Otevřelo se datové centrum ServerPark, má nejvyšší zabezpečení u nás. Podívejte se

V pražské Hostivaři bylo dnes otevřeno nejmodernější datové centrum pro provoz velkých internetových projektů v Česku. Jmenuje se ServerPark a postavila si ho firma VSHosting, jeden z velkých domácích serverových poskytovatelů. Nakonec tu bude až 7 500 serverů s celkovou kapacitou 15 petabytů dat a 500 000 gigabytů operační paměti

V pražské Hostivaři bylo dnes otevřeno nejmodernější datové centrum pro provoz velkých internetových projektů v Česku. Jmenuje se ServerPark a postavila si ho firma VSHosting, jeden z velkých domácích serverových poskytovatelů. Nakonec tu bude až 7 500 serverů s celkovou kapacitou 15 petabytů dat a 500 000 gigabytů operační paměti.

V nejbližších týdnech do datacentra firma přestěhuje i většinu svých zaměstnanců. K páteřnímu Internetu je ServerPark připojen třemi nezávislými optickými přípojkami o celkové kapacitě 120 gigabitů za sekundu. Zatím na místě ale žádné servery nejsou, ty se sem postupně přestěhují do letošního listopadu.

„Zatímco většina ostatních datových center vzniká vestavbou do již existujících objektů, což znamená jistá provozní rizika, ServerPark je novou stavbou vybudovanou pro provoz serverů. I díky tomu jde o zatím nejlépe zabezpečené datové centrum v Česku,“ říká Damir Špoljarič, CEO firmy VSHosting.

ServerPark, serverovna
Nakonec pojme datové centrum cca 8 000 serverů, budou ale přibývat postupně a stěhování začne na podzim. Konektivitu má ServerPark s přímým přístupem do NIX.CZ, SIX.SK, DE-CIX a ke světovým operátorům. Je dimenzována na kapacitu až 120 Gbps (3 x 40 Gbps). Foto: VSHosting
ServerPark, klimatizace
Klimatizace drží konstantní teplotu 21°C nepřetržitě. Zařízení je realizováno v záloze N+1, navíc má vlastní UPS. Foto: VSHosting

Zabezpečení na úrovni TIER IV

Železobetonová budova je obehnaná ostnatým drátem a monitorovaná kamerami. Kromě toho má dvě nezávislé trafostanice, disponuje pancéřovými dveřmi, zajištěnými perimetry a aktivními bezpečnostmi prvky, jako automatickým hasicím systémem s inertním plynem a dvěma nezávislými trafostanicemi, které mají překlenout i několikatýdenní blackout Prahy.

Majitelé nové budovy se chlubí dosažením technologických požadavků TIER IV, což je nejvyšší standard provedení datových center na světě, stanovený americkým Uptime Institute. To znamená, že vše od trafostanice až po napájení serveru do racku je zdvojené, aby pravděpodobnost výpadku provozu byla téměř nulová.

ServerPark, dieselové generátory elektřiny
Dieselové generátory mají nádrže na více než 24 hodin, doplňováním nafty za chodu je v případě blackoutu možné napájet datové centrum i týdny. Je otázka, jestli by to potom ještě bylo potřeba. Foto: Tyinternety.cz
ServerPark, modulární UPS
Modulární UPS neboli zdroje nepřerušovaného napájení značky Liebert mají efektivitu 97 %. ServerPark disponuje dvěma nezávislými větvemi od trafostanice až po rack, a tedy i dvěma systémy UPS. Každá větev navíc obsahuje moduly i baterie v trojitém stringu v záloze N+1. Foto: VSHosting

Budoucí rozvoj: USA a Jižní Amerika

VSHosting na českém internetu hostuje třeba filmovou databázi ČSFD.cz, Hypoteční banku, obchody Okay, Euronics, Zoot nebo Parfums.cz, ale také média Týden a TV Barrandov. Třetinu zákazníků má v zahraničí. Ze ServerParku bude provozovat i svůj cloud s globálními ambicemi SnackHost, který spustí letos na podzim.

Stavba trvala tři čtvrtě roku, v další fázi se do něj nastěhují zaměstnanci a servery. Celkově v projektu datového centra firma VSHosting proinvestuje 250 milionů, které poskytla zčásti z vlastních zdrojů, zčásti si je půjčila.

Pomocí nové budovy se firma připravuje na chystanou mezinárodní expanzi – další datové kapacity má pronajaté v Austinu v Texasu a další expanzi plánuje v Brazílii.

Total
0
Shares
Další články