Ping pár milisekund a žádné lagování. Vyzkoušeli jsme VDSL3 s rychlostí 250 Mbit/s

CETIN prezentace

Co nejrychlejší připojení na internet ocení nejen hráči počítačových online her. Ale právě na nich se rozhodl provozovatel většiny české sítě CETIN demonstrovat, jak rychle poběží jeho VDSL3 připojený na metalický kabel, tedy v reálných podmínkách mnoha domácností. V CSGO jsme naměřili ping 7 milisekund.

Rychlé připojení ocení většina uživatelů internetu, hodí se ať už streamujete, sledujete videa ve 4K rozlišení nebo stahujete filmy. CETIN (Česká telekomunikační infrastruktura), který provozuje datovou síť pro většinu poskytovatelů internetu v Česku, nedávno navýšil kapacity svých sítí a chtěl se pochlubit, jak poběží v praxi.

Ping 7ms v CSGO

Na prezentaci v Národním domě na Vinohradech připojil CETIN svou optickou síť na metalické vedení přes tzv. předsunutý DSLAM, aby simuloval reálné podmínky, jaké má v tuto chvíli přes 90 tisíc domácností v Česku. Na místě akce jsme na domácí přípojce sítě naměřili reálnou rychlost lehce přesahující 250 Mbit/s.

Pak jsme si sedli ke Counter Strike Global Offensive a zkusili jsme, jak se liší herní zážitek v závislosti na použité technologii připojení. Dobře víme, že lagování při pingu nad 150ms už dělá CSko nehratelné, zajímala nás ale hlavně ta dolní hranice, která se ustálila na 7ms.

“Dobrý internet je neoddelitelnov súčastou každého hráča, vysoké rýchlosti sú určite vždy super ale ako zanietený hráč je pre mna priorita stabiný internet bez lagov. Kto si spomína na časy keď tahal jednu mp3ku aj pol hodinu vie aké to je ju mať teraz v PC za skoro milisekundu ale ako hráč a bývali progamer u mna bude mať vždy prednosť dobry ping a teda latencia ktorá je pri novej VDSL3 technologií na vysokej úrovni aj keď povedzme taháte niekolko GB dát na plnej rýchlosti. Žiadne otravne lagy keď Vám mama/otec, brat či sestra stahujú niečo na domácej linke a vy sa nemôžete jednoducho hrať, všetci sme si tým raz prešli :)) to je nieco čo Vám na 100% jednoducho zabezpeči v tomto momente jedine pevná linka,” říká Ivan DEV1 Lazarov, který akci moderoval.

CETIN prezentace
CETIN prezentace

VDSL3 má zlepšit dostupnost a stabilitu

To jsou dobrá čísla, ale nedosáhne na ně každý. Rychlost 250 Mbit/s je momentálně k dispozici pro 90 tisíc bytových jednotek, pro dalších půl miliónu bytů je v přípojkách dostupných 80 Mbit/s. VDSL3 umožní v pevné síti na krátkých přípojkách dosahovat rychlostí připojení až 350 Mbit/s.

Nabídka se přitom má ještě zlepšit, chcete-li zrychlit. „Od ledna 2018 bude v komerční nabídce CETIN k dispozici pro optické přípojky rychlost do 1 Gb/s,“ říká Jakub Kopecký z CETIN. Novou kapacitu můžou využít všichni poskytovatelé internetu, kteří ji od operátora nakupují.

Od roku 2015 chce ve výhledu 7 let investovat CETIN do své infrastruktury 22 miliard korun. Svým zákazníkům (tedy dost možná vašim poskytovatelům internetu) slibuje zásadní zlepšení kvality, zejména díky novým uličním rozvaděčům FTTC. Plány na výstavbu v konkrétních lokalitách jsou připraveny až do roku 2022 a výstavba se nemá týkat jen velkých měst, ale i menších obcí.

Poptávka po rychlejším připojení souvisí s rozšířením zájmu zákazníků o nový obsah, zejména pak o IPTV, multimediální obsah a streamované video. Výhledově se má zrychlování projevit i v nabídce poskytovatelů koncovým zákazníkům.

Total
0
Shares
Další články