Pokud se nevzděláváte v big data a umělé inteligenci, ujíždí vám vlak/robot

Pokud-se-nevzděláváte-v-Big-Data-a-Artificial-Intelligence-ujíždí-vám-vlak_2

Na konci dubna uspořádala pražská VŠE dvě po sobě jdoucí akce. Data Festival a uzavřené dvoudenní workshopy Data X. Workshopy a přednášky Data X přinesly (nejen studentům) mnoho cenných informací. Váženými hosty a spíkry byli profesoři z kalifornské univerzity v Berkeley. Festival byl určen veřejnosti a zájemcům o problematiku dat a všeho, co s nimi souvisí…

Na obou akcích se řešilo, jak vyzrát na analýzy textových dat, umělá inteligence, šťouralo se v data science, hrálo se s interaktivními daty.

Během Data Festivalu se návštěvníci pozorně podívali na to, jak se datová problematika dá studovat. Lidé, co už s daty pracují, ukázali, kam až je možné znalosti posouvat. Bez bariér bylo také možné, promluvit si se zavedenými firmami a startupy, které v současnosti s daty aktivně pracují.

Na festivalu bylo k vidění osmnáct vystavovatelů z řad celosvětový firem jako DHL, Avast či Adastra i lokální hráče jako Komix.

V rámci projektu Data X at Berkeley in Prague jsme měli jedinečnou možnost si promluvit s profesory Ikhlaqem Sidhu, Alexanderem Fred-Ojalou a Parisem De L’etrazem a podrobně je vyzpovídat. Prozradili nám, co si myslí o současném vývoji umělé inteligence, data science, cloud computingu nebo big data.

Ikhlaq Sidhu - Data X Festival.

Ikhlaq Sidhu

Ikhlaq je zakladatel vzdělávacího projektu Data X a světově uznávaný expert na digitální technologie. Vymyslel technologii, kterou dnes používá Skype a další komunikační platformy. Vlastní přes 60 patentů. Založil čtyři firmy a tři z nich jsou stále aktivní. Je profesorem na kalifornské univerzitě v Berkeley, kde pracuje jako Chief Scientist & Faculty Director.

Alexander Fred - Ojala - Data X Festival

Alexander Fred-Ojala

Alexander pracuje jako výzkumný ředitel laboratoře Data Lab. Je spoluzakladatelem Blockchain Lab v Sutardja Center for Entrepreneurship and Technology na kalifornské univerzitě Berkeley. Přednáší data science a venture applications na fakultě inženýrství. Je vedoucím mezinárodního výzkumného projektu Berkeley Innovation Index a založil tři společnosti: Wheely’s, Auranest a InnoQuant.

Paris De Letraz - Data X Festival

Paris De L’etraz

Paris se pohybuje v oblasti investičního bankovnictví a rizikového kapitálu více než dvacet let. Pracoval jako ředitel UBS Banky a ABN AMRO, kde měl na starost fúze a akvizice. Založil pět společností v oblastech sportovního marketingu, videoher, reklamy, solární energie a bankovního CRM softwaru. V roce 2010 založil jednu z největších obchodních škol v Evropě, IE Business School, a startupový akcelerátor IE Venture Lab. Má zaregistrované dva patenty a v současnosti dělí svůj čas mezi akcelerátory a výuku. Ve volných chvílích se také věnuje strategickému poradenství.

V rámci projektu Data X cestují všichni tři zmiňovaní spíkři několikrát měsíčně napříč světem a šíří osvětu. Data X je na univerzitě v Berkeley kurz, který je dostupný nejen studentům, ale i zástupcům firem. Speciálně lidé z firem tento kurz velice oceňují, protože jim umožňuje zamyslet se nad implementací big dat a umělé inteligence v jejich oborech.

S tímto projektem jezdí po světě už nějakou dobu a velké rozdíly ve znalostech mezi jednotlivými zeměmi nespatřují. Možná kromě světového lídra Silicon Valley, kde sídlí většina největších digitálně orientovaných firem jako Facebook, Google a další. Díky kulturním a historickým rozdílům je možné mluvit o různém vnímání problematiky. Díky internetu se dá však obecně tvrdit, že se umělá inteligence využívá stále častěji napříč různými obory po celém světě. Lidé z vedení firem, si začínají uvědomovat hodnotu, kterou firmám umělá inteligence v jejich byznysu přináší. Je vidět, že se celý svět díky digitálním technologiím rychle mění.

Ikhlaq Sidhu přirovnává využití umělé inteligence k velikosti další průmyslové revoluce, dalšímu globálnímu trendu. Všichni tři dotázaní se shodli na tom, že Česká republika a vůbec celý region CEE je jeden z nejaktivnějších, co se tohoto oboru týká. Znalosti jsou zde velké a je tu také mnoho komunit, aktivit a iniciativ.

Jaký významný český startup postavený na zpracování big data z CEE regionu znáte?

Jmenovali Avast (z jejich pohledu startup, z českého pohledu globální společnost), kterému se za poslední dobu podařilo od investorů získat na další rozvoj 2 miliony dolarů.

Na jaká témata jsou zaměřeny vaše přednášky?

Ikhlaq Sidhu: Mluvím o obecném přehledu a trendech týkajících se umělé inteligence (AI) a strojového učení (ML).

Alexander Fred-Ojala: Přednáším o různých úrovních kódování. O demokratizaci vzdělávání, které je dostupné komukoliv a odkudkoliv. O bezplatných nástrojích, které jsou ekvivalentem k placeným Google nástrojům pro zpracování dat.

Paris De L’etraz: Přednáším o projektech a inovacích. O zákaznických potřebách a jeho zkušenostech se startupy, které během svého profesního života načerpal. Odkazuje na nejčerstvější novinky v tomto oboru a rozšiřuje tak mladé generaci jejich obzory.

Je Čína opravdu největší lídr data science?

Všichni tři dotazovaní se shodli na tom, že Čína investuje do data science, AI i ML enormní množství energie a peněz a je jednoznačně největším lídrem v tomto oboru. Data science jsou dokonce uvedena jako jeden z bodů jejich pětiletky.

Podle nich se také hodně mluví o asijském trendu postaveném na fintech technologiích – mobilních a online platbách. Díky těmto datům mají firmy data, na kterých budou schopny v budoucnu postavit předvídání nákupního, respektive spotřebitelského chování.

Na jakou nejbláznivější otázku z publika jste během festivalu museli reagovat?

Paris dostal zajímavou otázku, která se týkala jednoho tématu z jeho přednášky. Podle něj je 90 procent inovací v současné době jen o dokázání něčeho stávajícího, něčeho, co už existuje. Většina startupistů si však stále myslí, že musí přijít s něčím, co doposud nikdo nikdy nevymyslel.

Kopírovat v současném světě neznamená nic špatného. Kopírování je inovace. Pokud se mixuje něco, co už někde úspěšně existuje, a jsou trhy, kde tato aktivita chybí, tak je velká šance, že startup bude úspěšný. Je to velké lákadlo i pro investory.

Jaké zdroje byste ke studiu data science doporučovali? Komu jsou určené?

Za poslední dva roky jsme se aktivně snažili sbírat veškeré informace o data science a psát o nich na našem Data-X blogu. O tomto tématu se hodně mluví, ale stále je to pro většinu lidí něco mysteriózního. Po nastudování těchto informací se v data science dokáže zorientovat každý. Na blogu také najdete odkazy na bezplatné platformy a nástroje, na kterých si práci s daty můžete vyzkoušet.

Total
1
Shares
Další články