Robothon vyhrála aplikace na rozpoznávání fake news ai.why

Ve dnech 22. a 23. ledna se pod záštitou místopředsedy vlády a primátora hlavního města konal inovační online maraton Robothon 2021 připomínající stoleté výročí vzniku slova robot. Na Robothonu se proti sobě postavili týmy sto dvaceti studentů českých vysokých škol. Zázemí organizátorům Robothonu poskytlo Švandovo divadlo na Smíchově, které se účastní vědeckého projektu THEaiTRE, kde umělá inteligence píše scénář divadelní hry.

Tématem setkání bylo řešení problémů dnešní doby pomocí umělé inteligence. Účastníci se zaměřili na dezinformace, péči o osamělé, matematickou gramotnost, spravedlnost, zdraví, ale také třeba budoucnost umění.

Na Robothonu soutěžily dvoj až pětičlenné týmy složené nejen z nadšenců do umělé inteligence, robotiky a programování, ale také z psychologů, umělců a vizionářů z řad talentovaných studentů z celého Česka. Akce trvala 36 hodin a na jejím konci účastníci představili nápady, jak s využitím umělé inteligence pomoci v boji proti covid-19, předcházet nekalým obchodním praktikám, zabraňovat šíření dezinformací ve vzdělávání či přispět k popularizaci matematiky. Akce se zúčastnilo přes sto dvacet nejtalentovanějších studentů a třicítka mentorů. Vítězné týmy si rozdělily celkem 110 000 korun a řadu dalších cen.

Odborná porota na závěr Robothonu posoudila kvalitu technického řešení, byznysový potenciál a inovativnost řešení, které jim účastníci po 24 hodinách práce předložili.

Své studenty na akci vyslala Univerzita Karlova, České vysoké učení technické v Praze nebo Vysoká škola chemicko-technologická.

Absolutní vítěz Robothon 2021 – tým ai.why?

První místo získal tým vedený Matyášem Boháčkem s aplikací, která dokáže detekovat potenciálně nedůvěryhodné zprávy pomocí transparentních algoritmů a vzdělává své uživatele. U článků na internetu za pomoci modelu strojového učení aplikace určí skóre důvěryhodnosti a rozhodnutí odůvodní.

„Naším cílem není jen říkat, co je a není pravda. Chceme ukázat, na co konkrétně by si měl dát uživatel při čtení zpráv online pozor. Vítězství na Robothonu pro nás bylo v konkurenci tolika skvělých nápadů opravdu překvapením, o to víc si jej vážíme. Celé dva dny nesmírně užili a nemůžeme se dočkat, jak bude náš projekt pokračovat,“ řekl Boháček z vítězného týmu.

Druhé místo – tým Fountie

Fountie symbolizuje propojení studnice moudrosti starších a pramene života mladých. Fountie propojí seniory s mladými na základě jejich předností a společných zájmů. Procesem propojení je provází povzbudivý voicebot.

Třetí místo – tým CollBothon

Mnohé matematické funkce jsou složité pro pochopení. CollBothon je nástroj, ve kterém je možné pozorovat změny přímo a vidět souvislosti okamžitě, vizuálně. Děti se tak nebudou bát matematiky ani ve virtuálních třídách.

Cena Ministerstva průmyslu a obchodu – tým ai.why? a tým ADAM APP

ADAM je virtuální asistent, který pomáhá lidem s Alzheimerovou nemocí či demencí. ADAM dokáže poskytnout podrobné pokyny při plnění každodenních úkolů – od užívání léků, přípravy jídla, vzpomínání na nejbližší, po trénování paměti. ADAM spojuje seniory s okolním světem. Nabízíme i mobilní aplikaci pro příbuzné nebo ošetřovatele, ve které přehledně uvidí, jak se nemocnému daří, a mohou také připravit test paměti na míru.

Cena O2 Chytrá škola – tým Ricci

Program demonstruje snadnost vytváření fake news a vzdělává konzumenta informací ve schopnosti kriticky nahlížet obsah elektronických médií.

Cena Credo Ventures – tým CIMRMANAI

Webová aplikace InvestIT nabízí vzdělávání v oblasti základních principů investic a pomáhá pochopit souvislost mezi pohyby na burze a děním ve světě. Pokročilejší uživatelé mají možnost využít automatizované doporučení firem, které budou pro daného uživatele relevantní na základě jeho znalostí, zájmu a možností.

Cena AK Matzner et al – tým Pátek

Webová aplikace, která usnadní tvorbu žaloby se všemi náležitostmi, a také validátor, který bude umět zkontrolovat, jestli vytvořená žaloba vše potřebné obsahuje.

Robothon organizovala společnost Insane Business Ideas (www.inbui.com) a odehrál se s podporou partnerů THEaiTRE, O2 Chytrá škola, Zásilkovna, Edwards Lifesciences, Credo Ventures, Deepnote, Kraj Vysočina, CzechInvest, Apify, Advokátní kancelář Matzner et al, Promethist, prg.ai a Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Zajímavé myšlenky a přednášky letošního The Next Web

Na The Next Web nás letos plně pohltily startupy, takže jsme nestihli ani polovinu přednášek, které jsme si naplánovali. Naštěstí jsme ale přeci jen neprošvihli všechny, protože někteří řečníci opravdu stáli za to. Ať už to byly příběhy osobní, firemní nebo čistě myšlenkové, o motivující příklady a inspirativní koncepty nebyla nouze.
Přečtěte si více

Reklama stačí už jen online: Jak se dělají sociální sítě s takovým nasazením, že rozhýbou firmu

Slyšeli jste o společnostech, který zázračný Facebook vyvedl z bankrotu a dnes vedou úspěšný byznys? Nebo o těch, které nemrkly jinam než na sociální sítě a jen díky tomu prodávají zboží po tisících kusů? My taky. Tyhle příběhy můžou být reálné: přinášíme teorii i konkrétní příklady ze světa i z tuzemska.