale ty, které běžně dělají rutinní práci v továrnách. 

Další rutinní práci obstarává daleko větší rameno krmené betonem. Firma Scoolpt tu ukazuje, že je možné květníky, lavičky či třeba veřejné sochy prostě rychle tisknout. Z betonové směsy, která je obohacená o umělá vlákna. Tiskne se jednoduše, čistě, strojově, bez zbytečného odpadu a námahy.

Zhruba za dvě hodiny s jeho výtvorem bude možné hnout, zcela uschne za dalších pár hodin. Tady tiskne logo Future Port Prague. Jeho výtvory jsou ale k vidění ve veřejném prostoru v Českých Budějovicích a cílem je tištěný dům. Scoolpt chystá platformu, kde “mohou architekti i stavební firmy manifestovat sny nás, lidí”.

Další sny se plnit ještě mají. Roboti mají být součástí našich životů daleko víc a mnohem dřív, než si možná myslíte. Podle Rachael Rekart, viceprezidentky úspěchu zákazníků ve společnosti Soul Machines, budou během pěti let zcela běžnou součástí našich domovů. A to proto, aby o nás pečovali, a poskytovali nám určitou formu společenského kontakt.

“Už dnes fungují v Japonsku roboti, kteří jsou v domácnostech jen proto, aby lidem dělali společnost,” doplňuje. Digitální asistenti Soul Machines jsou speciálně vyvinuti tak, aby působili co nejvíce lidsky. I díky tomu jsou podle Rekart lidé k interakci s nimi víc než ochotní. Robotům Soul Machines se například vojáci svěřují se svými traumaty. “Je to pro ně jednodušší, protože vědí, že roboti je nebudou soudit,” popisuje Rekart.

Total
20
Shares
Další články