Prague Startup Centre oficiálně otevřeno. Přišla startupová komunita, žehnali Babiš a Krnáčová

Czech ICT Alliance společně s hlavním městem ve čtvrtek 3. března oficiálně otevřela Prague Startup Centre. Slavnostního večera v Paláci Adria, kde centrum sídlí, se zúčastnil ministr financí Babiš, primátorka Krnáčová a zástupci startupů. Kromě prostorů nabídne centrum inkubátor a propojení s komunitou.

Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) na slavnostním otevření připomněl svoji cestu do Silicon Valley a vyjádřil podporu technologickým startupům. Zažertoval, že i on má za sebou dva startupy – první v roce 1993 Agrofert a druhý nadávno, hnutí ANO.

Také primátorka Adriana Krnáčová (ANO) se přihlásila ke dvěma svým “startupům” z minulosti, a přiznala, že jeden skončil neúspěchem. „Vezměme si příklad z Izraele, tam kdo nezkrachoval, jakoby nepodnikal,“ řekla.

Prague Startup Centre je projekt Czech ICT Alliance podpořený Prahou a agenturou CzechInvest. Sídlí v budově města, v Paláci Adria, v samotném centru Prahy, na rohu Jungmannovy a Národní. Mezi svými partnery také CzechTrade, Microsoft a několik univerzit. Spolupracuje se známými jmény české startupové scény.

palac_adria_praha
Palác Adria, sídlo Prague Startup Centre

Nadějné firmy a vesmírný inkubátor

Na otevření promluvil i Robert Knox z firmy Virgla a Yao Huang z Hatchery, které nově přesunulo vývoj svých startupů z Manhattanu právě do startup centra a rozjelo spolupráci s Usertechem Jana Beránka.

Nově rekonstruované kanceláře mají plochu přibližně 500m2 a už v tuto chvíli jsou částečně zaplněné několika nadějnými startupy: kromě Hatchery a Virgly zde sídlí Deli Life (Karolína Risser), zaměřené na zdravé stravování, 3DLife (Marek Polčák), zaměřené na virtuální realitu nebo Battswap (Radek Janků), které vyvíjí systém rychlé výměny baterií pro elektromobily. Mezi další inkubované projekty patří Shiftee, Lift a Car nebo Zaparkuju.cz.

yao_huang_hatchery_babis_krnacova
Na slavnostním otevření promluvila i Yao Huang z Hatchery, které do centra přesouvá svůj vývoj

V polovině roku přibude další část centra, a sice inkubátor Evropské vesmírné agentury (ESA). Během pěti let podpoří 25 miliony firmy, navázané na vesmírné technologie použitelné v praxi. V tuto chvíli působí inkubační centra ESA ve 12 evropských městech, Praha bude první pobočkou na východ od Mnichova.

Pražská komunita a široké spektrum aktivit

Nově otevřené Prague Startup Centre má za cíl sdružovat pražskou startupovou komunitu. Vedle inkubátoru nabídne firmám pomoc s hledáním investora či podporu při expanzi v rámci Czech ICT Incubator at Silicon Valley, a různé akce, které budou vzdělávat i nabízet prostor k networkingu. Nabídne také podporu i firmám úplně na začátku, ve stadiu nápadu.

Pro Prahu jde o součást její podpory podnikání. Město otevírá i kontaktní centrum pro podporu podnikání a inovací ve Škodově paláci (tedy v budově hned vedle Startup Centra), které má spojovat informace z privátní, veřejné a akademické sféry. „Město bude hledat i další prostory pro další projekty. To může mimo jiné přitáhnout pozornost zahraničních investorů,“ uvedla primátorka.

Total
0
Shares
Další články